184 gezegd, dat geen kerkeraad verplicht kan worden stukken, die hem in eigendom behooren, aan een ander bestuurscollege af te geven. Nog vraagt een lid, of de gemeenten autonoom zijn, of als deelen van het geheel worden beschouwd. In de Classicale Vergadering van Haarlem waren allen vóór. Men wenscht echter algemeen de overgangsbepaling te laten vervallen. Hoorn verkeert in het onzekere, of met de „beheerende besturen of personen van art. 11 en met „het kerkelijk bestuur, tot welks verzameling het stuk behoort" (art. 6) bedoeld zijn de Provinciale Kerkbesturen, bij wie de stukken dan berusten, of de oorspronkelijke eigenaars en dus Ker keraad en Classicaal Bestuur. De vergadering adviseert met algemeene stemmen tot aanneming, mits al. 1 van art. 11 en al. 3 van art. 6 worden geschrapt, omdat zij geen vertrouwen heeft in de veiligheid der bewaring in Rijksarchieven. Ze meent, dat alle kerkelijke archivalia moeten blijven onder kerkelijke bewaring en kerkelijk beheer. Goes is algemeen vóór, maar geeft in overweging art. 5 aldus te lezende archieven worden voorzoover mogelijk gescheiden in archief vóór 1816 en nieuw archief vanaf 1816". Men begrijpt de verdeeling der archieven in drie deelen niet goed. IJzendijke is algemeen vóór. Echter wenscht men, dat in art. 4 al. 1 de woorden „zooveel mogelijk" nader worden omschreven en zou in art. 11 willen lezen in plaats van het woord „Rijksarchieven" de woorden „Archief der Synode". Amersfoort is algemeen vóór, maar wenscht, dat er gelet worde op de ingebrachte bezwaren en dat daaraan tegemoet worde gekomen. Gevraagd werd, of een predikant aan iedereen inzage van het archief moet verleenen. In Heerenveen zijn allen vóór, met inachtneming van de waarschuwing van dr. Bronsveld in de „Stemmen." In Deventer verzoekt de Classicale Vergadering met 60 tegen 10 stemmen een nieuw artikel tusschen de artt. 7 en 8 in te voegen, luidende „Hij, aan wien inzage van een archiefstuk wordt verleend, verbindt zich schriftelijk daarvan niets openbaar te maken zonder verlof van het College of den persoon onder wiens beheer het archief berust, of van de Algemeene Synodale Commissie." Op die wijze voorkomt men publiceerïng van stuk ken of eigendomsbewijzen, waar te goeder trouw eene onnauwkeurigheid in voorkomt, welke de Kerk ongewenscht acht. Het Reglement als geheel wordt gunstig beoordeeld. Winschoten heeft geen bedenkingen, maar vraagt alleen, of er ook gedacht is aan betaling voor de eerste ordening van verwaarloosde archieven. In 's-Hertogenbosch waren 13 stemmen vóór, 16 tegen de aanneming. De vergadering betwijfelt, of de toestand der kerkeraadsarchieven er veel door verbeteren zal en vindt, wat de kosten betreft, die het zal meebrengen 185 zoowel voor de bewaarplaatsen als voor de archivarissen het Reglement te grootscheeps. Heusden adviseert tot aanneming, maar heeft bezwaar tegen artt. 6 en 10. Wat art. 6 betreft, wordt voorgesteld al. 2 te lezen in plaats van „wordt aan ieder toegestaarl", „kan aan ieder worden toegestaan". Er wordt op gewezen, dat het archief toch altijd eigendom van de plaatselijke gemeente blijft en dat dit recht geëerbiedigd moet worden. Men acht het verkeerd, dat aan ieder toegang moet verschaft worden. Daarom wordt met 20 tegen 1 stem besloten te adviseeren tot bovengenoemde andere lezing. Wat art. 10 betreft, oordeelen sommigen, dat het te veel in het teeken van centralisatie staat. Daarom zijn zij er tegen. Anderen zijn er juist om die reden voor. Zij herinneren er aan, dat door verwaarloozing der plaatse lijke archieven veel is verloren gegaan. Ten slotte vereenigt de vergade ring zich met algemeene stemmen met het voorstel, om aan art. 10 toe te voegen„Onder afdoende waarborgen van goede bewaring moeten de afge leverde stukken, desgeëischt, te allen tijde weer teruggegeven worden". Uit dit overzicht blijkt, dat de groote meerderheid der Provinciale Kerkbesturen en de Waalsche Commissie vóór invoering van het Regle ment zijn en dat van de Classicale Vergaderingen een 27-tal en dus ook de meerderheid eveneens .unaniem en onvoorwaardelijk vóór invoering adviseert. Wat de bezwaren der overige Provinciale Kerkbesturen en Classicale Vergaderingen betreft, deze heeft uwe commissie ernstig en nauwgezet overwogen, terwijl zij de voorgestelde wijzigingen in en toevoegingen aan het voorloopig aangenomen Reglement elk afzonderlijk heeft besproken en onder de oogen gezien. Naar haar eenparig oordeel evenwel komt het ter consideratie en advies aangeboden Reglement bij nauwgezette bestudeering veel meer aan die bezwaren tegemoet dan men blijkbaar veronderstelt. De voorgestelde wijzigingen en toevoegingen bleken uwe commissie dan ook ten slotte na ampele bespreking overbodig, zoodat zij eenparig kan concludeeren Uwe Hooge Vergadering voor te stellen, dat het voorloopig aange nomen Reglement op de bewaring, de instandhouding en het gebruik van de kerkelijke archieven behoort te worden vastgesteld en aan de eind stemming der Provinciale Kerkbesturen en der Waalsche Commissie te worden onderworpen. Namens de Commissie, de Rapporteur(get.) P. LANDSMAN. De heer dr. Van Nes acht art. 12 overbodig, wanneer de titel van het Reglement wordt gewijzigd in „Reglement op de archieven". De heer dr. Aalders brengt hulde aan het Reglement, waaraan veel

Nederlandsch Archievenblad | 1920 | | pagina 22