32 overneemt, volgt wel in hoofdzaak het in plano gedrukte exemplaar, al wijkt zij er in spelling aanmerkelijk van af, maar zij onderscheidt zich toch in één niet onwezenlijk punt zoowel van het in plano gedrukte als van de beide oorspronkelijke exemplaren: zij heeft lil. aan het einde: „Aldus gedaan, den 30sten November 1813", terwijl de andere exemplaren: „in November 1813" hebben. De uitgave in de Staatscourant is ten slotte onveranderd overgenomen in het eerste deel van het Bijvoegsel tot het Staatsblad (blz. 9). R. F. Handelsarchieven ter plaatse bewaren. Onderstaande akte betreft het archief eener ontbonden vennootschap te Rotterdam, dat bij een der beide firmanten was blijven berusten. De andere firmant insinu eert nu, 17 Maart 1705, bij notarieel exploit den eerste om het af te geven en het, naar recht en billijkheid, te deponeeren, hetzij ter secretarie der stad of bij een neutraal persoon ter stede woonachtig In beide gevallen wordt dus de eisch gesteld, dat het archief in loco bewaard moet blijven. Hoe deze kwestie zich verder heeft afgewikkeld, blijkt niet; een rechter lijke uitspraak schijnt er niet over gevallen te zijn en het archief zal wel, evenals zoovele andere handels- en bedrijfsarchieven, verloren gegaan zijn. E. W. Extract uit het protocol van notaris Jan Meeuwels te Rotterdam. Alsoo tusschen mij ondergeschreven Gerbrand van den Mierop ter eenre, ende de heer Dirck van der Heij, mijnen swager, ter andere zijde, zijnde geweest een compagnieschap van piek- en teernegotie, mij onder- geschreven voor de eene helft en mijnen voornoemden swager, de heer Dirck van der Heij, voor de andere helfte hebbende aangegaan, ende dat alle de boeken, charters, documenten en papieren, tot die gedissolveerde compagnieschap behoorende, tot nogh toe onder den voornoemden mijnen swager en geweesene compagnon bij provisie zijn gebleven ende ook eenigh en alleen bij provisie onder hem bij mij zijn gelaeten, ende dat ik ondergeschreven niet genegen zijnde deselve boeken, charters, documenten en papieren, eenigsints tot de voorschreven geweesene compagnieschap behoorende, langer bij provisie off andersints privative te laten sij.n ofte berusten onder den voornoemden mijnen geweesene compagnon, maar dat, na regten, reden en billijkheijd, deselve boeken, charters, docu menten en papieren moeten ende behooren te werden gebragt en gede- positeert, met en onder behoorlijken inventaris daarvan te maken en over ende wederover te onderteijkenen, ter secretarie deser stad, ofte wel onder een neutraal persoon, woonagtigh binnen dese stad, 33 in cas ende soo wanneer ik ondergeschreven en mijn voorschreven com pagnon daeromtrent den anderen soude kunnen verstaen, ende off wel den voornoemden mijnen geweesene compagnon, op iterative aenmaninge tot dien eijnde gedaen, hetselve niet en hadden behooren te dilayeren, veel min te declineren off weijgeren, soo sal den eersten notaris hiertoe ver- sogt, geadsisteert met twee getuijgen, sich vervoegen ter woonstede off aen den persoon van den voornoemden mijnen swager, de heer Dirck van der Heij, als mijnen geweesen compagnon, ende denselven affvragen, off alsnogh niet genegen is deselve boeken, charters, documenten en papieren, onder behoorlijken inventaris daervan te maken ende over ende wederover te onderteijkenen, mede te doen ende laten depositeren en brengen ter secretarie deser stad ofte wel onder soodanigen neutraal per soon, woonagtigh binnen dese stad, als ik ondergeschreven en den voor noemden mijnen gewesene compagnon soude mogen conveniëren ofte wel door de heeren schepenen deser stad daertoe soude mogen werden gedespicieert, sullende gij notaris aen denselven mijnen voornoemden gewesene compagnon daerop zijn cathagoris en positijff antwoord affvra gen ende in cas van weijgeringh, dilay off uijtstell tegens denselven expresselijk protesteren van alle kosten, schaeden en intressen, aireede gehad ende geleden en nogh te doen, hebben ende lijden en van alle de gevolgen van dien, mitsgaeders dat ik ondergeschreven mij genoodsaakt sal vinden (hoewel ongaarne), de wegh van justitie ter dier sake in te moeten slaan ende voorts generalijk te protesteren wegens alle 't gene ten goede van mij ondergeschreven eenigsints geprotesteert kan werden. Levert copie van desen en relateert uw wedervaren in geschrifte. Actum Rotterdam desen 17e Maart 1705. Ger. van den Mierop. Boekbespreking. Rijks-archief in Zeeland. Inventaris van kaarten en teekeningen door C. de Waard. Middelburg. D. G. Kröber Jr. 1916. Het was een goede gedachte om van de zeer belangrijke verzameling kaarten, op het Rijks-archief in Zeeland aanwezig, van zeer verschillende herkomst en in eigendom of bruikleen verkregen, één enkelen inventaris samen te stellen met doorloopende nummering en met alle nummers naar eenzelfde beginsel gerangschikt. De verzameling bestaat uit de kaarten, waarvan in 1874 door den toenmaligen archivaris der provincie J. P. van Visvliet een inventaris is gemaakt, uit het supplement daarvan, uit een paar honderd die deze toen

Nederlandsch Archievenblad | 1917 | | pagina 22