4 Gratama, Mr. S., oud-rijksarchivaris in Drente, vice-president van den Hoogen raad der Nederlanden, te 's-Gravenhage. Heeres, Prof. mr. J. E., oud-adjunct-archivaris aan het Algemeen rijksarchief, hoogleeraar te Leiden. Kernkamp, VV. J., oud-archivaris der gemeente Edam, te Edam. Kesper, Dr. L. A,, oud-archivaris der gemeente Gouda, te 's-Gravenhage. Morren, Th., oud-hoofdcommies aan het Algemeen rijksarchief, te 's-Gra- venhage. Röell, Jhr. H. H., oud-archivaris der gemeente Haarlem, te Warnsveld. Cuvelier, Dr. J., algemeen rijksarchivaris van België, te Brussel. Goovaerts, A., oud-algemeen rijksarchivaris van België, te Brussel. Keussen, Prof. dr. H., adjunct-archivaris aan het stedelijk archief, te Keulen. Laer, A. J. F. van, archivaris van den staat New-York, te Albany. Stein, H., archiviste-paléographe, sous-chef de section aan de Archives nationales, te Parijs. Vittani, G., ambtenaar aan het rijksarchief, te Milaan. Westrin, Dr. Th., rijksarchivaris, te Stockholm. De acht-en-twintigste jaarvergadering. Deze vergadering werd gehouden op Zaterdag 6 September 1919, in het restaurant „Parkzicht" te Amsterdam. Aanwezig waren 25 leden, onder wie twee buitengewone, de heeren Enschedé en Dr. Kesper. De voorzitter, Mr. S. Muller Fz., leest het jaarverslag voor, dat op voorstel van den heer Bouricius hierachter in zijn geheel is opgenomen. Naar aanleiding van hetgeen daarin gezegd is over de oprichting der Vereeniging van gemeente-archivarissen, toont Mr. Overvoorde aan, dat overeenstemming met het bestuur der Vereeniging van archivarissen in Nederland is" gezocht; hij spreekt zijne waardeering uit voor hetgeen dit bestuur voor de wetenschappelijke belangen gedaan heeft, ook voor hetgeen het voor de behartiging der materieele belangen heeft gedaan, maar meent dat deze laatste beter door eene speciale vereeniging kunnen worden gediend; in het voorschrijven van het lidmaatschap der oude vereeniging aan de leden der nieuwe ziet hij een bewijs van de vriendschappelijke gezindheid van deze. De commissie tot het nazien der rekening over 1918/19 brengt verslag uit bij monde van Mr. Bouricius. Het voordeelig slot bedraagt 906.23, waarbij echter dezelfde opmerking is te maken als bij de voorgaande rekening. Bovendien wenscht de firma Van der Kamp niet op de oude voorwaarden met het drukken van het Archievenblad voort te gaan. 5 Om de uitgave voor het volgende jaar mogelijk te maken, wordt de contributie der leden verhoogd tot 6, en de prijs van het blad voor niet-leden op 7.50 bepaald. De commissie acht de gedetailleerde ver- schotten-opgaven van den penningmeester en den redacteur overbodig, welke zienswijze door de vergadering wordt gedeeld. De penningmeester wordt onder dankbetuiging gedechargeerd en de commissie voor haar moeite bedankt. De oprichting der Vereeniging van gemeente-archivarissen maakt eene hervorming van de Vereeniging van archivarissen noodig. Met het oog daarop besluit de vergadering nu geene bestuursverkiezing te houden, maar de oude bestuursleden voorloopig te handhaven in afwachting van de reglementsherziening, welke zal worden voorbereid door eene commissie, waarvan de besturen der beide vereenigingen ieder twee leden zullen aanwijzen, terwijl eene mogelijk te stichten vereeniging van ambtenaren aan de Rijksarchieven ook twee leden er aan zal mogen toevoegenmocht deze organisatie ook niet-leden van de oude vereeniging omvatten, dan zullen de aan te wijzen commissieleden daartoe in ieder geval wel moeten behooren. Als plaats der aanstaande gewone jaarvergadering wordt Leiden aan gewezen. Tot kasnazieners worden benoemd de heeren Gonnet en Knappert, tot plaatsvervanger de heer De la Faille. Alsnu komen de concept gemeentelijke archiefverordening en de concept-instructie voor den gemeente-archivaris in behandeling. Zij worden na amendeering met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag bespreekt Mr. Fruin de wenschelijkheid om den redacteur te machtigen in de bijdragen voor het Archievenblad die lichte wijzigingen aan te brengen, die voor de uniformiteit der uitgave noodig zijn, tenzij een inzender uitdrukkelijk mocht verlangen, dat in zijn stuk geen tittel of jota veranderd wordt. De heer J. W. Enschedé beveelt het door Mr. Fruin gesprokene met aandrang aanzijne werkzaamheid als redacteur van een tijdschrift heeft hem de noodzakelijkheid daarvan geleerd. De vergadering besluit in den geest van het voorstel Fruin. Daarna sluit de voorzitter de vergadering, welke te lang geduurd had om tijd over te laten voor het voorgenomen bezoek aan het gemeente archief. Een gedeelte der leden bleef echter bijeen, ook voor den gemeen- schappelijken maaltijd. Toespraak van den Voorzitter. Ook ditmaal heb ik U vrij wat belangrijks te herinneren het afge- loopen jaar was rijk aan voorvallen op ons gebied. Allereerst hebben wij onze Archiefwet. Nog altijd is zij niet inge voerd zonder de Koninklijke besluiten, die hare bepalingen uitwerken, is 4 CORRESPONDEERENDE LEDEN

Nederlandsch Archievenblad | 1919 | | pagina 7