106 Kampen. Het gebouw is in goeden staat. Aan het meubilair zijn eenige verbeteringen aangebracht. Leeuwarden. In de inrichting van het archief is dit jaar geen verandering gebracht. Over de archieflokalen zijn dezelfde opmer kingen te maken als de vorige jaren. Leiden. Een belangrijke verbetering voor het gebouw werd verkregen door aankoop van het achter het gebouw gelegen terrein. Uitbreiding van de bewaarplaats zal niet lang meer kunnen uitblijven. Bovendien kon nu reeds een betere doorgang achter het gebouw worden verkregen en kon een loodsje voor de brandstoffen worden gebouwd. Maastricht. De lokalen bevonden zich in goeden staat. Het meubilair werd onderhouden en eenigszins uitgebreid. Middelburg. De archieflokalen schijnen voldoende. Een ver anderde opstelling der verschillende archieven werd bewerkt. Nijmegen. De archieflokalen in het gemeentehuis bleven on veranderd. Schiedam. In een slechts enkele jaren geleden voor de berging van het nieuw-archief ingericht vertrek is champignon geconstateerd in den houten vloer en in een der houten kasten. De archivaris wenscht in dit vertrek een betonvloer te leggen. Over gebrek aan ruimte wordt geklaagd. S n e e k. De archivaris klaagt over te weinig en slechte bergruimte. Vlaardingen. Voor berging van een gedeelte van het archief kwam ruimte vrij door verplaatsing van het bureau der Commissie van Bijstand. Door een andere wijze van opbergen der stukken zal nog meer ruimte verkregen worden, die voorloopig voldoende zal zijn. Zutphen. Aangezien het archief niet veilig voor brand is ge borgen, zal de archivaris voorstellen, er een brandvrije bewaarplaats voor in te richten. Daarna zullen pogingen worden aangewend, het oud-rechterlijk archief van het Rijk in bruikleen te verkrijgen. Beschrijving der Verzamelingen. Alkmaar. Het archiefje van de in 1853 opgerichte en in 1859 opgeheven Industrieschool werd geordend en beschreven. Amsterdam. Met de verdere ordening van het notarieel archief werd voortgegaan. De protocollen van 147 notarissen werden be handeld, zoodat thans de protocollen van 414 notarissen, alle benoemd tusschen de jaren 1578 en 1770, kunnen worden geraadpleegd aan de hand van de beide kaartenklappers, die daarop gemaakt zijn. De omvangrijkheid van dit werk blijkt uit de volgende cijfers. In deze 414 notarisarchieven zijn beschreven 15,681 stukken; het aantal kaarten 107 van den kaartenklapper op de persoonsnamen steeg tot 45,000 en die op de onderwerpen tot 3300. De kaartencollectie, die op de kopijen der doopakten wordt ge maakt, onderging een belangrijke uitbreiding. Wat het nieuw-archief betreft, de reorganisatie van het archief der afdeeling Algemeene Zaken kwam, terugwerkend, gereed tot 1839; van de andere secretarie-afdeelingen werden de stukken van het jaar 1914 in het archief bijgeplaatst, met uitzondering van de afdeeling Armwezen en het Pensioenbureau, die buiten het Stadhuis gevestigd tijdelijk haar stukken ter beschikking houden. Arnhem. Het geheele archief is wegens een algemeene schoon maak van zijn plaats geweest. Van die gelegenheid is gebruik ge maakt, om van verschillende onderdeelen de regeling te herzien en te verbeteren. Brielle. Veel moeite is besteed aan het verzorgen en in het net brengen der reeds tot stand gebrachte alphabetische registers. Voltooid is een uittreksel uit de 25 deelen der Resolutiën van Baljuw en Leenmannen 's Lands van Voorne, welke loopen over de jaren 1623 tot 1811 en in het Algemeen Rijks-archief berusten. Dit overzicht wordt voorafgegaan door de noodige aanteekeningen omtrent inrichting, gebied enz. van gemeld college; ook op dit overzicht is een alpha betische klapper gemaakt. Delft. Er werd begonnen met een klapper op de huwelijken vóór 1795; de huwelijken na dien datum moesten ook ten stadhuize gesloten worden, zoodat de klapper op den stadhuistrouw tenminste voor een zeer groot deel kon dienst doen. De jaren 1584 tot 1589 en 1781 tot 1794 werden voltooid. Ook werd een klapper vervaardigd op het in het archief aan wezige register op het haardstedengeld van 1600. Het is nog niet geheel gereed. Deventer. De vrij talrijke stukken betreftende de stad als participante in de West-Indische Compagnie werden beschreven en in het archief van Schepenen en Raad ondergebracht. Dordrecht. In 1918 werden wederom eenige indices op veel gebruikte registers vervaardigd en enkele jaren van het trouwregister der Hervormde Gemeente lexicografisch bewerkt, zoodat thans de jaren 1573 tot 1580 zijn voltooid. De het vorig jaar vermelde aanwinst van een uitgebreide ver zameling bescheiden betreffende Dordtsche reederijen, de Dordrechtsche Zeeassurantie-Maatschappij, de Dordrechtsche suikerfabriek enz., ge schonken door den Directeur der Dordrechtsche Drukkerij en Uitgevers- Maatschappij werd nauwkeurig nagezien, geschift en beschreven. Er

Nederlandsch Archievenblad | 1920 | | pagina 10