4 Kernkamp, W. J., oud-archivaris der gemeente Edam, te Edam. Kesper, Dr. L. A., oud-archivaris der gemeente Oouda, te 's-Gravenhage. Morren, Th., oud-hoofdcommies aan het Algemeen rijksarchief, te 's-Gra venhage. Cuvelier, Dr. J., algemeen rijksarchivaris van België, te Brussel. Goovaerts, A., oud-algemeen rijksarchivaris van België, te Brussel. Keussen, Prof. dr. H., adjunct-archivaris aan het stedelijk archief, te Keulen. Laer, A. J. F. van, archivaris van den staat New-York, te Albany. Stein, H., archiviste-paléographe, sous-chef de section aan de Archives nationales, te Parijs. Vittani, G., ambtenaar aan het rijksarchief, te Milaan. Westrin, Dr. Th., rijks-archivaris, te Stockholm. De vier-en-twintigste jaarvergadering. Deze vergadering werd gehouden op Donderdag 8 Juli 1915 in het huis „De Bruyn", te Arnhem. Aanwezig waren 19 leden en na de pauze nog ons buitengewoon lid Mr. Gratama. De voorzitter, Mr. S. Muller Fz., opent de vergadering en leest het jaarverslag voor, dat op voorstel van den heer Bouricius hierachter in zijn geheel is opgenomen. Naar aanleiding van de rede heeft eenige ge- dachtenwisseling plaats. O. a. acht de heer van Gelder de schenking van het aan de Vereeniging behoorende exemplaar van het Archieven blad aan het Leuvensch boekenfonds minder geraden, nu geconstateerd is, dat geene complete exemplaren van ons orgaan meer zijn te krijgen hij geeft in overweging, het bij den secretaris berustende gebonden exem plaar niet weg te schenken, maar een ander exemplaar, zoo volledig als het bij den uitgever te bekomen is. De heer Bondam wijst er op, dat het exemplaar, dat bij den secretaris is, nooit door iemand geraadpleegd wordt, wat door de heeren Wiersum en Fruin bevestigd wordt. De meerderheid der vergadering blijkt met het denkbeeld van den heer van Gelder niet mede te gaan. De heer Gimberg legt uit, door welke bijzondere omstandigheden de ten vorigen jare benoemde commissie tot het nazien der rekening over 1914/5 niet met haar werk gereedgekomen is. De voorzitter noodigt den heer Bijlsma uit om in de pauze met den heer Gimberg de bescheiden na te gaan. Uit het in den namiddag uitgebrachte verslag blijkt, dat de reke ning in orde is, en dat het batig saldo 342.77 bedraagt, bijna twintig gulden minder dan het slot der vorige rekening. Den penningmeester wordt de dank der vergadering gebracht. 5 Nadat de aftredende bestuursleden met bijna algemeene stemmen zijn herkozen, wordt als plaats voor de volgende jaarvergadering Hoorn aan gewezen en tot leden van de commissie tot het nazien der rekening over 1915/6 benoemd mej. Bruining en Jhr. Röell, met de heeren De la Faille en Breen als plaatsvervangers. Overgaande tot het voornaamste punt van de agenda, het zoogenaamde Decimale stelsel van archiefordening, stelt de Voorzitter aan de vergadering den heer Zaalberg voor, die het stelsel in ons land heeft geïntroduceerd en de werking er van in Zaandam aan het bestuur heeft laten zien. Hij geeft voorts in overweging, dat men zich in de discussie beperke tot de hoofdbeginselen, en wijst er nadrukkelijk op, dat door de aanneming van de door hem in het Archievenblad gepubliceerde stellingen niet zal worden uitgemaakt, dat de Vereeniging zich bereid verklaart tot het geven van adviezen ten opzichte van de ordening van nieuwe archieven, dat echter door de verwerping van de stellingen wel beslist zal zijn, dat van dergelijke adviezen voorloopig in het geheel geene quaestie kan zijn. Als zijne eigene meening geeft hij voorts te kennen, dat het regelen van nieuwe archieven wel op den weg van onze vereeniging ligt, dat het oude systeem daarbij meer en meer onbruikbaar blijkt, dat er een nieuw systeem zal moeten zijn, en wij ons van onze vooroordeelen hebben los te maken. Nadat de heer Van Gelder ten opzichte van de juiste bedoeling der eerste stelling eene inlichting gevraagd en verkregen heeft, ontvangt de heer Fruin het woord om zijne bezwaren tegen het dossierstelsel te ont wikkelen. Het vroeger op den voorgrond gestelde bezwaar, dat de notulen niet uiteen zouden zijn te nemen, schijnt in de praktijk niet overwegend te zijnmaar in Zaandam zijn nieuwe bedenkingen bij hem gerezende consequentie eischt, dat ook de rekeningen met de bijlagen over verschil lende dossiers worden verdeeldde papieren, die van de gasfabriek en dergelijke bedrijven komen, zullen öf verwaarloosd of op willekeurige plaatsen ingelascht worden, daar de directeur der gasfabriek bij de ordening van de papieren zijner administratie geene rekening zal houden met de regels, die voor de ordening van het gemeente archief gelden, en de secretarie-ambtenaar, die de stukken later ontvangt, niet zal weten, waar ze volgens het dossierstelsel te plaatsenhetzelfde geldt voor archieven als van de schoolcommissie en het burgerlijk armbestuur, welke voortgaan met registers van resolutiën aan te houdendeze colleges wenschen bovendien niet, dat alle raadsleden inzage van alle stukken kunnen nemen. Derhalve zal slechts een gedeelte van het archief volgens het stelsel opgebouwd kunnen worden. Spreker wenscht zijn definitief oordeel op te schorten, tot het stelsel ergens consequent toegepast is, wat in Zaandam niet volkomen ge schiedt. De heer Zaalberg merkt op, dat het denkbeeld om ook de rekeningen CORRESPONDEERENDE LEDEN

Nederlandsch Archievenblad | 1915 | | pagina 8