30 Oudheidkundigen Bond, Tweede Serie, I, 212 vlg. Ook: St. Lucas (Ned. uitgave van het Bulletin des Métiers d'art), Dec. 1908, dl. Vlil. J. Nanninga Uitterdijk. De benoeming van Caspar van Ewsum tot drost van Coevorden en Drenthe, 1599. Nieuwe Drentsche Volksalmanak, 1909, 28 vlg. W. R. Veder. Het huis van Michiel Adriaenszoon de Ruyter. Zesde Jaarboek der Vereeniging Amstelodamum, 93 vlg. J. S. van Veen. Keuren en buurspraken van Tiel en Sandwijk. Verslagen en Mede- deelingen der Vereeniging tot uitgave der bronnen van het oude vader- landsche recht, V, 333 vlg. Acten betreffende Gelre en Zutphen, 11071415. Naar de drie handschriften A. Dat alste register en I. oldste register te Arnhem, zoo mede B. no. 22 te Dusseldorp. Uitgegeven door P. N. van Doorninck en J. S. van Veen. Haarlem, Qebr. van Brederode. 8°. Rapport van het Hof van Gelderland over ketterij te Harderwijk. Nederlandsch Archief voor Kerkgeschiedenis. Nieuwe serie, V, 228 vlg. De verheffing der kerspelkerk van Batenburg tot eene kapittelkerk. Nederlandsch Archief voor Kerkgeschiedenis. T. a. p., 305 vlg. Het ambt Rheden onder het bestuur der Jonkers (17191797). Gelre. Bijdragen en Mededeelingen, XI, 209 vlg. Het accoord der stad Doesburg met Parma (1585). T. a. p., 467 vlg. Bijdrage tot de genealogie van het geslacht van Hoekelum. Maandblad van het Genootschap „De Nederlandsche Leeuw", XXV, 7 vlg. Bijdrage tot de geschiedenis van Geldersche muntwezen (1576). Tijd schrift van het Koninklijk Nederlandsch Genootschap voor munt- en penning kunde, XV, afl. 3. Nog eens het Minderbroederklooster te Roermond. Limburg's Jaarboek, XIII, 58 vlg. Verboden boeken te Roermond (1569). T. a. p., 174 vlg. Iets over de leenen in het ambt Montfort. De Maasgouw, XXIX, 22 vlg. Klachten van bisschop Lindanus over kerkelijke toestanden in 1575. T. a p., 28 vlg. Heidens in het Overkwartier. T. a. p., 56 vlg. De inlijving van de goederen van St. Elisabethsdal bij het klooster Nazareth. T. a. p., XXX, 1 vlg. Schenking aan het O. L. V. altaar in de kerspel te Wadenoyen. Archief voor de geschiedenis van het aartsbisdom Utrecht, XXXIV, 151 vlg. Twee blaadjes uit de kerkelijke geschiedenis van Zandwijk. T. a. p., 154 vlg. 31 Een ooggetuige over den Bartholomeusnacht. Tijdschrift voor Geschie denis, Land- en Volkenkunde, XXIII, 268 vlg. R. Visscher. Leeuwarden van 1846 tot 1906. Een vervolg op Eekhoff's Geschied kundige beschrijving van Leeuwarden. 's-Gravenhage, Martinus Nijhoff. 8°. E. Wiersum. Terechtstelling en vrijspraak van lijken in de achttiende eeuw. Ver slagen en Mededeelingen der Vereeniging tot uitgave der bronnen van het oude vaderlandsche recht, V, 412 vlg. Van een dominee en een boer. Groningsche Volksalmanak voor 1909, 39 vlg. Een Zeeuwsche kalender uit de 16e eeuw. Archief, uitgegeven door het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 1908, 47 vlg. M. G. Wildeman. De rentmeestersrekening der Groote op St. Jacobskerk te 's-Gravenhage van 't jaar 1584. Wapenheraut XII, 1 vlg. Fragment-genealogie van het geslacht Box, later de la Rive Box. T. a. p., 41 vlg. De resultaten van een onderzoek inzake het kerkzilver, aanwezig bij de kerkvoogdijen der N. H. Gemeente in Nederland. T. a. p. 129 vlg., 257 vlg., 289 vlg. De Bevere, Van Polanen, Reepmaker. T. a. p. 507 vlg. Boekbespreking. Dr. L. W. A. M. Lasonder. Bijdrage tot de geschiedenis der Hooge Vierschaar in Zeeland. 's-Gravenhage. M. Nijhoff. 1909. 8°. XI. 152 blz. Door deze Utrechtsche dissertatie heeft de heer Lasonder, adjunct commies aan het Rijks Archief in Zeeland, onze historische litteratuur met een belangrijk boek verrijkt. Terecht zegt hij (blz. 2), dat tot heden nog te weinig is nagegaan, hoe zich de instellingen, waaronder onze voorouders zoo lang geleefd hebben, vormden en hoe zij tot het einde der republiek zijn blijven voort bestaan. Ditzelfde was reeds herhaaldelijk betoogd, iedereen was het er over eens, edoch de theorie bleek ook hier gemakkelijker dan de praktijk slechts zeer zelden kwam een boek, zooals het hier besprokene, ons een compleet overzicht geven van de geschiedenis van een onzer oude staats instellingen. Wij nemen dit boek dan ook vol belangstelling ter hand en, laten wij het terstond zeggen, leggen het gansch niet onvoldaan neer.

Nederlandsch Archievenblad | 1909 | | pagina 20