24 zal gaan dan de andere plannen. Men bewege bijvoorbeeld de ge meenten, gelegen rondom een plaats met een behoorlijk wetenschappelijk en materieel verzorgd archief, hare archieven in bruikleen aan de natuur lijke hoofdplaats van het district af te staan, onder beding van betaling van een aandeel in de extra-kosten zoo noodig met subsidie van provincie en rijk. De aanpassing dezer archieven aan dat van de hoofdplaats waarin vaak reeds talrijke bescheiden betreffende de dorpen door vroegere heerlijke rechten, door belangen van kloosters, door nijver heidsbetrekkingen als anderszins aanwezig kunnen zijn is immers vaak zoo eenvoudig, en de studie van den archivaris heeft hem vanzelf ook met de geschiedenis en bestuursinrichting der grensgemeenten vertrouwd gemaakt. Ook hier zou te Leiden, Rotterdam of Utrecht een proef kunnen worden genomen. Onze bevindingen en beschouwingen samenvattend stellen wij U voor, aan te nemen de volgende motie De Vereeniging van Archivarissen, vergaderd te op Gehoord het rapport der te dezer zake benoemde commissie, Is van oordeel dat: a. de aanstelling der. gemeente-archivarissen op eenvormige wijze behoort te geschieden b. de bezoldiging der gemeente-archivarissen moet zijn 1. voor de groote archieven gelijk aan die der rijksarchivarissen; 2. voor eenvoudige archieven a bij volledigen dienst gelijk aan die van hoofdcommiezen of commiezen aan de rijksarchieven of gelijk aan die van de hoofdambtenaren ter gemeentesecretarie volgende in rang op den secretaris bij gedeeltelijken dienst in evenredigheid met het aantal voor geschreven wekelijksche werkuren en naar den maatstaf gel dende voor leeraren M. en H. O.; 3. voor de kleine archieven als hiervoor 2 c. de bezoldiging der wetenschappelijke ondergeschikte archiefambtenaren in evenredigheid moet worden gebracht tot de bezoldiging van den archivaris naar den maatstaf van de regeling op de rijksarchieven of op de gemeente-secretarie d. de dienstregeling der gemeente-archivarissen door B. en W. behoort te worden vastgesteld e. de oprichting van rijks- of provinciale archiefdepöts (waarbij bepaal delijk wordt gedacht aan Kreis-archiven) ten behoeve van gemeente- (e. a.) archieven noodig en gewenscht is 25 ook het openstellen der behoorlijk verzorgde gemeentelijke archief depóts voor opname der archieven van kleine omliggende gemeenten overweging verdient besluit deze motie te publiceeren in het Archievenblad en haar in afdruk toe te zenden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, aan de Gedeputeerde Staten der provinciën en aan de geraadpleegde gemeenten en draagt het Bestuur der Vereeniging op, de noodige stappen te doen, opdat deze desiderata worden vervuld. De Commissie voornoemd: J. G. C. JOOSTING. H. E. VAN GELDER. J. C. OVERVOORDE. Assen, Den Haag, Leiden, Juni 1910.

Nederlandsch Archievenblad | 1910 | | pagina 18