72 en 16381686, het weesboek over de jaren 16271694, de rekeningen van den rentmeester der heerlijkheid, eerst aan de stad Goes, die haar toen bezat, en daarna aan de heeren van Borsele, sinds het jaar 1618 (onvolledig), de armenrekeningen over 17661782 en een band met extracten uit de notulen van verschillende staatscolleges, waarin jhr. Jan van Borsele zitting had, uit de jaren 1755 en 1756. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Tegelijkertijd werd naar het Zeeuwsche rijksarchief overgebracht de verzameling familiepapieren der Van Borselens van der Hooge, die in 1885 door jhr. A. W. van Borssele in bruikleen aan het Rijk waren afgestaan onder bepaling, dat zij bij zijn sedert gevolgd overlijden rijks- eigendom zouden wordendeze verzameling berustte tot nu toe in het Algemeen rijksarchief. Naast het kerkgebouw der Remonstrantsche gemeente te Amsterdam zal eene brandvrije kamer worden aangebouwd, waarin het archief dier gemeente en dat der Remonstrantsche broederschap zullen worden geborgenhet onderzoek in die archieven zal daardoor veel vergemaklijkt worden. Voor het bouwen dezer archiefkamer is op de begrooting der gemeente van dit jaar 3275.uitgetrokken. Door het Provinciaal Utrechtsch genootschap van Kunsten en Weten schappen is de volgende prijsvraag, te beantwoorden vóór 1 December 1907 uitgeschreven Er wordt gevraagd een grondig onderzoek, vergezeld van afbeeldingen, der Noord-Nederlandsche zegels, van de oudste tijden tot het einde der 15e eeuw, met het oog op hunne beteekenis voor de kunstgeschiedenis van die tijden, ook in verband met buitenlandsche kunst. Op het program van den vijfden Duitschen Archivtag, die 25 Sep tember 1905 te Bamberg gehouden wordt, komen de volgende punten voor: 1. Rapport omtrent de vraag, hoe de kleine archieven te beschermen (BaR, Ermisch, Knapp en Wolfram). 2. Het Bamberger Kreisarchiv (Sebert), met bezichtiging van het archief. 3. De vijanden van het papier uit de insectenwereld (Prümers). 4. Het gebruik van het archief voor genealogische doeleinden (Overmann en Grotefend). Dr. Sello zal weder over het zapon handelen. 73 De rechtbank te Milaan heeft eene gewichtige uitspraak gedaan. De thans overleden direkteur van het staatsarchief te Milaan had een belangrijke collectie documenten en oorkonden nagelaten, betrekking hebbend op de geschiedenis van Lombardije en door hem bijeengebracht. Toen zijn erfgenamen de verzameling wilden verkoopen, kwam het ministerie van binnenlandsche zaken hiertegen op en beweerde, dat de staat recht heeft op alle documenten, die uit den aard der zaak eens tot een archief van den staat behoord moeten hebben. De verzameling werd dus in beslag genomen. De rechtbank echter oordeelde, dat de staat zijn recht verliest, indien hij stukken uit een archief laat gaan zonder zorg te dragen, dat zij er weer in terugkeeren. Ten slotte kende de rechtbank den staat, hoewel de rechtmatige opvolger der verschillende oude Italiaansche staten, repu blieken enz., niet het recht toe zich ook als eigenaar te beschouwen van alle documenten uit de oude archieven, daar deze met goedvinden der oude regeeringen uit de archieven verwijderd kunnen zijn. Op verzoek van prof. Paul Fredericq zal de Belgische Académie royale in de algemeene vergadering der Association internationale des académies, in 1907 te Weenen te houden, het volgende punt aan de orde te stellen „Les Académies associées tacheront d' obtenir, par des démarches a faire auprès de leurs Gouvernements, que, dans leur pays respectif, les Musées, Bibliothèques, Archives et autres dépots publics soient invités a dresser le plus tót possible des listes contenant 1' indication des documents suivants qu'ils pourraient posséder: 1. Manuscrits en langue étrangère; 2. Imprimés uniques ou rares en langue étrangère antérieurs a 1500; 3. Cartes anciennes de pays étrangers; 4. Plans et vues de villes, de parties de villes ou de monuments étrangers 5. Tableaux, dessins ou gravures représentant des événements de 1' histoire non nationale (sièges, batailles, solennités, fêtes, etc.) et offrant de 1' intérêt au point de vue de la topographie, des costumes, des moeurs, des batiments formant le fond de la scène etc., quand bien même ces oeuvres d'art n'auraient qu'une trés mince valeur esthétique; 6. Portraits historiques peints ou gravés. Ces listes seraient communiquées par chaque Gouvernement aux pays intéressés." Door den minister van onderwijs der Fransche republiek is 8 Mei j.l. eene circulaire tot de prefecten der departementen gericht, waarbij wordt bepaald, dat verschillende borderellen en andere stukken meest van finan-

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 41