32 den stichtingsbrief van de abdij van Oudenboschhet blijkt een later opgemaakt stuk, toen het klooster onder heerschappij van dat van St. Médard te Soissons kwam. Men heeft toen den eersten stichtingsbrief, die natuurlijk niets over het verband der twee kloosters inhield, vernietigd en daarvoor een valsche in de plaats gezet. Een afbeelding van het charter is er bij gevoegd. L Indicateur généalogique, héraldique et biographique. Revue mensuelle. Questions et réponses concernant l'histoire des families. 1 no. 2. Aout 1911. Brussel. Wel wat laat is de aankondiging van dit Belgische „Notes and Queries uit den aard der zaak is er weinig van te zeggenalleen dat de uitvoering goed verzorgd is. Archivum Franciscanum Historicum. Periodica publicatio trimestris. Annus VI. Fase. II en III, Typographia ad Claras Aquas prope Florentiam. De twee hierboven bedoelde afleveringen schijnen mij toe van bijna geen belang voor onze vaderlandsche geschiedenis te zijn. Over de Bel gische wederwaardigheden der Minderbroeders handelenwederlegging van een artikel van den heer de Pauw over den schrijver der „Annales Gandenses door pater Aubin Heysse in het Aprilnummer en de boek bespreking van een serie monografiën over Belgische Franciskaner-kloosters door P. Jérome Goyens in de beide nummers. Mr. L. G. N. BOURICIUS. Revue des bibliothèques. XXII (1912). p. 198—237, 473—498. In dit tijdschrift geeft don Julian Paz, hoofd van het archief te Simancas, een Catalogo de los documentos de los negocia- ciones de Flandes, Holanda y Bruselas, 1506—1795. Van de eerste groep der bedoelde documenten, welke wordt aangetroffen in de liassen van het archief der Secretaria de Estado, nos. 496—634, bestaat reeds een inventaris van de hand van Hovos, opgenomen als bijlage achter de Notice historique et descriptive des archives royales de Simancas in het eerste deel van Gachard's Correspon- dance de Philippe II sur les affaires des Pays-Bas, terwijl ook Prof. Bussemaker in het Verslag van zijn voorloopig onder zoek naar archivalia, belangrijk voor de geschiedenis van Nederland, blz. 106114, nadere bijzonderheden omtrent den inhoud er van heeft medegedeeld. De beschrijving van don Julian Paz is veel Zie Archievenblad 1911/1912, blz. 249. 33 uitvoeriger dan die van Hovos. Van de liassen nrs. 1743—1854 vermeldt hij niets meer dan Gachard op p. 79 zijner Notice. De nrs. 2023 en volgende, waaromtrent iets gevonden wordt in 't Verslag van Prof. Bussemaker, blz. 118, worden daarentegen op dezelfde wijze behandeld als de eerste groep. De bewerking, welke in dit deel gebracht is tot lias 2040, betreffende het jaar 1626, zal worden voortgezet. K. HEER1NGA. Berichten. Den 3en Juni hebben de rijksarchivarissen en de archivarissen aan het Algemeen rijksarchief hunne jaarlijksche bijeenkomst gehouden. Op die bijeenkomst werd 1°. de wenschelijkheid uitgesproken, dat de notulen der vergaderingen zoo spoedig mogelijk zouden worden gedrukt, en dus opge nomen in den eerstverschijnenden bundel der Verslagen omtrent 's Rijks oude archieven, ook al omvatte die bundel alleen de verslagen over het jaar, voorafgaande aan dat, waarin de bijeenkomst was gehouden. In de tweede plaats werd de Algemeene rijksarchivaris gemachtigd, den Minister te ver zoeken voor hem en de rijksarchivarissen in de provincie zooveel mogelijk gelijkluidende instructies vast te stellen, en met name in die instructies dezelfde punten voor te schrijven voor de jaarverslagen van alle archieven. Men achtte het wenschelijk, dat onder die punten voortaan ook zou worden opgenomen het „personeel", maar meende, dat de rubriek „gelden" en die omtrent „afschriften van elders berustende stukken" konden vervallen. Ook sprak de vergadering den wensch uit, dat niet meer zou worden voorge schreven, dat de jaarverslagen vóór 1 Maart moeten worden ingediend; maar was zij van oordeel, dat eene indiening vóór 1 Mei voldoende zou zijn. Ten derde sprak de vergadering zich uit over de wenschelijkheid van een herdruk van 's Rijks wege van de oudste verslagen der rijks- en pro vinciale archieven, die hetzij in de provinciale verslagen, hetzij afzonderlijk gedrukt zijnzoowel op deze herdrukte verslagen als op die, welke voor komen in de sinds 1878 verschijnende bundels verslagen omtrent 's Rijks oude archieven zoude, meende de vergadering, een beknopte index moeten worden gemaakt. Een laatste punt, dat in behandeling kwam, n.l. de wenschelijkheid uit te spreken, dat de registers der eigendomsovergangen, die van 1812 tot 1832 ten behoeve der grondbelasting zijn gehouden, van de gemeenten naar de hypotheekkantoren zouden worden overgebracht, werd aangehouden. Bij Kon. besluit van 5 Juni 1913 is, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd tot tijdelijk adjunct-commies bij het rijksarchief in Utrecht, mr. A. Meerkamp van Embden, commies bij het archief der gemeente Leiden.

Nederlandsch Archievenblad | 1913 | | pagina 22