36 De schenking van mejonkvrouwe Frantzen geschiedde uit piëteit en om verlies of verminken der collectie kostbare stukken te voorkomen. Vooral hare schenking en de daarbij eigenhandig opgestelde genealogische aanteekeningen verrijken bedoeld archief. Verder is door den heer J. H. G. Peters, hoofd der openbare lagere school te Tegelen (L.) aan het Rijk ten geschenke gegeven de „Atlas pour servir a 1'intelligence de l'histoire critique et militaire des guerres de la Révolution par le lieutenant-général Jomini" en eenige boekwerken. De atlas is van bijzondere waarde, komt zeldzaam voor en is bovendien voor de krijgsgeschiedkundige verzamelingen van veel belang. De boekwerken vormen mede een groote aanwinst voor het Krijgsgeschiedkundig archief, waar zij zijn geplaatst, aangezien zij de slechts gedeeltelijk aldaar aanwe zige collectie boekwerken, waarop bedoelde atlas betrekking heeft, volledig hebben gemaakt. iAlS- Hand., 27 Mei 1915.) Markenarchieven. De raad der gemeente Gorssel heeft in zijne zitting van 31 Mei 1915 met algemeene stemmen besloten, de archief stukken, betrekking hebbende op de vroegere marken van Gorssel, Harfsen en Eschede, welke in 1888 in bruikleen zijn afgestaan aan het Rijksarchief te Arnhem, terug te vorderen, daar in het nieuwe gemeentehuis eene ruime en veilige brandkluis aanwezig is. {Deventer Courant, 5 Juni 1915.) Berging van archieven bij oorlogsgevaar. Volgens een schrijven van den gemeente-archivaris van 's-Hertogenbosch hebben Burgemeester en Wethouders dier gemeente op zijn voorstel 14 Jum j.l. besloten, bij oorlogsgevaar de kelders onder het stadhuis tot zijne beschik king testellen, om daarin het archief der gemeente op te bergen. Ter navolging Het gevaar van de kerken als archiefbewaar plaatsen. Welk een gevaar de kerken opleveren voor de archieven, die daarin nog op tal van plaatsen in ons land bewaard worden, bleek weer uit het volgende bericht in de bladen van 12 Juni 1915. „In den afgeloopen nacht ongeveer 3 uur brak een hevige brand uit in de Ned. Herv. kerk, die omstreeks 500 jaar oud is, te Driel bij Arnhem. Het kerkgebouw brandde geheel uit en niets kon worden gered. De toren bleef behouden. De oorzaak is vermoedelijk het onweder van Donderdag namiddag. Verzekering dekt de stoffelijke schade". Het Economisch archief te Rotterdam. In het studie plan der Nederlandsche handelshoogeschool, gevestigd te Rotterdam, voor 37 19151916, is als bijlage B opgenomen het reglement betreffende het gebruik van de bibliotheek en het economisch archief dier school. Wij ontleenen hieraan het volgende: 2. Van het Economisch Archief. Art. 15. De tot het Archief behoorende stukken en bescheiden worden zooveel mogelijk systematisch gerangschikt. De stukken en bescheiden, welke aan het Archief in eigendom of bruikleen zijn afgestaan onder verbod van openbaarheid of onder voorbe houd eener beperkte openbaarheid, worden afzonderlijk bewaard. Raad pleging dezer stukken en bescheiden is slechts mogelijk, voor zoover de gestelde voorwaarden het toelaten. Art. 16. Van de in het Economisch Archief aanwezige stukken en bescheiden, waarvan de raadpleging aan geenerlei beperking is gebonden, zijn in de bibliotheek alphabetische en systematische catalogi ten gebruike van de bezoekers aanwezig. De catalogi der in het tweede lid van het voorgaande artikel bedoelde stukken en bescheiden berusten bij den Directeur. Art. 17. Verzoeken tot raadpleging van de in het Archief aanwezige stukken en bescheiden worden gericht tot den Directeur. De raadpleging kan als regel slechts geschieden in de lees- of studiezalen der bibliotheek. Niettemin is de Directeur bevoegd om in bijzondere gevallen stukken of bescheiden, welke in meer dan één exemplaar in het archief aanwezig zijn, ook buiten de gebouwen der hoogeschool ter leen te geven. Op deze uitleening zijn de artikelen 10 tot en met 13 van toepassing, met dien verstande, dat de termijn van uitleening ten hoogste acht dagen bedraagt. Het Nederlandsch Economisch-Historisch archief. De jaarlijksche algemeene vergadering van het Nederlandsch Economisch- Historisch Archief heeft 8 Juli onder leiding van den waarnemenden voorzitter, dr. Van Gelder, plaatsgevonden. In het op deze vergadering uitgebracht jaarverslag wordt vermeld, dat het ledenaantal aanzienlijk is vermeerderd. Dit bedroeg op 1 Januari 1915 196, voorts 1 correspon- deerend lid, terwijl 10 donateurs waren toegetreden. Op een verzoek om subsidie werd gunstig beschikt, zoodat op de staatsbegrooting van 1915 een bedrag van 3500, de helft van de ge-

Nederlandsch Archievenblad | 1915 | | pagina 24