34 buiten beschrijving heeft gelaten of die door schenkingen en aankoop zijn verkregen en niet in de jaarverslagen of de bibliotheek van handschriften vermeld zijn, voorts, en wel voor het grootste gedeelte, uit de uitge breide verzameling van de geteekende kaarten der Zeelandia Illustrata, in 1914 door het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen aan het Rijks archief in Zeeland ten gebruike gegeven. De beschrijving van de kaarten is zoodanig ingericht, dat de soms zeer lange titels niet in alle gevallen geheel zijn overgenomen, maar slechts datgene daaruit is vermeld, wat het voornaamste van het doel der kaart weergeeft; de kaarten zonder titels werden naar de voorstellingen en bij komende omstandigheden beschreven. De schalen zijn zoo goed mogelijk door getallen aangeduid, die dadelijk de verhouding tusschen de afmetingen op de kaart en die op het terrein doen zien. Onder eiken titel is de herkomst van de kaart, voor zooveel die gebleken is, vermeld. De hoofdverdeeling van den ouden inventaris in steden enz., polders, havens, enz. is nu niet meer aldus behouden voor de geheele verzameling, maar toegepast op de kaarten van elk eiland en van Zeeuwsch-Vlaanderen. Die onderverdeeling geeft dan, na Zeeland „in 't algemeen" en Vlaanderen „in 't algemeen", voor elk der eilanden enz. de paragrafen: 1. In 'tal- gemeen, 2. Kwartieren, 3. Heerlijkheden, 4. Steden, dorpen en onder deden daarvan, 5. Polders of waterschappen, zeeweringen enz., 6. Buiten plaatsen en hofsteden, 7. Eigendommen, 8. Grensscheidingen, 9. Fortifi- catiewerken en militaire kaarten, 10. Zeegaten, havens, kanalen enz. In elk der paragrafen zijn de kaarten naar de namen van hetgeen zij voorstellen alphabetisch gerangschikt. Dit wel te bedenken bij het opzoeken, want deze rangschikking heeft, vooral bij uitgebreide landstreken, zooals Zeeuwsch-Vlaanderen, tengevolge, dat geografisch ver vaneen gelegen en minder gelijksoortige onderdeelen op elkaar volgen en wel eens zon derlinge sprongen gemaakt worden van het Westen naar het Oosten en omgekeerd. De prachtige verzameling bevat In de Afdeelingen A. Zeeland en B. Vlaanderen alleen 2032 nummers; er volgt dan nog een Afdeeling C. van 144 kaarten, betrekking hebbende op Nederland daarbuiten en andere landen in en buiten Europa. Maar er is nog meer! Opgenomen zijn ook registers van een aller belangrijkste verzameling van kaarten, bestaande uit 647 stuks in 14 deelen (waarvan één ontbreekt) of 4 atlassen Zeeland, Staats-Vlaanderen, Staats- Brabant en de frontieren van Gelderland, Overijsel, Groningen, etc., ge- teekend door W. F. Hattinga en zijn beide zoons D. W. C. Hattinga en Anth. Hattinga. Deze verzameling werd nl. door den Heer Mr. M. J. de Witt Hamer te Middelburg in 1880 van de firma van Hengel en Eeltjes te Rotterdam gekocht en voor korten tijd op het Rijks-archief geplaatst om 35 de titels der atlassen en den inhoud der deelen af te schrijven, alsook de „Voorreden en Berigt" voorin de atlassen van Staats-Vlaanderen en Staats- Brabant van W. F. Hattinga, waarin het ontstaan van de atlassen ver klaard wordt en o. a. medegedeeld, dat de Hattinoa's die voor zich zeiven vervaardigden en dat van die kaarten een kopie aan den Raad van State geleverd werd. Wat nu nog het eigendom is van den heer de Witt Hamer is hoogstwaarschijnlijk het oorspronkelijk exemplaar, de kopie is echter in weerwil van vele nasporingen nog niet gevonden. De atlas van Zeeland (hieronder begrepen Sommelsdijk en Overflakkee) bestaat uit een verzameling van 182, zoo (van) gecopieerde als origineele ofte van nieuws opgenomen kaarten" van de gebroeders Hattinga, die ook de 7 bekende groote kaarten van de Zeeuwsche eilanden hebben gemaakt, die nu op het Algemeen Rijksarchief in den Haag aanwezig zijn. Die van Staats-Vlaanderen bevat 240 nummers, ook betrekking hebbende op streken over de grenzen in 't Vrije van Brugge, om Antwerpen, in het Land van Waas, enz. Die van Staats-Brabant bestaat uit 137 kaarten van het Markiezaat van Bergen op Zoom, Willemstad, de Klundert, enz., van Geertruidenberg, Zevenbergen en de Zwaluwen, de Langstraat, de Meierij van 's-Hertogenbosch (kwartieren Oosterwijk en Maasland) en 't Land van Graveeindelijk heeft die van de oosterfrontieren (waarvan het eerste deel ontbreekt) 88 kaarten, van Zutfen tot Westerwolde, voorts Westerwolde, deelen van Oostfriesland, Groningen en omgeving, Delfzijl, Appingedam en landen tot de Eems, het Westerkwartier, Ameland en Schiermonnikoog. Zooals men ziet, zal het voor de wetenschap van het hoogste belang zijn, dat deze verzameling kaarten, door zulke bekwame cartographen als de Hattinga's grootendeels uitgevoerd, dus weinig of niet misteekend, zooals zooveel oud kaartwerk zelfs nog uit hun tijdals zoodanig be houden blijve en eenmaal in eenig Rijks-archiefdepot zorgvuldig bewaard en toegankelijk worde gesteld voor alle belangstellenden. Het is te wenschen, dat ook de Rijks-archieven van andere provinciën ons weldra met de uitgave van zulk een goed ingerichten inventaris van hunne kaarten en teekeningen verblijden. Mij dunkt, die van de provincie Zeeland kan hun in menig opzicht tot voorbeeld strekken. A. A. BEEKMAN Literatuurkroniek. Le bibliographe moderne. Courrier international des archives et des bibliothèques, publié sous la direction de M. Henri Stein. Dix- huitième année 1916—1917. Janvier-Juin. Paris, Auguste Picard. In deze aflevering publiceert de heer Stein een aantal „Documents

Nederlandsch Archievenblad | 1917 | | pagina 23