80 gegevens, die kunnen dienen om het bekende „Taschenbuch" aan te vullen Een mededeeling, die niet slechts tijdrekenkundig belang heeft, maar daarnevens een voorbeeld geeft van schilderachtige ruwheid bij de opvoe ding in vroeger dagen, betreftMiddeweken, do de fasten den rugge untwei vel. Deze dateering van een Mecklenburgsche oorkonde van 1334, die in de Zeitrechnung (I, 58) als Woensdag voor Paschen verklaard wordt, doch in de Nachtrage zum Glossar der Zeitrechnung (P, 2, 195) anders wordt uitgelegd, bleek toch de Woensdag voor Paschen te zijn. Het boek van Wessel: Etlicke stucke wo idt vormals mit dem gades- denste thorn Stralsunde gesthan (Stralsund 1837), geschreven in de naïeve taal van Fritz Reuter, bevat onder nr. VII deze plaats: „so plag men denne einen doek int chor uphengen, dat hetede de vastende hengede bet in den middeweken in der stillen wekenso snet men den hungerdock hernedder under der missen. So hadden de schöler gemeinlich einen pott togerichtet, dar was eine levendige katte inne, der weren ledder umme de vöthe gewunden und gebundenden pott schmeten se mit nedder, wenn de hungerdock vil. So sprank de katte darut; konde sus nergen mit den klawen hechtendie jageden de jungen solange, bet se to dode quam so was der vasten de hals entwei". Het is zonder twijfel hetzelfde gebruik geweest, waaraan de bovengenoemde Mecklenburgsche datum zijn ontstaan te danken had. A. M. v. E. Berichten. Bij Koninklijk besluit van 11 September 1919 is Jhr. mr. A. H. Martens van Sevenhoven, commies bij het rijksarchief in Gelderland, te Arnhem, met ingang van 1 October, bevorderd tot hoofdcommies. Bij Koninklijk besluit van 9 October is, met ingang van 1 November, benoemd tot commies bij het Rijksarchief in Gelderland, te Arnhem, A. Oltmans, adjunct-commies bij het Rijksarchief in Drente, te Assen. Het Algemeen rijksarchief is voor het publiek geopend op werkdagen, behalve des Zaterdags, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vijf uur en van des avonds half acht tot des avonds tien uur, en des Zaterdags van des voormiddags negen uur tot den middag twaalf uur en van des namiddags half twee tot des namiddags vijf uur. Werklieden bij de rijksarchieven. Ingesteld is een commissie van advies, inzake de herziening van de loonen en verdere arbeidsvoor waarden der rijkswerklieden, werkzaam bij het Algemeen rijksarchief en de rijksarchieven in de provinciën, met opdracht 1°. te onderzoeken a. in hoeverre de loonen en verdere arbeidsvoorwaarden dier per sonen herziening behoeven b. of de werktijd der betrokkenen tot 8 uur per dag op de eerste 5 werkdagen der week en tot 5 uur voor den Zaterdag zou kunnen worden beperkt, een en ander met inachtneming van de bepalingen van het ont werp „Arbeidsreglement voor Werklieden in 's Rijks dienst"; c. welke categoriën van personen met inachtneming van dat ontwerp onder de rijkswerktieden zijn te rangschikken 2°. van haar werkzaamheden en bevindingen aan den Minister ver slag uit te brengen en voor zooveel noodig tevens voorstellen ter ver betering te doen. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitterMr. R. Fruin Th. Azn., Algemeen rijksarchivaris te 's-Gravenhage tot lid en secretaris: Jhr. mr. Th. van Rheineck Leyssius, commies aan het Algemeen rijksarchief te 's-Gravenhage P. Berends, hoofdcommies aan het Algemeen rijksarchief te 's-Gra venhage W. Bron, machinist aan het Algemeen rijksarchief te 's-Gravenhage J. Nanning, binder aan het Algemeen rijksarchief te 's-Gravenhage; J. Janssen, concierge-binder aan het rijksarchief in Zeeland, te Middelburg; H. K. Dauphin, concierge aan het rijksarchief in Limburg, te Maastricht. Staatsbegrooting. Aan de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1920 ontleenen wij het volgende: Begrooting met uitgewerkten en toelichtenden staat. Hoofdstuk Va. Vilde Afdeeling. Kunsten en Wetenschappen. Art. 162. Jaarwedden, voor zoover die niet uit het vol gende artikel moeten bestreden worden, toelagen en verdere belooningen der ambtenaren en bedienden bij 's Rijks archief te 's-Gravenhage 94.500 81 Een der commiezen komt met ingang van 1 April 1920 in aanmerking voor bevordering tot hoofdcommies; benoemd moeten worden met ingang van 1 Januari een adjunct-commies en een klerk; twee tijdelijke beambten komen in aanmerking voor eene vaste aanstelling. Ten einde aan eenige ambtenaren, die diensten ver richten buiten de vastgestelde bureau-uren, deswege eene toelage te kunnen verleenen, wordt een bedrag van 2600 uitgetrokken.

Nederlandsch Archievenblad | 1919 | | pagina 45