74 archivaris acht. Overigens zijn de door hem gemaakte opmerkingen vol komen juist. Al de door hem aangegeven bezwaren bestaan inderdaad. Zij worden echter in de Handleiding alle ondervangen. Men leze slechts wat de 23 en 24 daaromtrent zeggen. In elk geval schijnt het verkeerd ter wille der door Wolf aangevoerde bezwaren de invoering van het Provenienzprincip tegen te houden. Immers door dat stelsel alleen zal het mogelijk worden, dat een onderzoeker datgene bereikt, wat toch ook volgens den Freiburger geleerde het hoofddoel van elk onderzoek moet zijn„das Material möglichst liickenlos für eine Aufgabe zusammen- zubringen" Summa summarum zijn de bezwaren van Wolf tegen het Provenienzprinzip niet van principieelen aard. Hierop de aandacht te vestigen was vooral het doel van deze bespreking. Middelburg, Juli 1910. R. FRUIN. Berichten. Bi en W. van Amsterdam hebben aan den raad overgebracht het voorstel van Curatoren der Universiteit van Amsterdam om te benoemen tot gewoon hoogleeraar, belast met het onderwijs in de encyclopedie der rechtswetenschap, zoomede in het oud-vaderlandsch recht en zijne geschiedenismr. R. Fruin, rijksarchivaris te Middelburg. N. R. C. 7 Aug. 1910. In de vergadering van 7 September werd de heer Fruin door den Raad benoemd. Dr. L. A. Kesper, archivaris van Gouda, heeft tegen 1 September ontslag aangevraagd; als zijn opvolger is benoemd de heer Dr. J. Huges aldaar. In de zitting van 21 Juli 1910 van de Algemeene Synode der Nederl. Herv. Kerk wordt het voorstel der Syn. Commissie, om aan den archivaris der Synode, dr. G. A. Hulsebos, opnieuw een crediet van f 1500 uit de algemeene kas te openen voor de vervulling van zijn arbeid, met instemming aanvaard. Kerkelijke archieven. Onder dit opschrift meldt de N. R. Courant het volgende „De ontdekking en aankoop van het merkwaardige en kostbare In een artikel in de Deutsche Geschichtsblatter (X, blz. 285—312), dat nauw met het boven besproken werk samenhangt, wijst Wolf nog op een voordeel van het Provenienzprincip, dat niet te versmaden is: „jedenfalls erheischt schon eine teiiweise Erfüllung des Provenienzprincips geschichtliche Vorkentnisse, kritischen Scharfsinn, ziemlich genaue Untersuchungen und hebt durch solche An- spriiche das Niveau der Archivbeamten betrachtlich". 75 „Formulier van Onderteyckeninghe des Classis van Haerlem" heeft de classicale vergadering aldaar bewogen tot de stichting van een fonds, waaruit in vervolg van tijd belangrijke stukken, die eens tot het classicaal archief hebben behoord of op de geschiedenis der Nederlandsche Her vormde Kerk in de omgeving van Haarlem of in Noordholland betrekking hebben, kunnen worden aangekocht. Niet onmogelijk is het, dat vroeger nog andere stukken (dan het pas aangekochte) uit het classicaal archief zijn verdwenen. Op de classicale vergadering van Woensdag deelde een predikant uit de Zaanstreek mede, bezitter te zijn van een Hebreeuwsch handschrift uit de achttiende eeuw, geschreven door een rabbi in het ressort der classis van Haarlem, die tot het Christendom was overgegaan. Deze predikant bood dit manuscript aan het classicaal bestuur, voor het archief, belangeloos aan. Tot den aankoop van het vermelde formulier, dat op de veiling te Amsterdam een hoogen prijs verwierf, ontving het classicaal bestuur van Haarlem een flinke bijdrage van de Algemeene Synode, die gedurig opwekt tot goede verzorging van de kerkelijke archieven. Het archief der classis van Haarlem wordt bewaard in de oude Sint-Bavokerk aldaar. Tot versterking van het genoemde fonds zullen de gegoede kerkvoogdijen in de classis te hulp worden geroepen. Steun van archiefuitgaven. In de vergadering van den raad der gemeente Nijmegen van 16 Juli 1.1. kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om 1. te besluiten, dat de Gemeente zich verbindt van de door de heeren H. D. J. van Schevichaven, gemeente-archivaris, en J. Kleijntjes, leeraar aan het Canisius-college, beiden alhier, in druk uit te geven 31 rekenboeken der stad, tusschen de jaren 1382 en 1543, telkens bij het verschijnen van elk deel 80 exemplaren daarvan aan te koopen 2. voor dien aankoop beschikbaar te stellen 250 per jaar, tot de voltooiing van het werk. Zonder hoofdelijke oproeping werd dit voorstel aangenomen. Dat dit besluit genomen werd en nog wel in een tijd, waarin de Stad voor zeer groote uitgaven staat (bouwen van de electrische centrale en installatie van de electrische verlichting, aankoop en aanleg van tram lijnen, rioleering, restauratie van de Mariënburg enz), spreekt gunstig voor den verlichten geest van Nijmegen's gemeentebestuur. Geschiedkundige gegevens in Z.-A. De commissie, die belast is met het ordenen, beschrijven en vervolledigen van het Kaapsche archief, heeft een belangrijke verzameling landkaarten aangekocht, eenmaal het eigendom van generaal Baird. De landkaarten, die meer dan een eeuw oud zijn, hebben betrekking op het Kaapsche schiereiland. Er is

Nederlandsch Archievenblad | 1910 | | pagina 43