40 Bij Kon. besluit van 11 Aug. 1909 is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuni versiteit te Utrecht, tot het geven van onderwijs in de algemeene geschie denis der middeleeuwen, de diplomatiek, de palaeographie en aanverwante hulpwetenschappen der geschiedenis, dr. O. Oppermann, thans lector aan genoemde universiteit. De heer J. K. Bondam, adjunct-commies aan het rijksarchief te's Gra- venhage, is door de Fransche regeering benoemd tot officier d'académie, in verband met zijne medewerking aan het geschiedkundige werk „Sources inédites de 1' histoire du Maroc", door graaf H. de Castries, ten behoeve waarvan de schrijver uit de Nederlandsche archieven geput heeft. Vernietiging van archiefstukken. De Minister van binnen- landsche zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën bericht, dat de lijst van vernietigbare stukken, vastgesteld bij zijne beschikking van 14 October 1908, in dien zin door hem is gewijzigd, dat de als bijlage der gemeenterekeningen overgelegde bevelschriften van betaling daarin niet meer zullen voorkomen. In verband daarmede zullen vervallen de op bladzijde 10 van genoemde lijst onder nummer 6 van „Comptabiliteit der gemeente" voorkomende woorden „en bevelschriften van betaling." Naar men verneemt zullen op de a.s. Staatsbegrooting gelden worden aangevraagd voor de verbouwing van het voormalige Rijksarchiefgebouw aan het Plein te 's-Gravenhage en voor de inrichting van het nieuwe gebouw tot ministerie van buitenlandsche zaken. N. R. C., 17 Juli 1909. Over het Haagsche gemeentelijk archiefdepöt valt het volgende te melden. Teneinde tijdelijk, in afwachting van een definitieve oplossing, de zoo hoog noodige verbetering te brengen in de tegenwoordige ondoel matige en onveilige wijze van bewaring van het oud-archief en de biblio theek der gemeente heeft de gemeentearchivaris aan B. en W. in bedenking gegeven, dat de gemeente zal huren het onlangs door de naamlooze ven nootschap „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen" aangekochte perceel Zwarteweg No. 6. Daardoor zullen alle voor het oogenblik bestaande bezwaren voor het archief opgeheven worden en zal een wijze van berging van het archief kunnen verkregen worden, die een behoorlijke bearbeiding toelaat, terwijl 41 de archivaris zelf in de gelegenheid zal komen om rustig en naar den eisch te arbeiden aan de zeer noodige reorganisatie van het archief. B. en W. stellen derhalve voor tot het huren van bedoeld perceel over te gaan en wel voor drie jaren met 3 optie-jaren. Dit voorstel werd door den gemeenteraad, 26 Juli, zonder hoofdelijke stemming en zonder discussie aangenomen. De voorbereidingen tot de overbrenging worden reeds genomen, in verband waarmede met ingang van 15 Augustus het archief voor het publiek tot nadere aankondiging gesloten zal zijn. In de zitting van de Algemeene Synode der Nederl. Hervormde kerk, te 's-Gravenhage gehouden 23 Juli 1909, werd medegedeeld, dat de archivaris der Synode, dr. G. A. Hulsebos, ook dit jaar weder een uit voerig verslag over de kerkelijke archieven heeft doen opnemen in de Bijlagen van de Handelingen. De heer Mallinckrodt gaf een overzicht van het meest belangrijke in dat verslag, waarna de Synode ook dit jaar weder 1500 beschikbaar stelde voor dezen nuttigen arbeid. Nieuwe, in wording zijnde bepalingen voor het archief wezen in Italië. De heer Mr. A. Meerkamp van Embden, tot voor korten tijd werkzaam te Rome, thans volontair aan het gemeentearchief te Leiden, deelt ons in een schrijven uit Rome van 5 Juni j.l. het volgende mede: „Met groote belangstelling volgt men op het oogenblik in de Itali- aansche archiefwereld de werkzaamheden van den „Consiglio per gli archivi del Regno". Dit lichaam bestaat uit een president en twaalf leden, benoemd bij Koninklijk besluit op voordracht van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Onderwijs. Als leden komen slechts in aanmerking personen, die staan buiten het corps van archiefambtenaren, terwijl bovendien de Minister van Binnenlandsche Zaken een hoofdambtenaar van zijn departe ment aanwijst, die mede zitting neemt. Als secretaris fungeert de chef der afdeeling van Binnenlandsche Zaken, waaronder de rijksarchieven ressorteeren. De „Consiglio" is 15 Mei 1.1. zijn gewone jaarlijksche zitting begonnen en heeft ditmaal tot taak, het onderzoeken van het ontwerp van een nieuw „Algemeen reglement voor de rijksarchieven", door den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de vergadering aangeboden, voorzien van de kantteekeningen van eenige hoofdambtenaren der verschillende takken van dienst, wier oordeel in deze op prijs werd gesteld. Uit een onderhoud, dat de Rijksarchivaris te Rome mij welwillend toestond, bleek, dat de hoofdgrief tegen het ontwerp der regeering hierin bestaat, dat daaraan niet is tegemoetgekomen aan den eisch tot economische gelijkstelling van het archiefpersoneel met de andere ambtenaren, verbonden aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken. Inderdaad schijnt het zonderling en onbillijk, dat de bezoldiging der archiefambtenaren onveranderd wordt gelaten,

Nederlandsch Archievenblad | 1909 | | pagina 25