20 gaf als het eerst noodige. Want voor den ingewijde leeft elk stuk, dat hij in handen krijgt, veel meerwant hij kent en begrijpt de menschen, die hij ontmoet, hunne positie en hunne omgevingook den achtergrond, waarop zich hun leven afspeelt, ziet hij voor zich. Zoo raadt hij telkens het belang van een stuk; hij herinnert zich, hoe een ander stuk er bijbe- hoort, het toelicht, het begrijpelijk maakt; het beeld van het geheel ver rijst voor zijn geestesoog, en spoedig is eene kleine verzameling van bijeenbehoorende bronnen ineengezet, of een artikeltje opgesteld, dat een of ander historisch detail toelicht. Zóó kan hij dus, als hij wil, zonder moeite veel meer publiceeren dan thans door de meeste archivarissen geschiedt. Maar een tijdelijke beheerder van een archief ziet dit alles niet; hij kan het niet zien; dit alles gaat dus voor hem te loor. Bij ervaring weet ik, hoe men, als men eenmaal thuis is in een archief, toe gerust met kennis van stad en land, van zijne geschiedenis, van zijne ontwikkeling en zijne schoonheid, bijna dagelijks iets vindt, dat nieuw is en de moeite van het nagaan beloonen kan. Soms zijn dit kleinigheden; maar het behoeven toch niet steeds onbeduidende kleinigheden te zijn, als de archivaris zich door lektuur en omgang wat op de hoogte houdt van hetgeen er voorvalt op verschillende takken van wetenschap. Wel zal hij natuurlijk, als hij niet voortdurend verplaatst wordt, in den regel in zijne uitgaven bijna altijd spreken over de geschiedenis van zijn district; maar hij behoeft daarom geen „Lokal historiker" te worden in den zin, dien de Duitschers smalend aan dat woord hechtenwant niet de lokale geschie denis moet hij zoeken, maar de algemeene geschiedenis in het lokale. Doet hij dit, dan zal hij niet, zooals de lokaal-historicus, altijd kleinigheden publiceeren en de groote zaken laten liggenhij zal de groote zaken aller eerst waardeeren en zich ook moeite geven om ze te begrijpenzoo zal het goed gaan. De hoofdzaak is, dat de archivaris niet alleen zijn ambt, maar ook zijn archief en de plaats, waar het ontstond, liefheeft; maar men kan eerst liefhebben, wat men goed kent en begrijpt, en dat komt eerst allengs, eiken dag meer. De werkzaamheid van den archivaris wordt zoodoende meer levend en vruchtbaar, ook belangrijker en aangenamerwant hij blijft niet meer staan bij het dorre inventariseeren van stukken, die hij slechts even inziethij kan ze laten leven en hunne beteekenis in het licht stellen. Zulk werk is ook niet alleen hooger en aangenamer voor den titularismaar het verheft, releveert ook het ambt zelf. Want wel is eene goede administratie voor een archief eene voortreffelijke zaakmaar wanneer men leeft voor de administratie alleen, komt de wetenschap te kort, meer te kort dan noodig is. Daarom wenschen de beste archivarissen, naar ik meen, geene geregelde verplaatsing: zij willen trouw blijven aan hunne eerste liefde. Welnu dan, men make het hun dan aanlokkelijk op de plaats, waar zij zich, ondanks alles, nuttig meenen te kunnen maken voor studie en praktijk beiden. 21 Ik ben wat afgedwaald van mijn onderwerpmaar niet vèr, want het behandelde thema is nauw verbonden met mijn hoofdmotief. Maar nu kom ik terug tot mijn uitgangspunt. De oude hoofdsteden van een gewest, Utrecht, Groningen, Middelburg, speelden een groote rol in zijne geschie denis zij grepen sterk in en maakten die geschiedenis mede. Zoo com- pleteeren dus hunne archieven het beeld van die geschiedenis, die alleen daardoor goed gekend kan worden. Om ze goed te kennen en te begrijpen, be hoeft men dus ook eene grondige kennis van de archieven der hoofdsteden; men moet daarmee leven. Zooals de geschiedenis eener stad niet ge schreven kan worden zonder kennis van de archieven harer kerken, harer kloosters, harer gasthuizen, zoo behoeft de geschiedschrijver van een gewest dus een gestadigen omgang met het archief van de hoofdstad. Maar de hoofdstad moet haar archief behoudenzij mag het niet afgeven dat is hare eer als aanzienlijke stad te na. Wat is er dan beter te doen, dan het vormen van eene persoonlijke unie voor het beheer der beide depots? Alles is, dunkt mij, daarvoor; er is ook niet veel tegen. Het is waar, de gelukkige chefs der beide archieven worden daardoor finan cieel bevoordeeld boven hunne ambtsbroeders. Maar wat schaadt dit? Het ambt in het dus bevoordeelde gewest wordt dan begeerlijker, gelukkig, want het zijn ook de belangrijkste en de moeilijkste ambten. En wanneer de titularis het meerdere, het hoogere werk begeert en aandurft, als hij g e- t o o n d heeft het aan te kunnen, waarom zal men hem dan het finan- cieele voordeel misgunnen, dat hij betalen kan (en betalen moet) door meer en hooger praestaties? O, ik weet het wel, zulke denkbeelden zijn ambtelijk niet volkomen correct, een beetje buiten den normalen gang van zakenmaar al is goed en nuttig, dat er een normale gang van zaken zij, ik geloof, dat het heilzaam is, daarvan nu en dan af te wijken, als het noodig is: de sleur is droog en zielloos. Misschien is het correct te zorgen, dat menschen, die meer aandurven dan de rest, een beetje besnoeid worden in hunne vaart; maar men vergete niet, dat men zoodoende het peil van het ambt ook dalen doet. Een mijner ambtgenooten schreef mij eenmaal, lang geleden (ik krijg wel eens eene enkele maal zulke brievener zijn wel eens onvoldanen ten onzent): „Het is heel goed om archieven te regelen en inventarissen te maken, en ik geloof niet, dat ik mijn plicht in dezen uit het oog ver loren heb of zal verliezen. Maar het aantrekkelijke van den werkkring steekt m. i. vooral in de geboden gelegenheid, om iets uit de archieven te halen. Men zal dit met te meer vrucht kunnen doen, naarmate men langer op ééne plaats blijft en de daar aanwezige geschiedbronnen leert kennen en gebruikenen wanneer iemand neiging tot dergelijken arbeid gevoelt, moeten de autoriteiten zulk een persoon aanmoedigen." Zoo is hetik ben het daarmede volkomen eens. Blusch den geest niet uit: geen intel-

Nederlandsch Archievenblad | 1918 | | pagina 16