24 inventarissen opgemaakt en bijgehouden, desgewenscht met de hulp van den kerkelijken archivaris. Voorzoover archiefstukken niet reeds in behoorlijke kerkelijke archief bewaarplaatsen zijn saamgebracht, worden, met toestemming van de be- heerende besturen of personen, behoudens in geval van verzuim, a. de archiefstukken van vóór 1650 samengebracht in het archief der Synode en gesteld onder het beheer der Syn. commissie; b. die van 1650 -1816 in provinciaal kerkelijke archieven, onder beheer van Provinciale kerkbesturen c. die van na 1815 blijven onder beheer van de kerkeraden, diaconieën, enz. Ten slotte deze overgangsbepaling Behoudens het in art. 4 alinea 2 bepaalde, en zoolang geen kerkelijke archiefdepóts in de kerkelijke hoofdsteden der provinciën aanwezig zijn, is de Algemeene Synodale Commissie bevoegd, met toestemming der beheerende besturen of personen, archivalia van vóór 1816 over te doen brengen naar rijks-archieven en ze aldaar in bewaring of in bruikleen te geven onder voorwaarden als der Algemeene Synodale Commissie doel treffend zullen blijken en onverminderd het recht van de eigenaars op hun eigendom en het gebruik daarvan." De Synode heeft in hare vergaderingen van 24 en 25 Juli 1917 het Reglement in behandeling genomen. Ten aanzien van die vergaderingen lezen we in de N. R. C., resp. van 25 en 26 Juli het volgende 24 Juli. „Thans komt aan de orde het concept-reglement op de kerkelijke archieven, zooals dit door de Algemeene Synodale Commissie is inge diend, en waarvan wij in ons verslag van de voorjaarsvergadering dier commissie den hoofdinhoud hebben medegedeeld. Bij de algemeene besprekingen sluit dr. Knappert zich aan bij den dank, dien de president aan de commissie ad hoe heeft gebracht. Hij herinnert aan de geschiedenis van deze zaak, en aan het lot, dat een vroeger concept in 1916 ten deel is gevallen. Ook wordt gewezen op het artikel, dat dr. L. Lasonder in het Nederlandsch Archievenblad (no. 4 van 1916/17) over het verworpen concept van 1916 heeft geschreven. Verder geeft dr. Knappert in zijn belangrijk advies opmerkingen over verschillende artikelen, waarmede morgen, bij de verdere behandeling, reke ning zal worden gehouden. In 't bijzonder verheugt hij zich over de aanstelling van een kerkelijken archivaris en over de gelegenheid, door het concept geopend, om kerkelijke archieven naar rijksarchieven over te brengen, zoolang geen kerkelijke archiet-depöts in de kerkelijke hoofdsteden der provinciën aanwezig zijn. Zoowel dr. Knappert als dr. Slotemaker de Bruine en de Secretaris spreken als hun gevoelen uit, dat aan hen, 25 die de kerkelijke archieven willen raadplegen, geene belemmering moet worden in den weg gelegd. De vice-president, de heer Steenbeek, en de heer Zoete, herhalen de ten vorigen jare gedane vraag, of men zij het ook in bijzondere om standigheden, bijv. van verwaarloozing bevoegd is de archieven aan de kerkeraden of lagere besturen te ontnemen. De heer Cremer zou wenschen, dat in geen geval kerkelijke archieven in rijksarchieven zullen worden gebracht, wanneer er zooals bijv. te Amsterdam een goed kerkelijk archiefdepót is." 25 Juli. „Na de algemeene beschouwingen over het door de Algemeene Syno dale Commissie ingediende concept-reglement op de bewaring, de instand houding en het gebruik van de kerkelijke archieven wordt dit reglement heden artikelsgewijze behandeld. Werd het concept des vorigen jaars met algemeene stemmen verworpen, het nu aangebodene, en laat ons dit maar aanstonds inededeelen, is met algemeene stemmen voorloopig aangenomen, zoodat het aan de consideratiën der kerk zal worde" onderworpen. Maar er is nog al het een en ander in bijgevoegd of geschrapt. Voor den lezer, die het concept van de synodale commissie niet tot zijn beschikking heeft, kan het geen nut hebben, de reeks der verschillende amendementen te zien opgesomd. Wij zullen dus den inhoud der artikelen zooals die nu luiden onder zijne aandacht brengen. Volgens art. 1 worden tot de kerkelijke archieven gerekend te behooren a. het archief der synodeb. de archieven der provinciale kerkbesturen c. de archieven der classicale besturend. de archieven der kerkeraden e. de archieven der kerkvoogden, wanneer het beheer van de kerkelijke goederen en fondsen geheel of ten deele bij den kerkeraad berustde archieven der diaconieën en der kerkelijke stichtingen onder bestuur of toezicht van den kerkeraadg. de archieven der kerkelijke hoogleeraren. De onder deze letters genoemde besturen of personen zijn verantwoordelijk voor de bewaring, instandhouding en het gebruik der onder hun beheer staande archiefstukken. Volgens art. 2 2) wordt, onverminderd het bijzonder toezicht der kerkelijke reglementen, het algemeen toezicht in opdracht van de Synode, uitgeoefend door de Algemeene Synodale Commissie, overeenkomstig de bepalingen van het Reglement. De Commissie is, blijkens art. 3 3), bevoegd zich bij de uitoefening Vlg. Art. 1 Conc. Regl 1916, zie Ned. Archievenblad 19161917, blz. 153. v yy 3 jj ,j jj 153. 21 9 153 yy yy yy yy yy

Nederlandsch Archievenblad | 1917 | | pagina 18