14 welck is bedragende alle hondert ende zes jaeren effen eenen dach) be vonden hebben, dat binnen vijffthien hondert ende twee en tachtich van aen de geboorte onses Heeren Jhesu Christy overstreecken jaer verloopen es den tijdt van omtrent vijffthien daegen, soedat den dach der geboorte Christy (naer eerste instellinge ende calculatie) omtrent vijffthien daegen vioeger ende naerder bij den stilstant der sonnen ende de cortste winter dagen te comen, dan hij doet hetwelck lancx zoe meer met der doot soude in 't woeste verloopen ende een groote confusie in de jaren mede brengen, soe ist dat ditzelfde in verscheijden tijden ende van veele ge leerde mannen gemerct ende aengegeven wesende, daerinne eyndelyck soo veele gedaen is, dat den meestendeel der vorsten ende potentaten in der Christenheijt (om de voorsz. inconvenienten van vorderen verloop ende onordeninge te schouwen) hen omme veele gewichtige redenen hebben vergeleken, dat men omme den heyligen Kersdach bynaest op zijn behoor- lijcken tijdt ende dach te houden nyet geheele vijffthien daegen maer alleenlijck ende ten minsten thien daegen soude corten. In den gemeynen ende tot nochtoe gelopen calculatie des jaers, opdat de saecke ten besten het immers mogelyck waren ende tot minder quetsinge van der gemeente nochte verrichtet ende geredresseert werden, sulcx oock dienvolgende bij edicte openbaeren in alle steden van Hollant gecundicht ende afgelesen es, dat men van den jaere 1583 vuijt den maendt van January soude nemen ende aflaten thien daegen ende sulcx, naerdat men den eersten January gescrieven hadde, scrijven soude den twaelffden January, 't welck dien- volgende oock gedaen ende onderhouden es ende daernae mede den almanach gemaect es met aflatingen van thien daegen als den 2den, Sen, 4en, 5en, 6en, 7en, 8en, gen, 10en, lien January, die in Hollandt noch in Zeelandt nyet gescreven noch gereeckent en zijn, maer wel in Brabandt, Vlaenderen ende andere plaetsen, alwaer de aftreckinge van de voorsz. thien daegen gedaen ende gehouden vuijt de maendt van Decembri anno 1582, mitsdien de ordonnantiën op desen redressemente all voor Kersmisse gedaen was, bekendt gewerden ende vuijt anderen provinciën sooveel eer gesonden als in Hollandt. Waeromme ick dese vernyewinge alhier in mijn prothocolle voor memorie aengeteykent hebbe tot kennisse dat den heyligen Kersdach in desen jaer 1583 ende andere naevolgende jaeren thien dagen vroeger als 't by myn tijdt gedaen heeft comen zal, daernae alle andere feestdagen mede geprolongeert werden. D. S. VAN ZUIDEN. 15 Boekbespreking. Het Archief der familie De Graeff. Inventaris en regesten door Mr. W. R. Veder. Amsterdam 1914. In de inleiding tot dezen inventaris noemt Mr. Veder het een goed en verstandig besluit van de heeren De Graeff om hun familiearchief in het depót van het archief dier stad te bezorgen, waar hun voorvaders een belangrijken rol hebben gespeeld. Wij achten het niet minder verstandig, dat hierbij de bepaling is gemaakt, dat een inventaris zou worden opgesteld, die thans, na voltooing, door den druk voor het publiek toegankelijk is geworden. Hierdoor is het aantal inventarissen van familiearchieven, dat de laatste jaren verschenen is, weer met één vermeerderd, een voorbeeld dat andere families moge opwekken hun papieren eveneens aan een archief-depót in bewaring te geven. Alvorens de historische waarde van het hier gebodene te bespreken, ga een overzicht van den inhoud vooraf, waarbij zich verschillende op merkingen kunnen aansluiten over den bouw van het archief en de in richting van den inventaris, indien althans bij een familiearchief sprake kan zijn van een zekeren bouw. De inventaris zelve is verdeeld in drie hoofdstukken en wel I. Per sonalia, II. Realia, III. Appendices. Hierna volgt een uitvoerige regesten- lijst, 1373—1700, terwijl het geheel besloten wordt met een register van namen van personen, plaatsen en zaken. De Personalia omvattenA. Stukken betreffende benoemingen, enz. enz. B. Familieboeken, diverse genealogische bescheiden, gelegenheidsgedichten. C. Processen. De RealiaA. Titels van eigendommen enz. B. Heerlijkheden. C. Boedelpapieren. De Appen dices: A. Oorkonden en andere bescheiden, waarvan verband tot het archief niet blijkt. B. Geschriften over diverse geschiedkundige onder werpen. C. Missives, handteekeningen en portretten van eenige beroemde en andere bijzondere personen. Wij zien alzoo, dat alles wat niet tot het archief zelf is te brengen, een veilige plaats onder de Appendices heeft verkregen, terwijl de kern verdeeld is naar het recept van de laatste jaren over de rubrieken personalia en realia. Wij zullen zien, dat deze laatste indeeling, zooals meestentijds bij familiearchieven, eigenaardige bezwaren meebrengt in de consequente doorvoering. Een familiearchief is blijkens de Handleiding en de talrijke in leidingen van bewerkers van deze inventarissen een waar conglomeraat, een mengelmoes van bescheiden, waaruit na aftrek van appendices de rest alleen bijeen gehouden wordt door de omstandigheid, dat ze op dezelfde familie betrekking hebben. a) Hier staat niet „daet", hetgeen duidelijker ware.

Nederlandsch Archievenblad | 1914 | | pagina 13