Art. 57 (bij te voegen) Verder benoemt zij den kerkdijken archivaris voor onbepaalden tijd. Deze moet lidmaat zijn van de Nederlandsche Hervormde Kerk. Art. 70 (bij te voegen): 9°. het toezicht op de kerkelijke archieven volgens het Archiefreglement. Synodaal Reglement voor de kerkeraden. Art. 14 (bij te voegen): 13°. de zorg voor het archief naar de bepalingen van het Archief reglement. Reglement op het hooger onderwijs in de godgeleerdheid. Art. 19 (bij te voegen): De hoogleeraren beheeren hun archief naar de bepalingen van het Archiefreglement. Reglement voor de diaconieën der Nederlandsche Hervormde Kerk. Art. 17 (bij te voegen): Zij beheeren hun archief naar de bepalingen van het Archiefreglement. Tabellen voor de persoonlijke kerkvisitatie: Tabel A. voor de kerkvisitatoren, 2, wordt gelezen: 2. Toestand van het archief vóór 1650; Toestand van het archief van 1650 tot 1816; Toestand van het archief van af 1816; In welke bewaarplaats(en) zijn deze archieven ondergebracht? Hoe is haar toestand Is de inventaris daarvan gemaakt en bijgehouden? Toelichting. In vele gemeenten wordt op de beteekenis van haar archief weinig gelet, ook omdat de tijdelijke beheerders daartoe het inzicht missen, of hun de gelegenheid ontbreekt. Waar in den laatsten tijd aan naar het scheen vroeger vast staande rechten niet weinig wordt getornd, zijn ter bewaring ook van de rechten der Ned. Hervormde Kerk allereerst een beschrijving en daarnaast een bewaring van hare archieven eerste vereischten. Daarenboven moet er gelegenheid worden geboden van de archief- 163 stukken kennis te nemen aan hen, die, tot opbouw der Kerk, op dit terrein medewerken. Tegen misbruik dient echter gewaakt, en de pas afgesneden aan hen, die onder den schijn van historisch onderzoek de Kerk willen beschadigen. Waar voor een doeltreffende bewaring niet kan worden gezorgd, is de mogelijkheid geopend de bewaring elders te doen geschieden, doch alsdan onder zoodanige waarborgen, dat nadeel vrijwel uitgesloten mag heeten. Het in de vergadering der Synode van 1916 zeer vooropgestelde kostenbezwaar is door artikel 11 vrijwel ondervangen. Bovendien zou men, bij eventueele aanstelling van een tweeden Secretaris der Synode, er op bedacht kunnen zijn dezen tevens tot archivaris te benoemen. Aan hen, die aanstoot mochten nemen aan de zeer beperkte bepalingen omtrent het gebruiksrecht van de archiefstukken, wordt herinnerd, dat de beschrijving en de bewaring der archieven zoo noodzakelijk is, dat de totstandkoming van dit Reglement geen schipbreuk mag lijden door de bezwaren van hen, die voor nadeel vreezen, wanneer de archieven voor een ieder toegankelijk waren. Aan het bezwaar, in 1916 geopperd, dat de archieven aan de natuur lijke beheerders worden onttrokken, is zooveel doenlijk tegemoet gekomen alleen in geval van verwaarloozing zal dit zonder hun toestemming kunnen geschieden. Men vergete echter niet, dat zelfs de uitoefening van een eigendomsrecht de rechten van anderen niet mag hinderen, en wanbeheer in elk geval moet worden gestuit. Daarenboven heeft het beheerend bestuur het in zijn macht wèl goed voor zijn archief te zorgen. Bij de kerkvisitatie zal op deze zaak ernstig dienen te worden gelet, en er is voor de hoogere besturen en voor den archivaris alle gelegenheid in dezen helpend en zorgend op te treden. Wanneer de beheerende besturen hun archieven aan openbare bewaar plaatsen in bewaring of bruikleen wenschen te geven, zal dit echter onder zoodanige algemeen geldende door de Algemeene Synodale Commissie vast te stellen contractueele bepalingen moeten geschieden, dat nadeel voor de Kerk voorkomen wordt. Indien eenmaal de beschrijving der archieven géreed is, kan men beter beoordeelen in hoeverre zij meer toegankelijk kunnen worden gesteld." Op 24 Juli 1917 is dit stuk door de Synode in behandeling genomen. De Handelingen van dien datum behelzen het volgende „Ter tafel komt het Concept-Archiefreglement. De President geeft de noodige inlichtingen omtrent deze aange legenheid. 162

Nederlandsch Archievenblad | 1920 | | pagina 11