72 woonplaats verborgen liggen, die voor den Burgerlijken stand toch geen dienst kunnen doen, dan zou het prachtig voor de hand liggen, dat de Synode een mandement richtte aan die gemeenten, tot een beleefd verzoek aan de besturen der burgerlijke gemeenten om teruggave van alle be scheiden, die de kerkelijke archieven toebehooren, buiten de registers ten behoeve van den Burgerlijken stand. Verkoop van kerkelijke archiefstukken. Naar wij ver nemen, heeft eenigen tijd geleden de Oud-Katholieke gemeente te Haarlem aan een lombardhouder voor eene luttele som een aantal oude boeken, waaronder vele uitgaven van kerkvaders, en ook eenige geschreven registers en papieren verkocht. De verzameling is voor vrij wat hoogeren prijs door den Rijksarchivaris in Noordholland aangekocht. Onder de hand schriften zijn aangetroffen verschillende rekeningboeken en andere stukken, afkomstig van het te Leuven gevestigde college van Pulcheria, waarvan het beheer in Haarlemsche handen was, en ook eenige papieren, afkomstig van de vereenigde staties St. Anna, St. Maria, archiefstukken dus. Het is wel jammer, dat eene gemeente der Bisschoppelijke Klerezij, die toch anders behoorlijk voor hare archieven pleegt te zorgen, aan dit vandalisme schuldig staat. Het archief van het departement Rotterdam van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is geïnventariseerd door den heer mr. W. Moll, adjunct-commies aan het gemeente-archief te 's-Gravenhage. De inventaris zal vermoedelijk in druk verschijnen. In de bestuursvergadering van het departement van 11 Juli 1918 werd besloten tot de instelling eener spe ciale commissie uit het bestuur voor het toezicht op het departements archief. 12 October 1918 overleed in den ouderdom van 91 jaren de heer H. D. J. van Schevichaven, archivaris van Nijmegen. Bij de begrafenis sprak Dr. Van Veen uit Arnhem woorden van weemoed en van dankbaar heid namens de vereeniging Gelre en de Geldersche archeologische com missie. Ook in onze vereeniging zullen velen den ijverigen man missen, dien zij in het vorige jaar hebben gehuldigd. Uit België. Uit goede bron vernemen wij, dat het Staatsarchief te Brugge door een bom is getroffen. Verrassende belangstelling in oude archieven. In de Toekomst, 4e jaargang nö. 33, leest men op blz. 713: „Opnieuw een overwinning der Duitsche industrie. Onze chemikers maken alles, schrijft 73 de „Rhein.-Westfal.-Zeitung". Thans zou het hun gelukt zijn uit celstof suiker te maken, die zoover gereinigd is, dat zij voor veevoeder kan dienen. Prof. Lassar-Cohn zegt hiervan„Op die wijze kunnen oude akten nog tot veevoederleveranciers worden, en waardelooze boeken dienen om het leven te onderhouden." Het vooruitzicht is minder gunstig voor de archieven dan voor hongerige archivarissen. De Simplicissimus van 20 Augustus j.l. schrijft nog: „Nach Mitteilungen von amtlicher Seite ist es unseren Chemikern gelungen, den Zellstoff aus altem Papier u. s. w. direkt zur Nahrstoff zu verarbeiten, so dass es nach Professor Lassar-Cohns Aussage möglich wird, alte Akten zu Viehfutter zu verar beiten. Ein Hoch der Chemie, die sogar aus Akten (noch dazu alten) etwas Nützliches machen kann! Und hoffen wir, dass die Ankündigung keine Panik unter dem Rindvieh zur Folge hat." In verband hiermede zij men voorzichtig met het afstaan van oude archieven ter vernietiging. De firma L. Lievens Co. te Amsterdam belast zich er overigens mede, dit machinaal te doen tegen den aller- hoogsten prijs, en biedt aan elke hoeveelheid kosteloos af te halen.

Nederlandsch Archievenblad | 1918 | | pagina 42