10 onlangs heb ik een collega-jubilaris in eene tafelrede hooren zeggen, dat hij het „griezelig" vond, zoo behandeld te wordenen dat ben ik met hem eens. Maar ik meen toch ook, dat er iets meer en iets beters in deze feesten washet „griezelige" was alleen de hulde, die nu eenmaal bij het geval behoort, maar de vriendschap, die zich hier en daar ongezocht in en naast de hulde vertoonde, was verwarmend en weldadig, en zij was het „griezelige moment rijkelijk waard. Ik weet niet, of mijne beide collega's zoo gedacht hebbenmaar zoo denk ik althans over het geval. Twee onzer leden hebben van plaats verwisseldVorsterman van Oyen verliet de Tweede Kamer, en Heeres trad ze binnen. En gelukkig, de laatste, eenmaal (wat is het al lang geledeneen ijverig lid van ons corps, heeft zich reeds aanstonds geweerd, door in het groote lichaam voor onze belangen op te komen. Tal van archivarissen hebben ook hunne oude plaatsen verlaten, om hoogere in te nemenDe Jonge van Ellemeet en Lasonder zijn rijksarchivarissen geworden; Meilink is bevorderd tot hoofdcommies; Poelman is opgetreden als commies; De Bussy en Meerkamp van Embden als adjunct-commiezen. Onze hartelijke gelukwenschen Een maatregel van eenig belang wil ik even bespreken. De vergade ring van rijksarchivarissen heeft onlangs, bij de bespreking van de vast stelling van het nieuwe tarief voor de afschriften, kennis genomen van het denkbeeld van den Algemeenen rijksarchivaris, om de niet-authentieke afschriften van stukken te vervangen door photographieën volgens een nieuw procédé, dat zeer duidelijk is en zeer goedkoop. Een gelukkig denkbeeld, dat gesteund wordt door de nieuwe bepaling, onlangs in de instructie der rijksarchivarissen opgenomen, die hen voortaan tot het ver strekken van niet-authentieke afschriften wel bevoegd laat, maar ze niet langer daartoe verplicht. Het is dus te voorzien, dat eenigszins omvang rijke afschriften, die van de rijksarchivarissen gevraagd worden, voortaan alleen door hen zullen verstrekt worden, wanneer een wetenschappelijk belang dit bepaald gewenscht maakt. Overigens zal men photographieën leveren, die geen tijd vorderen en die wel iets meer kosten dan afschriften volgens het oude tarief, maar daarentegen goedkooper zijn dan afschriften volgens het nieuwe. De ontvangers dier photographieën kunnen ze dan zeiven kopiëeren (zooals velen begeeren) of over het maken van kopieën der photographieën eene overeenkomst treffen met onze ambtenaren of met andere deskundigenwij zeiven hebben daarmede dan niet meer te maken. Dit schijnt mij juist en gelukkig. De archivaris worde de officieele ver vaardiger van authentieke afschriften van oude stukkenmaar hij zij niet langer de verplichte handlanger van den een of anderen partikulier, die voor soms uiterst onbelangrijke aangelegenheden kopieën verlangt van stukken, die hij toevallig niet lezen kan. Het eerste werk reclameeren wij 11 als ons ambtelijk rechthet tweede echter wijzen wij af als nuttelooze tijdsverspilling. Eene gebeurtenis van belang in de archiefwereld wil ik ten slotte nog vermeldende oprichting van het Historisch-economische archief. De ver- eeniging stelt zich ten doel, de archieven van handelsfirma's, van finantieele instellingen en van industrieele inrichtingen, die dikwijls bij de ontbinding dier instellingen verwaarloosd en zelfs vernietigd worden, te redden en bijeen te brengen in een gebouw te 's-Gravenhage, voorloopig in het Haagsche gemeente-archief. Een zéér nuttig doel, naar het mij voorkomt, waarvan men alleen kan betreuren, dat er niet een paar eeuwen vroeger naar gestreefd is, dat men in onzen grooten tijd het belang dier bescheiden voor de geschiedenis niet beseft heeft. Archieven als de bedoelde liggen eenigszins buiten ons eigen terrein; want 9/,0, misschien 00 van de geredde papieren zullen dagteekenen uit onzen eigen tijd, waarmede wij ons niet bezighouden. Maar het is toch een doel, dat wij ten volle kunnen waardeeren, omdat het nauw verwant is aan onze ambtstaak. Laat ons dus de jonge vereeniging een volledig succes toewenschen, volledig ook in dien zin, dat men haar het veld vrijlate. Ik bedoel dit. Aanvankelijk was de vereeniging gevestigd te Amsterdamtoen vernam men geruchten van Rotterdamschen naijver. Doch wat gebeurt? De ontwerper van het plan, aanstaande directeur van het Archief, verhuist naar Rotterdamhet lag voor de hand, de vereeniging nu mede te laten verhuizendan zou de naijver zwijgenMaar men heeft het niet gedaande vereeniging, die natuurlijk vooral van Amsterdam en Rotterdam heil verwacht, is zéér onpartijdig naar 's-Gravenhage, halfweg beide steden, verhuisd. Toch schijnt het niet te zullen batener zijn zoowel Amsterdammers als Rotter dammers, die gepiqueerd blijven! Laat ons echter hopen op den ver zachtenden invloed van den tijdwant het komt mij voor, dat alleen van een centraal-depot onder speciaal deskundige leiding een waarlijk succes is te verwachten in deze zaak, die, nieuw en jeugdig als zij is, reeds nu stuit op zoo ernstige bezwaren. S. MULLER Fz. Kleinere bijdragen. Opmerkingen over eerre boekbespreking Bij de bespreking door Mr. Joosting van den door mij bewerkten inventaris van de archieven der Leidsche gasthuizen in het Archievenblad wordt op Dit schrijven werd ontvangen tijdens het afdrukken van de vorige aflevering, te laat om nog daarin te kunnen worden opgenomen. Red.

Nederlandsch Archievenblad | 1914 | | pagina 11