ordinavit archiepiscopum, ac ordinato nomen imposuit Clemens". (Jaffé, Bibliotheca. VI p. 4346.) Thiofrid van Epternach 1110) (Vita Willibr. metrica. p. 18) vertelt de wijding (r. 487490) aldus „Sole Kalendis in denis oriente Decembris, Progeniti verbi dum circulus exiit anni Par sexcentenus nonus novies decuplatus Ac non finitus solari cardine quintus". De Annales Xantenses (Monum. Germ. Script. II p. 220) zeggen: „694. Pippinus dux sanctum Willibrordum, a beato Sergio papa archi episcopum consecratum, illuc ad predicandum verbum Dei direxit". De Annalen van St. Marie eindelijk (Bijdr. en meded. Hist. Gen. XI p. 472) zeggen: „697 ordinacio sancti Willibrordi episcopi". Ook over den dag en het jaar van Willibrord's overlijden heerscht verschil van meening. De beide abtslijsten van Echternach (Monum. Germ. Script. XIII p. 738, 740) zeggen: „Anno incarnationis 739, indictione VII, migravit ex hoc mundo sanctus Willibrordus", en: Ibi (nam. in het klooster Epternach) anno incarnationis Domini 739, ordinationis suae 44, aetatis vero 81, in pace quievit". Een brief van 1192 van de abdij Echternach aan keizer Hendrik VI (Monum. Germ. Script. XXIII p. 68) stemt daarmede overeen: „Ibi (nam. in het klooster Echternach) anno dominicae incarnationis 739, indictione VII, anno vero ordinationis eius 46, etatis 81, VII Idus Novembris, ipse beatissimus pater presentem vitam finivit et ibidem in oratorio suo sepultus". (N.B. XLVI is blijkbaar schrijf fout voor XLIV.) Alcuinus (Vita S. Willibrordi. c. 24) verhaalt daaren tegen: „Iste vir sanctus temporibus Carli antiqui senex adpositus est ad patres suos, die sexta Novembri mensis, id est VIII Idus, et sepultus est in monasterio Aefternaco, quod ipse Deo construxerat". Volgens Alcuinus metrische Vita (II 24) „Bis octena pius conplevit lustra sacerdos, Ter quater et menses, mensis jamjamque Novembri Idibus octenis caeli migravit ad aulam". Het Kalendarium Werthinense (Boehmer, Fontes. III p. 390) zegt: „Nov. 7. VII ld. Willibrordi episcopi"; het Merseburger Todtenbuch (N. Mittheil. d. Thür. Sachs. Vereins. XI p. 244 weder: „6 B. VIII ld. Wilbrordi episc. et conf." De Annalen van St. Marie (Bijdr. en meded. Hist. Gen. XI p. 472) zeggen: „736. Dormicio sancti Willibrordi archiepiscopi", evenals de Annales Xantenses (Monum. Germ. Script. II p. 221): „736. Sanctus Willibrordus obiit". De R. C. kerk viert Willibrords sterfdag op 7 Novem ber, waarmede de ordinarii van Dom en Oudmunster overeenstemmen. Wij bezitten van Willibrord slechts ééne acte: zijn testament dd. 726 (en eene valsche akte zonder datum), daarentegen niet minder dan 29 oorkonden voor hem dd 694 726 (waarbij echter verscheidene valsche). HET INTERREGNUM (739-775 of 780). Willibrord heeft wellicht zelf als aartsbisschop eenige suffragaan bisschoppen gewijdBeda (Hist, eccles. in Monum. hist. Britt. I p. 260) verhaalt: „Nam non multo post alios quoque illis in regionibus ipse con- stituit antistites ex eorum numero fratrum, qui vel secum vel post se illo ad praedicandum venerantex quibus aliquanti jam dormierunt in Domino". Volgens sommigen zou tot die suffragaan-bisschoppen behooren zekere Theutbert, die in de 8e eeuw vermeld wordt als „episcopus de Dorostat" (zie Levison in: N. Archiv. XXXIII p. 518). Zeker had echter Willibrord op het laatst van zijn leven tot zijn hulp een choorbisschop gewijd Bonifatius verhaalt (Epistola N. 109 in: Monum. Germ. Epistolae. III p. 395): „et sibi corepiscopum ad ministerium implendum substituit". Karei Martel's (f 22 Oct. 741) zoon Karlman droeg aan Bonifatius op, eenen nieuwen bisschop te Utrecht te wijden, en hij deed ditin een onge- dateerden brief van 754 (Epist. 109, in: Monum. Germ. Epist. III p. 395) zegt hij„Princeps Francorum Carlmannus commendavit mihi sedem illam ad constituendum et ordinandum episcopumquod et feci". Men heeft dezen prelaat (denkelijk Willibrord's koorbisschop) willen herkennen in zekeren bisschop Dadan, die den 21 April 742 vermeld wordt op eene door Karlman bijeengeroepen synode (Monum. Germ. Capitul. I p. 24 vgl. Rettberg, Kirchengeschichte. II p. 529); deze kan echter bisschop van Erfurt geweest zijn (Hauck, Kirchengeschichte Deutschlands. I p. 475 noot 1); als bisschop van Utrecht zou dan zeer in aanmerking komen zekere bisschop Cilimannus, die vermeld wordt in een privilege voor Fulda (vgl. Tangl, in: Mitteil. des Instit. österr. Gesch. F. XX p. 222 vlg., en in: Zeitschr. d. Vereins f. hess. Gesch. N. E. XXVII p. 235 N. 2). Hoe dit zij, de door Bonifatius benoemde persoon is spoedig overleden want in 753 was de Utrechtsche zetel onbezet: koning Pippin noemt haar in zijne oorkonde van 23 Mei 753 (Oudste cartul. p. 7) eene „casa Dei vel episcopatus" en wijst „domnus Bonifacius archiepiscopus" aan als „custos" dier „casa Dei sancti Martini"een bisschop was daar derhalve toen niet, evenmin als in den tijd, toen Bonifatius zijne klacht over den Keulschen aartsbisschop tot den paus richtte, d. i. in het laatst van 752 of het begin van 753 (Gosses, in: Bijdr. v. vaderl. gesch. 4e R. IX p. 248 N.); de abt van dit St. Maartensklooster voerde dus het beheer (wellicht reeds Gregorius: Hauck I.e. I p. 541 noot 5). Naar het schijnt, is echter kort daarna Bonifatius zelf tot bisschop van Utrecht gewijd (zeker na 23 Mei 753, toen hij alleen „custos" van de St. Maartens-kerk heet)zie het betoog van Gosses, inBijdr. v. vaderl. gesch. 4e R. IX p. 246—248. Tegelijk moet toen een helper voor hem gewijd zijnWillibald (Vita S. Bonifacii XI 35, inMonum. Germ. Script. 24 25

Nederlandsch Archievenblad | 1911 | | pagina 17