den militairen dienst. De hulpschrijver is nog tot 1 November op het archief werkzaam gebleven. Zutphen. De heer J. Gimberg werd met ingang van 1 Juli 1918 tot archivaris benoemd. Toestand der Verzamelingen. Arnhem. Met de verbetering van den toestand van het oud archief is zooveel mogelijk weder voortgegaantengevolge der mo bilisatie waren echter eenige geschikte krachten daarvoor afwezig Het vóór het binden nagaan en regelen der stukken is weder zorgvuldig geschied, ook ten aanzien" derj losse inlagen in de deelen, waarvan velen waren verlegd of losgeraakt. Aan het onderhoud der gebruikte stukken werd veel zorg besteed. Gorinchem. Het archief bevindt zich in goeden staat. Gouda. Het archief bevindt zich in goeden staat. Haarlem. De verschillende archief-verzamelingen bevinden zich over het algemeen in goeden staat, terwijl ook aan de verzorging der aanwinsten geregeld de hand wordt gehouden. Kampen. Talrijke defecte registers en stukken zijn hersteld. Leeuwarden. De archieven bevinden zich in goeden toestand. Leiden. De toestand der verzamelingen is in alle opzichten bevredigend. Mep pel. De stukken zijn meest alle behoorlijk ingebonden. Middelburg. De materieele welstand van het archief geeft over het geheel geen reden tot klagen. Herstel van sommige banden is echter noodigde schaarschte van materiaal maakt het herstellen van defecte banden voorloopig echter nog minder gewenscht. Rotterdam. De archief-verzamelingen bevinden zich over het algemeen in goeden staat. Schiedam. Het archief bevindt zich in goeden staat. Sneek. Geregeld wordt voortgegaan met het doen inbinden van oude, in slechten staat verkeerende, registers en bescheiden, zoodat langzamerhand het archief een netter aanzien krijgt. Vlaardingen. De archief-verzamelingen bevinden zich over het algemeen in goeden staat. Bewaring der Verzamelinoen. Alkmaar. De toestand der archieflokalen is bevredigend, maar de archivaris klaagt ernstig over plaatsgebrek. Brielle. Dit jaar kon het bureau in het raadhuis gevestigd blijven, hetgeen den geregelden loop van den arbeid ten goede kwam. Ook de registers en bescheiden, vroeger geborgen in de groote kast 105 in de raadzaal, werden naar het bureau overgebracht. Dit voorkwam veel ongerief, al is de ruimte op het Bureau door dit alles nog be perkter dan vroeger; maar de onoordeelkundige verspreiding van het meerendeel der archiefstukken is daardoor ondervangen. Wel is waar bevindt zich nu nog een gedeelte op de zolders, maar waarschijnlijk zullen ook daarvoor spoedig betere lokalen beschikbaar komen. Delft. Verplaatsing van een deel der archieven was noodig. Dordrecht. De verhuizing van het archief naar het nieuwe gebouw aan het Stek was bij het begin van het jaar voltooidmaar de betimmering en verdere inrichting eischten nog een paar maanden. Toezicht op het gebouw door de politie bleek zeer noodig, daar op 31 Augustus door een paar jongens brandende lucifers in de brievenbus werden geworpen, waardoor een aantal brieven geheel of gedeeltelijk verbrandden. In verband met den wensch, uitgesproken door den Minister van Binnenlandsche Zaken, werd de bureautijd met ingang van 1 Juli ge steld van 9 uur v.m. tot 4 uur n.m. voor de maanden April tot October, en tot 3 uur n.m. tusschen 1 Oct. en 31 Maart. Zaterdags wordt hét archief om 3 uur gesloten. Goes. De bergplaatsen zijn geheel vochtvrij. In geval van brand zou het veel moeite kosten het archief te redden, hoewel aan de blusschingsmiddelen in de laatste jaren veel zorg is besteed. 's Gravenhage. De verschillende lokalen bleven goed voldoen. Het was een belangrijke verbetering, dat het Ned. Econ. Historische Archief, doordat het een afzonderlijk gebouw betrok, de lokalen, die het tot nu toe in gebruik had, ontruimde. Tijdelijk gaf dit voor het archief echter nog geen meerdere ruimte, daar de administratieve ambtenaar van den Dienst voor Kunsten en Wetenschappen er moest worden ondergebracht. Groningen. De voornaamste archiefbewaarplaats ten stadhuize werd zooveel mogelijk tegen brandschade beveiligd. Een viertal snel- blusschers werden aangeschaft. Haarlem. Het zuidelijk gedeelte van de vroegere groote museumzaal in het raadhuis werd in gebruik genomen voor het nieuw- archief. Dat is hier goed geherbergd. De verdere vertrekken ver- keeren in goeden staat. Een eenvoudige kast voor de charters werd verkregen. Brandbluschmiddelen zijn in voldoende mate aanwezig. 's Hertogenbosch. Het lokaal waarin zich de archieven bevinden is, hoewel niet brandvrij, toch in goeden staat. Het leggen van een geleiding onder den vloer van het archief had echter het lokaal doen vervuileneen groote schoonmaak, waarbij alle stukken van hun plaats kwamen, moest daarvan het gevolg zijn. 104

Nederlandsch Archievenblad | 1920 | | pagina 9