8 aan het bestuur ontvouwde, bleek het echter, dat mijne medeleden zich eene geheel andere voorstelling van den gang van zaken hadden gevormd. Men had gemeend, dat de commissie niet alleen mijn ontwerp-systeem, maar ook alle door anderen voorgestelde registratuursystemen zou beoor- deelen. Daarna zou zij het best geoordeelde dier systemen aan uwe vergadering voorstellen of wel zelve een nieuw systeem samenstellen. Over dit zeer belangrijke meeningsverschil hebben wij eenigen tijd gecor respondeerd doch de uitslag was, zooals ik dadelijk wel gevreesd hader werd geene eenstemmigheid verkregen. Het werkplan scheen mij onuit voerbaar; geen oogenblik kon ik althans er aan denken, om een zóó buitengewoon omvangrijk plan ter hand te nemen, dat allicht een paar jaren zou vorderen, en dat, naar het mij voorkwam, nauwelijks een goeden uitslag scheen te beloven. Toen het evenwel bleek, dat mijne medeleden bij hun plan volhardden, heb ik derhalve gemeend mij aan de zaak te moeten onttrekken. Ik hoop, dat Mr. Fruin, die de leider van het verzet geweest is, de zaak thans in zijnen geest zal willen ter hand nemen. Voor het ondernemen van een ander, veel beperkter, maar toch wel belangrijk plan zal straks uwe goedkeuring gevraagd worden. De aandacht van uw bestuur is er op gevallen, dat het beheer der oude archieven bij de groote meerderheid der gemeenten veel te wenschen overlaat. Niet alleen is de verzorging en ordening der stukken dikwijls zeer gebrekkig, hetgeen natuurlijk ook voor de besturen zeiven lastig ismaar het gebruik dei- archieven door het publiek is in vele gevallen ook feitelijk onmogelijk. In den regel is de oorzaak van deze min-wenschelijke toestanden geld gebrek, en daaraan kunnen wij natuurlijk niets veranderen. Maar het kwam ons voor, dat toch, ook zonder groote uitgaven, in vele gevallen betere resultaten verkregen konden worden. Wij stelden ons voor, daartoe mede te werken door het aanbevelen van regels op het beheer der gemeente archieven, die door eene commissie ontworpen, door uwe vergadering goedgekeurd en daarna door uw bestuur aan alle gemeentebesturen toege zonden zouden worden met eene toelichting en een aanbevelend woord. Mij komt het voor, dat die regeis aan bruikbaarheid zullen winnen, indien twee stellen regels ontworpen worden, het eene voor gemeenten, die een eigen gemeente-archivaris hebben, het andere voor gemeenten, die genood zaakt zijn zich te behelpen zonder zulk een ambtenaar. Zoo straks zal ik U in overweging geven, het denkbeeld te overwegen, en bij goedkeuring daarvan de commissie te benoemen. Wanneer ik mij de gebeurtenissen buiten onzen eigen kring herinner, dan trekt allereerst de archiefwet onze aandacht. Wij zijn met deze be langrijke zaak in het afgeloopen jaar nog niet verder gekomen. De concept- wet, tal van malen gerevideerd en omgewerkt, is thans reeds sedert geruimen tijd in staat van wijzenhet is niet te verwachten, dat de be- 1 9 handeling daarvan in de Kamers veel moeite en veel tijd zal wegnemen. En toch komt de zaak niet verderde Minister verklaart steeds, geen tijd te hebben om ze ter hand te nemen. Teleurstellende boodschap! Wij hebben ons voor de zaak zóóveel moeite gegevenwij hebben ons zóó gevleid, dat ons land in deze voor ons gewichtige aangelegenheid den roem zou verwerven, om het eerst in Europa eene door alle deskundigen gewenschte regeling door te zettenmaar tot nog toe is onze hoop steeds verijdeldOnze eenige troost is, dal het wellicht de oorlogstoestand is, die den Minister, inderdaad zeer beladen met zorgvolle beslommeringen, de handen bindt. De oorlog duurt lang, maar éénmaal moet er toch een einde aan komen, en wij mogen dan hopen, dat Z. Exc. ook onze belangen zal willen behartigen. Het Algemeene rijksarchief zag zijne collecties in het afgeloopen jaar weder vermeerderen door de aankomst van de West-Indische archieven, die dus eindelijk gered zijn van de verwaarloozing, waaraan zij te Paramaribo blootstonden. Over de nieuwe archieven van het Departement van financiën werden onlangs in de Kamer min bevredigende mededeelingen gedaan; wij hopen, dat het met de overneming der in gevaar verkeerende bescheiden zal vlotten. En mogen ook de archieven van onze legatie bij den Paus, die op onbegrijpelijke wijze zoek geraakt blijken te zijn, nog teruggevonden worden en in de welverzorgde lokalen van het Alge meene rijksarchiefgebouw voortaan voor dergelijke ongevallen definitief beveiligd worden Terwijl de schatten onzer archiefgebouwen steeds toenemen, wordt het voortdurend wenschelijker, ze tegen ongevallen te beveiligende van het Departement van Binnenlandsche Zaken uitgaande circulaire tegen het loodgietersgevaar, die in hoofdzaak strekt om onze kostbare monumenten te verzorgen, komt gelukkig tevens aan onze archiefgebouwen ten goede immers zij zullen voorkomen op de lijsten der gebouwen, die in de bij zondere zorg der gemeentebesturen worden aanbevolen. Ook de grootere bruikbaarheid der archiefverzamelingen voor het publiek neemt toeweder zijn eenige inventarissen van rijksarchieven verscheneneen, naar het mij voorkomt, uitnemende inventaris van de kaartverzameling van Zeeland door De Waard, en de inventaris van het archief van Medemblik door Gonnet; terwijl ook Martens' inventaris van het archief van de Commissie tot het beneficieeren van Neder-rijn en IJssel voor enkele dagen verschenen is, waarmede de nieuwe serie der Geldersche inventarissen gelukkig geïnau gureerd is. Ook van de zéér te waardeeren aanvullings-serie der Notulen van Zeeland is het deel over 1578/79 in het afgeloopen jaar verschenen. Ook de gemeente-archieven hebben hun best gedaan: Dr. Wiersum en Mej. Moquette leverden voor het Rotterdamsche archief inventarissen van het archief der Luthersche gemeente en van de portretverzameling,

Nederlandsch Archievenblad | 1917 | | pagina 10