38 van 2080 alsnog met f 240 worden verminderd, zoodat in het geheel f 1840 meer noodig zal zijn. Verder is het wenschelijk om aan het Rijksarchief in Noordholland een binder aan te stellen, aan het Rijksarchief in Zeeland een klerk te verbinden en den adjunct-commies in het Rijksarchief in Friesland tot commies te bevorderen. Voor een en ander is meer noodig op het dienst jaar 1914 een bedrag van f 1125. Het artikel is mitsdien in het geheel verhoogd met f 2965. Burgerlijke stand-registers verbrand. Volgens de dagbladen is in den nacht van 19 op 20 Juli gedeeltelijk uitgebrand het huis van H. Vaassen te Blerik bij Venlo, waarbij de registers van den burgerlijken stand van de gemeente Maasbree, welke in die woning werden bewaard, door het vuur vernield zijn. Belgische archivarissen. De heer J. Cuvelier, met den per soonlijken titel van Algemeen rijksarchivaris, is bij Koninklijk Besluit van 25 Februari 1913 benoemd tot Algemeen rijksarchivaris in plaats van den heer A. Goovaerts, aan wien den 31 sten Januari te voren eervol ontslag was verleend. In het jaarboek der Société royale d'archéologie de Bru- xelles over 1913 wijdt de Brusselsche archivaris Des Marez eenige blad zijden aan den op 10 Mei 1912 overleden Arthur Gaillard. Zoon van Victor Gaillard, die op het gebied van het archiefwezen en op dat der geschiedvorsching bekendheid verwierf, kwam hij na de voltooiing zijner universitaire studiën in 1872 aan het Algemeen rijksarchief te Brussel, dat hij om gezondheidsredenen in 1904 verliet met den persoonlijken titel van Algemeen archivaris. Als beoefenaar van de geschiedenis der Belgische stads- instellingen heeft hij groote verdiensten verworven. Buiten zijne historische werken heeft hij een wetenschappelijken inventaris van de memorialen van den Grooten Raad van Mechelen in het licht gegeven, benevens een zevental inventaires sommaires. Van zijne hand is ook een artikel over de Belgische staatsarchieven in de Mouvement scientifique de la Belgique de 1 830 a 1 905. Een Duitsch rijksarchief. Het Duitsche rijk bezat tot dusver geen archiefgebouw. Op de begrooting voor 1914 zal nu een post gebracht worden als eerste termijn voor de bouwkosten van zulk een archief en den aankoop van den grond. Het nieuwe archiefgebouw zal in 1917 gereed moeten zijn en te Berlijn 39 komen te staan op de plaats van den ouden Botanischen tuin op den hoek van de Grünewald en de Esholzstraat. {N. R. C. 3 Juli 1913.) Ten behoeve der samenstelling van het overzicht over de gemeente archieven in 1912 verzoekt de heer H. P. Coster, ambtenaar aan het gemeente-archief van Groningen, die dit werk van Dr. H. E. van Gelder heeft overgenomen, hem zoo spoedig mogelijk na het verschijnen een afdruk van de verslagen over dat jaar te willen toezenden.

Nederlandsch Archievenblad | 1913 | | pagina 25