44 beroep op Burgemeester en Wethouders, de gelegenheid tot verder onder zoek worden ontzegd, onverminderd zijne verplichtingen om ingeval van aangebrachte schade eene door den archivaris') en in hooger beroep door Burgemeester en Wethouders vast te stellen vergoeding te betalen. Deze bepalingen gelden niet voor de boek- en plaatwerken uit de bij de gemeentelijke archiefbewaarplaats behoorende archiefbibliotheek. Artikel 8. Aan een ieder, die tot nasporingen in de archieven en verzamelingen is toegelaten, staat het vrij om het door of voor hem afgeschrevene in druk uit te geven, mits hij zich onderwerpt aan de volgende bepalingen a. dat hij zich verantwoordelijk stelt voor het door hem uitgegevene b. dat hij een exemplaar van de door hem bezorgde afdrukken of van het werk, waarin afdrukken voorkomen, aan de gemeente schenkt c. dat het recht om het door hem uitgegevene opnieuw te doen uttgeven, zoowel voor de Gemeente als voor anderen onverkort blijft. Voor de in art. 1 onder d bedoelde archieven en voor de in de laatste alinea van dat artikel bedoelde verzamelingen gelden bovendien de bepalingen, bij de bewaargeving of schenking gesteld. Artikel 9. Voor het vervaardigen of doen vervaardigen van photographische of andere reproductiën en het uitgeven daarvan is vergunning noodig van den archivaris1), van wiens beslissing beroep op Burgemeester en Wet houders openstaat. Voor het uitgeven van de, met inachtneming van het in art. 7 omtrent het calqueeren of doortrekken bepaalde, gecopieerde teekeningen of kaarten gelden dezelfde bepalingen als in art. 8 omtrent afschriften zijn vastgesteld. Artikel 10. Aan verzoeken van particulieren om te hunnen behoeve van ambts wege nasporingen in de archieven en verzamelingen te doen, wordt door den archivaris') voldaan, wanneer naar zijn oordeel de dienst zulks toelaat. Voor nasporingen, die niet geacht kunnen worden van algemeen belang te zijn, en voor afschriften of uittreksels uit de archieven en ver zamelingen worden van den aanvrager leges geheven volgens een door den Gemeenteraad vast te stellen tarief, welk tarief ook voor nasporingen, buiten bureautijd gedaan, en voor afschriften en uittreksels, buiten bureau tijd vervaardigd, niet mag worden overschreden. 45 Artikel 11. Ten behoeve van de gemeenteadministratie kunnen archiefstukken, die jonger zijn dan het 31e jaar vóór dat van den loopenden dienst, aan de verschillende gemeentebureaux worden uitgeleend. Artikel 12. Zij, die overeenkomstig de bepalingen, vervat in den Algemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in art. 1 der Archiefwet 1918, no. 378, stukken tijdelijk in bewaring ontvangen, zijn voor de ongeschonden be waring dier stukken verantwoordelijk. De gebruikers er van zijn onder worpen aan al de bepalingen, die in dit reglement ten opzichte van het gebruik der archieven en verzamelingen zijn vastgesteld, voor zoover die op hen kunnen worden toegepast. Met die bepalingen worden zij in kennis gesteld door middel van een desbetreffend uittreksel, dat tegelijk met de stukken wordt toegezonden. Artikel 13. Boek- en plaatwerken uit de bij de gemeentelijke archiefbewaarplaats behoorende archiefbibliotheek kunnen, voor zoover de dienst zulks toelaat en zij naar het oordeel van den archivaris') niet tot de zeldzame behooren, worden uitgeleend. De archivarisis echter bevoegd, om, zoo hem dat wenschelijk voorkomt, van den leener borgstelling te vragen. Ten opzichte van het gebruik daarvan gelden dezelfde bepalingen, als in art. 7 zijn vastgesteld. De handschriften der archiefbibliotheek worden, wat uitleening betreft, geheel met archiefstukken gelijkgesteld. Artikel 14. De uitleening, bedoeld in de artt. 11 13 van dit reglement, geschiedt slechts voor een bepaalden, ook op het bewijs van ontvangst te vermelden termijn. Op schriftelijke aanvrage van den belanghebbende kan deze termijn echter verlengd worden. Artikel 15. Op aanvrage van den archivaris') kunnen stukken, behoorende tot andere binnenlandsche of buitenlandsche archieven of bibliotheken, tijdelijk in bewaring worden genomen. De gebruikers zijn, behalve aan de bij zondere voorschriften, geldende voor de betrokken archieven en bibliotheken, Of secretaris. i) Of secretaris.

Nederlandsch Archievenblad | 1919 | | pagina 27