i 14 verwacht hebben, dat zij de vraag beslist ontkennend zou beantwoord hebben: immers partikuliere personen handelen nimmer ambtshalve (zooals de ambtenaren van kloosters, maatschappijen en andere gemeenschappen wel doen). Maar integendeel, de Handleiding antwoordt, zonder aar zeling en zonder motiveering, bevestigendzelfs partikulieren, een handelaar b.v., kunnen archieven vormen. Deze beslissing is, na het voorafgaande, vreemd. Maar er komt nog erger: indien een partikulier geen handels archief, maar een huis-archief vormt, zegt de Handleiding, dan vormt hij geen archief; want dit conglomeraat mist „het organisch verband van een archief in de beteekenis, daaraan in deze Handleiding gegeven". Inderdaad, een archief heeft uit zijn aard eene organisatie, een organisch verband (dat elementair noodzakelijk bewaard blijft, ook als het archief in wanorde geraakt)daarom hebben wij onze Handleiding geschreven, die anders niet noodig zou geweest zijn. Maar een familie-archief mist dit verband slechts „meermalen", verklaart de Handleiding terecht: toch worden alle familiearchieven verworpen. De papieren van een han delaar missen, wij weten dit, ook meermalen organisch verband, na tuurlijk, want waarom zou een slordig handelaar, die zelfstandig handelt, ook niet slordig boekhouden, op gevaar af dat hij zoodoende in moeielijk- heden zal geraken bij een mogelijk proces? de Handleiding geeft dit ook toe; want zij zegt alleen, dat particulieren „archieven kunnen hebben". Derhalve zou men, redeneerende zooals de Handleiding zelve doet, ook aan de handels-archieven den titel van archieven willen ontzeggen. Maar de Handleiding doet dit niet: zij accepteert de handels-archieven, werpt de huis-archieven uit, en laat de andere papieren in het midden. Ik meen derhalve, 1 dat er strijd bestaat tusschen de beschouwingen van de Handleiding over openbare (en private) archieven en over partikuliere archieven, 2°. dat er strijd bestaat tusschen hare beschouwingen over handels archieven en over familie-archieven. Ter vergadering is dit ook eigenlijk niet ontkend; er is alleen gezegd, dat eene andere beschou wing dan die van 3 der Handleiding in de praktijk aanleiding zou geven tot ongerijmdheden. Ik ben van eene andere meening maar Toevallig zendt mijn vriend Molenoraaff mij, juist terwijl ik dit schrijf, zijne afscheidsrede toe; ik lees daar (p. 2): „Reeds in 1898 vond ik in een Ameri- kaansch vaktijdschrift de volgende opmerking: „Mijn dagboek?" antwoordde de ver tegenwoordiger van een groot handelshuis te New-York op een vraag, hem in de rechtzaal gesteld, „wij houden er in onze zaak een dagboek niet op na; wij hebben dat reeds lang geleden verbannen naar de rommelkamer. Wij houden tegenwoordig niet anders dan losse kaarten, waarvan ieder leverancier een carbon-afschrift ontvangt; deze kaarten worden geordend en in doozen bewaard. Het dagboek is bij ons een ding van het verleden." Deze mededeeling schijnt mij voor ons van belang om twee redenen, omdat er uit blijkt, le dat wetsvoorschriften een handelaar nooit verhinderen zullen, om slecht georganiseerde archieven (m. i. geene archieven) bijeen te brengen, 2e dat ook op het handelsgebied, evenals op de regeeringsbureaux, de oude orga nisatie der archieven bezig is uit den tijd te geraken. 15 zelfs al ware dit het geval, dan zou dit, naar het mij voorkomt, toch niet ter zake doenwant het zou onze Handleiding geen recht geven om een systeem vast te stellen, dat inconsequent is. En zelfs wanneer de Hand leiding om praktische redenen zich mocht willen onthouden van het aannemen van een logisch systeem, dan zou zij althans van hare redenen daarvoor rekenschap moeten geven. Ik resumeer. Het besluit der vergadering had naar mijne meening logisch moeten luiden: in den zin van 1 of 3, of wel, indien men eene keuze wilde doen: in den zin van 3, terwijl 1 vervalt. Immers 1 zegtEen archief is eene verzameling van ambtelijke papieren van lichamen (gemeenschappen); zij worden verdeeld in: le openbare archie ven, 2e private archieven. En 3 zegtDe private archieven zijn le ambtelijke archieven van lichamen (gemeenschappen), 2e niet-ambtelijke archieven van partikulieren. 3 zegt verder: De archieven van parti kulieren omvatten: le de bedrijfs-archieven, 2e andere archieven; de familie-archieven en vele andere, door partikulieren gevormde verzamelingen van papieren (die niet nader aangeduid worden) zijn geene archieven. Dit is onlogisch; op het punt van de private archieven is de Hand leiding zwak en had zij dus liever niet aangehaald moeten worden ter motiveering van een besluit der vergadering. Als ze echter eenmaal aan gehaald werd, zou ik eene keus doende hebben willen lezenin den zin van 1; immers dat is de kern der geheele Handleiding, en daarvoor streed ik dus. Nu is echter anders beslist, feitelijk in den zin van 3. Dit is jammer, omdat deze paragraaf op zich zelve inconsequent ismaar het is eenmaal aanvaard, ik pleit niet na. Evenwel, het systeem onzer Hand leiding moet goed en logisch in elkaar zittenhet moet dus nu ver anderd worden. Er zijn m. i. drie manieren, waarop wij daarbij te werk kunnen gaan: le. Wij kunnen trachten een nieuw systeem ineen te zetten, waarin papieren van partikulieren (bepaaldelijk handelspapieren) gelijkwaardig komen te staan naast de archieven van openbare en private lichamen. Dit zal lastig te beredeneeren zijn; maar het zal de koninklijke weg zijn. 2e. Wij kunnen verklaren, dat partikulieren slechts dan archieven vormen, wanneer en voorzoover die aan de eischen van onze Handleiding voldoen. Dit zal correct zijn; maar het zal bedenkelijk zijn. Immers men zal dan krijgen twee categorieën van partikuliere papierenen bovendien kan bij partikuliere papieren wel het criterium „organisch verband" aanwezig zijn, maar be zwaarlijk het criterium „ambtelijk karakter". 3e. Wij kunnen erkennen, dat onder onze definitie van archieven alleen vallen archieven van open bare en private lichamen (of gemeenschappen, zooals wij aanvan kelijk zeiden) en dat partikuliere papieren er dus buiten vallen. Maar wij

Nederlandsch Archievenblad | 1917 | | pagina 13