voor de bewaring, instandhouding en het gebruik der onder hun beheer staande archiefstukken. Onverminderd deze verantwoordelijkheid, dragen de besturen in den regel het dagelijksch bestuur van het onder hunne be waring verblijvende gedeelte van het archief op aan hun secretaris of scriba, volgens door hen te maken bepalingen, die niet in strijd mogen zijn met de bejDalingen van dit of eenig ander kerkelijk reglement. Artikel 2 Onverminderd het bijzonder toezicht der kerkelijke besturen krachtens de kerkelijke reglementen wordt een algemeen toezicht op de kerkelijke archieven, op hun bewaring, instandhouding en gebruik, in opdracht van de Synode, uitgeoefend door de Algemeene Synodale Commissie, overeen- komstig de bepalingen van dit Reglement. Artikel 3 2). De Algemeene Synodale Commissie is bevoegd zich bij de uitoefening van haar taak ten aanzien van de kerkelijke archieven te laten bijstaan door een door de Synode aan te stellen kerkdijken archivaris, wiens instructie door deze wordt vastgesteld. De Provinciale Kerkbesturen, de Classicale Besturen en de Kerke raden verleenen aan de Algemeene Synodale Commissie bij de uitoefening van haar in dit Reglement omschreven taak eiken door haar gewenschten bijstand. Artikel 4 3). De kerkelijke archieven moeten zoo bewaard worden, dat hun onge schonden instandhouding zooveel mogelijk verzekerd is. Wanneer ten gevolge van verzuim of verwaarloozing door de behee- rende besturen of personen stukken van een archief ontbreken, of wanneer gevaar bestaat voor het teloor gaan daarvan, en de beheerende besturen of personen na aanmaning geen afdoende maatregelen ter voorziening hebben genomen, is de Algemeene Synodale Commisse bevoegd dit archief elders in bewaring te geven en zijn de beheerende besturen of personen tot onmiddellijke afgifte verplicht. Artikel 5 4). De kerkelijke archieven worden, voorzoover mogelijk, gescheiden in: a) archief vóór 1650, b) archief van 1650 tot 1816, en c) nieuw archief van 1816 af. 2 1904, „3; 1916; 3; 201 Artikel 6 Toegang tot alle kerkelijke archieven en het gebruik van de archief stukken moet door de beheerende besturen of personen worden gegeven aan hen, die krachtens dit Reglement toezicht op de archieven uitoefenen. Het gebruik van de archieven wordt aan ieder toegestaan, mits vol doende blijke, dat het den aanvrager om zuiver historisch onderzoek te doen is. Hij moet daartoe bij de aanvrage het onderwerp nauwkeurig omschrijven. Kerkelijke archieven, tijdelijk bij het Rijk in depót, zijn alleen toe gankelijk na machtiging van het kerkelijk bestuur, dat de verzameling beheert, waartoe het stuk behoort. Inzage van eigendomsbewijzen mag alleen worden gegeven aan hen, die krachtens kerkelijke reglementen tot toezicht op de archieven geroepen zijn. Art. 7 J). Archiefstukken mogen niet geraadpleegd worden dan onder toezicht en ter plaatse, waar zij bewaard worden, tenzij voldaan is aan de waar borgen, door de Algemeene Synodale Commissie geëischt. Art. 8 3). De kosten van het toezicht en die voor de bewaring en instand houding, door de Algemeene Synodale Commissie krachtens dit Reglement gemaakt, worden gedragen door de Nederlandsche Hervormde Kerk. Jaarlijks stelt de Synode, op voorstel van de Algemeene Synodale Com missie, daarvoor een zeker bedrag beschikbaar. De kosten, verbonden aan het raadplegen van de archieven, komen ten laste van hem, die het onderzoek instelt. Art. 9. 4) De bestuurders maken van hunne archieven inventarissen op en houden die bijdesgewenscht met de hulp van den kerkdijken archivaris. Van de inventarissen der archiefstukken van vóór 1816 zenden hun beheerders afschriften: de Kerkeraad aan het Classicaal Bestuur en de Al gemeene Synodale Commissie, het Classicaal Bestuur aan het Provinciaal Kerkbestuur en de Algemeene Synodale Commissie, het Provinciaal Kerk bestuur aan de Algemeene Synodale Commissie. Deze laatste maakt daaruit een algemeenen inventaris op. 200 Vgl. Ontwerp-Reglement 1904, art. 2; Ontwerp-Reglement 1916 art 2 4 1904> 4' 1916, 4 en 7. 4) 1916, 5. Vgl. Ontwerp-Reglement 1904, 2) 1904, B) 1904, 4) 1904, irt. 9; Ontwerp-Reglement 1916, art. 11. 10; Ontwerp-Reglement 1916, art. 12. 11; 1916, 13. 6 en 7; 1916, 8 en 9.

Nederlandsch Archievenblad | 1920 | | pagina 30