102 3. Oraaf Yrmifridus, in het necrologium van Oudmunster op 23 October vermeld als „Irenfridus comes" (zie Pijnacker Hordijk, in Alp. Mett. biz. XXXIV), wordt hier wel als „victor" onderscheiden, omdat hij het zal geweest zijn, die de Noormannen versloeg. Zie verder over hem (in 942950): Pijnacker Hordijk I.e. biz. XXXIII Noot 5. 4. Oraaf Nevelonous, echtgenoot van Fastrada de in 943 vermelde dochter van graaf Rainer van Henegouwen, wordt reeds in de oorkonde Brom No. 100 als overleden vermeld 5. Denkelijk worden met de „duo f rat res" twee der bovengemelde zonen van graaf Dodo, die vóór hem overleden waren, bedoeld. A. C. BOUMAN. De Gemeente-archieven in 1918. Op dezelfde wijze als vorige jaren is dit overzicht ook ditmaal samen gesteld. Ik heb de fata der gemeente-archieven zooveel mogelijk in de eigen woorden der archivarissen meegedeeld. Dankbaar zij erkend, dat al mijn verzoeken om inlichtingen vriendelijk beantwoord werden. Groningen is dit jaar voor het eerst vermeld. De aanstelling van een archivaris daar waarborgt ons, dat het ook de volgende jaren vermeld zal blijven. Een tamelijk groot aantal inventarissen is in druk verschenen. Het heele archief van Hoorn, de notarieele en rechterlijke archieven te Schiedam, de archieven van Gods- en Gasthuizen, het Dolhuis en van de fundatie van Mr. Evert van de Poll te Utrecht zijn thans met behulp van gedrukte inventarissen te raadplegen. Het Utrechtsche archief is thans geheel en al beschrevendit heuglijke feit verdient wel afzonderlijke vermelding. De nieuwe zevende afdeeling van dit overzicht kon dit jaar heel wat korter zijn dan het vorige. Toen maakten 13, thans slechts 5 archieven gewag van moeilijkheden in verband met de tijdsomstandigheden. In 1918 behoefde slechts één archief Leiden en dan nog slechts gedurende de drie laatste dagen van het jaar gesloten te worden. Het volgend jaar zal, naar valt te hopen, afdeeling VII geen reden van bestaan meer hebben. I. Personeel. Alkmaar. De archivaris was van 21 Januari tot 5 Juni met verlof wegens ziekte afwezig. Met ingang van 1 Januari trad als volontair op mejuffrouw C. I. J. A. Vinke, die met ingang van 1 October werd aangesteld tot tijdelijk klerk. Delft. Van 22 Februari tot 21 September heeft mej. M. Lagerwey dienst als volontair gedaan. 103 Goes. De archivaris, de heer L. van Bruggen, overleed in Januari 1918, tengevolge waarvan de heer J. de Kruyter, voordien adjunct-archivaris, met ingang van Februari tot archivaris werd benoemd. In de betrekking van adjunct-archivaris werd niet meer voorzien. Ter assistentie van den archivaris werd den heer P. C. de Gelleke toe gang verleend tot het oud-archief der gemeente. 's Gravenhage. Het personeel, dat aan het archief verbonden was, werd met 1 October ontslagen en gelijktijdig bij den nieuwen dienst voor Kunsten en Wetenschappen aangesteld. Groningen. Met ingang van 1 Augustus werd Dr. H. P. Coster tot archivaris benoemd Op 17 Augustus d.a.v. werd de archivaris, in verband met de wet tot regeling van het archiefwezen, nogmaals benoemd door den Raad. Als tijdelijk schrijver werd H. de Vries aangesteld. Haarlem. De tijdelijk aangestelde hulp B. W. Stubbe deed ook gedurende het geheele jaar 1918 dienst. Jonkvr. J. H. Spengler maakte zich tegenover het archief weer verdienstelijk, door vrijwillig werkzaam te blijven. Leiden. De schrijver Jansen vertrok in Maart, wegens het aan vaarden van een andere betrekking. Met ingang van 15 November werd, nadat aanvankelijk tijdelijke krachten waren gebruikt, als schrijver mej. J. S. M. de Nie benoemd. Den 15en Mei herdacht de concierge den dag, dat hij 25 jaar aan het archief verbonden was. Maastricht. De vroegere archivaris J. Nuyts stond den tegen- woordigen archivaris in zijn werkzaamheden bij. Middelburg. Den 20en Mei 1918 overleed de archivaris, de heer W. O. Swaving. Met ingang van 1 Juli werd Dr. W. S. Unger tot zijn opvolger benoemd. De archivaris spreekt de wenschelijkheid uit om een werkkracht, hetzij een vrijwillige, hetzij een bezoldigde, te zijner beschikking te stellen. Nijmegen. De archivaris, de heer H. D. J. van Schevichaven overleed 12 October 1918. Rotterdam. De tijdelijke klerk W. van der Gaag kreeg met ingang van 1 April zijn definitieve aanstelling. Utrecht. De archivaris Dr. Mr. S. Muller Fz. heeft wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd op 31 Dec. zijn ambt neer gelegd. De beide klerken, de heeren van Klaveren en Brinkhuis, zijn bevorderd tot eerste klerkende laatste verkreeg met 1 Juni verlof uit

Nederlandsch Archievenblad | 1920 | | pagina 8