136 kan uiteraard eerst overwogen worden, wanneer eventueel een aanvrage mocht inkomen. Nadere verhooging van het begrootingsartikel. Naar de ervaringen, in het loopende dienstjaar opgedaan, laat het zich aanzien, dat de voor de materieele uitgaven van het Algemeene Rijksarchief in het jaar 1920 geraamde som niet toereikend zal zijn; het zijn vooral de hooge kosten van de verwarming en de stijging in de loonen der werkvrouwen, die versterking van den post noodig maken. Daarvoor wordt thans een verhooging met 3000 voorgesteld. Bij de mondelinge behandeling der begrooting van het Departement van Onderwijs enz. betoogde bij art 162 de heer Van Beresteijn, dat volgens het beginsel der Archiefwet degenen, die van de archieven gebruik maken, de stukken in hunne woonplaats ter inzage zullen kunnen krijgen, en dat dit kosteloos zal geschieden'derhalve moet het Rijksarchief de kosten van verzending voor zijne rekening nemen, of wel de Minister van Waterstaat moet er voor zorgen, dat de verzending als dienstbrief kan plaats hebben. De Minister zegde nader overleg met zijn ambtgenoot toe. Archiefschool. Bij Kon. besluit van 30 Dec. zijn, met ingang van 1 dezer, benoemd aan de Archiefschool te 's-Oravenhage tot tijdelijke leeraren: prof. mr. R. Fruin, Algemeen Rijksarchivaris, tevens directeur der Archiefschool, om onderwijs te geven in de archiveconomie, de chronologie en de kennis der vaderlandsche staats- en rechtsinstellingen in de middel eeuwen prof. dr. H. B rugmans, hoogleeraar aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam, om onderwijs te geven in de palaeographie prof. dr. O. Oppermann, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de diplomatiek dr. N. Japikse, directeur van het bureau der Commissie voor 's Rijks Geschiedkundige Publicatiën, om onderwijs te geven in de kennis der vaderlandsche Staatsinstellingen onder de Republiek en lateren W. Nol et, professor aan het seminarie te Warmond, om onderwijs te geven in de kennis der middeleeuwsche kerkelijke instellingen. De archiefschool is 14 Januari geopend. Met ingang van 15 Januari 1920 is benoemd tot adjunct-archiva ris der gemeente Leiden Mej. Mr. G. Breesnee, commies aan het Rijksarchief in Noordbrabant te 's-Hertogenbosch. 137 K e r k e 1 ij k e archieven. - De Algemeene Synodale Commissie der Nederlandsche Hervormde Kerk heeft 6 Juni 1919 ter kennis gebracht, dat zij, behoudens in sommige gevallen te geven voorschriften, als alge- meenen regel heeft gesteld, dat archiefstukken kunnen geraadpleegd worden ter plaatse waar zij zich bevinden onder toezicht van den beheerder, en dat raadpleging elders alleen kan geschieden in een Rijksarchief, Rijks bibliotheek of Gemeentearchief, indien de bestuurder daarvan deze stukken onder zijn bewaring wil nemen ten behoeve van den gebruikeralsmede 27 November 1919, dat indien stukken uit kerkelijke archieven moeten verzonden worden, dit in den regel het best zal geschieden door tusschen- komst van den Secretaris der Algemeene Synode (Javastraat 100 te 'sGraven- hage), en wel door het stuk of pakket als geadviseerd te verzenden, met de woorden =5^1 in den linkerbovenhoek, met vermelding van quali- Portvrij teit en met de gewone handteekening van den verzender in den linker benedenhoek men zette dan duidelijk op het adres „Kerkelijke archieven". Aanwinsten van het Rotterdamsche archief. De heer mr. H. graaf Van hogendorp te 's-Gravenhage heeft aan het gemeente archief te Rotterdam een aantal bescheiden afgestaan, in hoofdzaak afkom stig van Gijsbert Karel van Hogendorp, pensionaris van Rotterdam 1787 -1795, ten deele ook van Johan Francois van Hogendorp, burge meester dier stad 18131824. Het zijnPublicatiën van en rekesten aan het Stadsbestuureen dos sier met afschriften van rekesten van boekverkoopers aan de Staten van Holland en Westfriesland; vroedschapslijsteneen alphabetische index op de kaarten „int comptoir" van Burgemeestereneen keur en ordonnantie op het havenmeesterschapstukken betreffende de droogmaking van Schie- broekeen concept-adres van Burgemeesteren van Rotterdam aan den Koning, over de vereeniging met Cool. De Gemeenteraad besloot in zijn vergadering van 18 December 1919 deze bescheiden, die voor het archief van veel belang zijn, onder dank betuiging aan den schenker te aanvaarden. De zege der stellingwervers. Onder dit opschrift schrijft Dr. Waller Zeper in de N. Rott. C. van 7 Dec. j.l. Als een ouderwetsche Sinterklaas-verrassing brachten de Kamerleden pa's voor hunne eventueel in het recht studeerende zoontjes de heusche promotie op stellingen weer mee. De zaak blijft op z'n achttiende-eeuwsch, bij het oude. Men dacht niet anders, of het zou nu gedaan raken met de paskwilligheid, dat iemand op een boekje, dat behalve uit den omslag, een zwaarwichtig bedrukten titel en een dankbare opdracht aan de nog dank-

Nederlandsch Archievenblad | 1920 | | pagina 25