22 welke de onderhandelingen werden gevoerd, doch de orde was dermate verstoord, dat de herstelling daarvan noodig werd geoordeeld, voordat aan een beschrijving kon gedacht worden, welke later zal moeten dienst doen bij het terugbrengen der stukken naar de plaatsen waar zij eigenlijk thuis hooren. Met ditzelfde doel is begonnen aan het maken van beschrij vende inventarissen van andere nog bestaande Peroniaansche seriën, die eveneens systematisch zijn ingericht zonder rekening te houden met het herkomstbeginsel. Summiere inventarissen werden aangelegd van de stukken betreffende het bestuur van den keizerlijken commissaris Montecuccoli over de Itali- aansche streken, die in het begin van 1848 door Oostenrijk opnieuw bezet waren of nog bezet zouden wordenvan het archief der Milaneesche Commissie van bijstand voor de emigratie uit Venetië en de provinciën, die door Oostenrijk waren bezet (18591866); van dat der Publieke veiligheid (1862—1876). Talrijke stukken zijn in den loop van 1913 nog gevoegd bij reeds globaal herstelde serieën van het archief-ViscoNTi. Met den druk der hiertoe behoorende regesten is begonnen evenals met het herstellen der serie „handelingen en overeenkomsten buiten het territoir"waarin worden opgenomen de stukken, die, hoewel betrekking hebbende op de verhou ding tot het buitenland, toch niet behooren tot de eigenlijke brievenver zameling. Intusschen is het eerste deel verschenen van de serie Regesten en Inventarissen van het archief-ViscoNTi, nl. de inventaris der registers, be werkt door Dr. Cesare Manaresi. Een gedeelte van de zeer uitgebreide algemeene brievenverzameling van hertog Frans Sforza is nieuw geordend volgens de verschillende bureaux, waartoe de stukken behoorden. Dr. Fornarese zette zijn studie voort over de lotgevallen der klooster archieven uit de provincie Pavia. Dr. Ferorelli herstelde het archief van S. Grata di Bergamo volgens de oorspronkelijke signaturen en voltooide den ouden analytischen inven taris daarvan. Een soortgelijk werk werd voor het archief van S. Chiara Vecchia di Lodi verricht door Dr. Vittani. De gebruikelijke uitvoerige bijlagen besluiten wederom het jaarverslag. Archivalische Zeitschrift, herausgegeben durch das baye- rische allgemeine Reichsarchiv in München. Neue Folge, Zwanzigster Band. München, Theodor Ackermann, 1914. Dr. Fr. L. von Baumann geeft een overzicht van de geschiedenis van het Algemeen Rijksarchief te München in de eerste eeuw van zijn bestaan (1812—1912). 23 Drs. O. Riedner en A. Mitterwieser bespreken den toestand der Beiersche gemeentearchieven aan het einde van 1913. Verder bevat deze aflevering een inhoudsopgave van de eerste twintig deelen der nieuwe serie van dit tijdschrift, van de hand van J. Deml. A. M. v. E. Ingekomen boeken. - The financing of the Hundred Years War, 1337—1360, by Schuyler B. Terry, Londen, Constable and Co. Ltd. 1914. De schrijver heeft de stof voor zijn boek geput uit het onuit gegeven materiaal in het Public Record Office en uit bronnenpublicaties, met gebruikmaking van een aantal geschiedwerken. Voor zijn arbeid in het Record Office had hij een wegwijzer in Scargill-Bird's Guide to the Public Records en genoot hij de voorlichting van den archiefambtenaar Mr. Hubert Hall, als schrijver over onderwerpen uit de geschiedenis van het Engelsche belastingwezen in dezen zeer bevoegd. In de inleiding betuigt de schrijver bovendien zijn dank aan de professoren Benjamin Terry, van de Universiteit van Chicago, en Dr. James Willard (van de Universiteit van Colorado). Niederlandisches Bibliothekswesen. Eine Ubersicht in acht Aufsdtzen. Utrecht, 1914. Deze geïllustreerde bundel is bij gelegenheid van de Internationale tentoonstelling voor „Buchgewerbe und Graphik" (Bugra) te Leipzig met ondersteuning van de Nederlandsche regeering uitgegeven door de Vereeniging van Nederlandsche Bibliothecarissen, de Neder landsche Vereeniging van bibliothecarissen en bibliotheekambtenaren en de Centrale vereeniging voor openbare leeszalen en bibliotheken. Van de acht opstellen handelen er zeven over verzamelingen van gedrukte werken, het eerste, van Dr. A. Hulshof, over „Die Mittelatterlichen Bibliotheken", welke uit handschriften hebben bestaan en welke zich bevonden te Utrecht, Egmond, Bloemhof, sedert het optreden van Gerrit de Groote mede in verschillende andere plaatsen. K. H. Berichten. Bij Kon. besluit van 20 Juni 1914 is, met ingang van 1 Augustus, benoemd tot commies bij het rijksarchief in Gelderland Jhr. Mr. A. H. Martens van Sevenhoven, te 's-Gravenhage. Bij Kon. besluit van 17 Juli 1914 is, met ingang van 1 Augustus, benoemd tot commies bij het rijksarchief in Noordbrabant Dr. H. P. Coster, te Groningen. Tot correspondeerend lid der Berlijnsche Academie van Wetenschappen is benoemd Dr. mr. S. Muller Fz., rijksarchivaris in Utrecht.

Nederlandsch Archievenblad | 1914 | | pagina 17