38 vond dit toch te machtig en protesteerde bij den directeur der amortisatie kas hij wilde niet meer dan 50 commiezen toelaten en dezen slechts de beschikking over de cartons laten door tusschenkomst van de archiefambtenaren. Nr. XVII en volgende stukken betreffen de overbrenging der archieven naar het paleis Soubise. Voordat deze nog haar beslag gekregen had, openbaarde zich een verlangen om de te ontruimen vertrekken in 't palais Bourbon in gebruik te nemen. Camus had zich tegen een dergelijk streven hardnekkig verzet, maar Daunou was toeschietelijk geweest en had een aantal kamers leeg laten maken, doch de voorzitter en de questoren van 't Wetgevend Lichaam eischten steeds meer, en allerlei stukken, die zelden gevraagd werden, waren daarom uit de archiefkamers naar de hanebalken verhuisdnu vonden sommigen dat de archieven haastig moesten overge bracht worden, hoewel er nog aan het palais Soubise gewerkt werd. De verhuizing begon in het najaar van 1808. Verschillende stukken van 1809 en 1810 betreffen noodzakelijke vergrootingen van de bergruimte. Nr. XXXVIII is een „mémoire zur deux projets de palais des archives a construire" van 1812. Er is sprake van een vierkant, waarvan elke zijde 200 M. lang zou zijn! Het eerste plan zou ruim 4 millioen, het andere bijna 6 millioen francs kosten; de totale uitgaven zouden bij het eerste plan ruim 20'/2, bij het tweede ruim 26 millioen francs bedragen. Het was zeker niet eenvoudig om een begrip te krijgen van hetgeen in 't palais Soubise was en in het beoogde nieuwe depot geborgen zou moeten worden in 1811 was een Tableau systématique des archives de PEmpire ver schenen, maar in December 1813 vroeg de minister een nieuw overzicht (nr. XXXIX). De laatste stukken (nrs. XLI1XLIV) betreffen de aanwezigheid van een Pruisische legerafdeeling in het archiefgebouw in 1815. Verslag in zake de kerkelijke archieven, door Dr. O. A. Hulsebos, 1 Mei 1917. Dit verslag behandelt de archieven der Hervormde kerken te Alphen aan den Rijn, Amersfoort, Alblasserdam, Buren, Geldermalsen, 's-Hertogen- bosch, Amsterdam, en enkele stukken uit archieven van Obdam en van Ysselstein. Het archief der Synode ontving een handschrift door tusschen komst van den rijksarchivaris in Drenthe. Het slot van het verslag behelst de lotgevallen van eenige papieren uit het Classicaal archief van Maastricht, welke door tusschenkomst van den rijksarchivaris in Gelderland van het Leger des Heils te Arnhem, waaraan zij op onverklaarbare wijze gegeven waren, teruggekocht zijn. 39 Berichten. De Toorts verneemt, dat Dr. Meens, bijgevoegd archivaris van 's Rijks archief te Brussel, de benoeming van hoogleeraar aan de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan de Vlaamsche hoogeschool te Gent aanvaard heeft. Hij zal college geven in aardrijkskunde en geschiedenis der aard rijkskunde. (AL Rott. C., 20 Maart 1917.) Volgens eene hier te lande ontvangen mededeeling is de heer E. de Saoher, gemeente-archivaris van Ieperen, op 5 Juli j.l. te Cayeux s/mer aan eene hartaandoening overleden in den ouderdom van 52 jaar. De redactie hoopt in de gelegenheid te zijn op zijn leven en werken terug te komen. 3000 archieven verzorgd voor ƒ1500 'sjaars. De bladen van Donderdag 26 Juli 1917 bevatten het volgende bericht: Algemeene Synode der Ned Hervormde Kerk. In de Maandagzitting is de behandeling van de aangelegenheden der Generale kas voortgezet. Ten behoeve van den arbeid van den archivaris, Dr, G. A. Hulsebos, is weder een krediet van 1500 verleend. Het gemeentebestuur van Alkmaar heeft aan den heer C. W. Bruinvis op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-archivaris en in zijne plaats aangesteld Mej C. E. C. Bruinino, tot nog toe adjunct-archivaris, en deze betrekking gegeven aan den heer H. Makkink, Luthersch predikant aldaar. Tot archivaris der gemeente Kampen is, voorloopig voor drie maanden, benoemd Mej. C. J. Welcker, te 's-Gravenhage. De instructie voor den gemeente-archivaris, welke indertijd ten onrechte door den Raad is vastgesteld, is 31 Juli door dezen ingetrokken met 12 tegen 2 stemmen. De woordvoerder der oppositie kon niet aannemen, dat gemeente-secretarissen verantwoordelijk zouden zijn voor een oud-archief, omdat niet alle secretarissen de daarvoor noodige kennis bezitten. De voorzitter betoogde evenwel, dat tegenwoordig vaststaat, dat de archivaris als een ambtenaar van de gemeente-secretarie moet worden beschouwd. Burgemeester en Wethouders hadden dus een archivaris benoemd en eene instructie samengesteld. De heer F. J. Claes is benoemd tot wetenschappelijk assistent aan het economisch archief der Nederlandsche Handelshoogeschool.

Nederlandsch Archievenblad | 1917 | | pagina 25