70 1814 af tot 1868 (na de annexatie van 1866 bleef de Senaat nog twee jaar bestaan) bij het oudarchief ingedeeld. Het Hamburgsch Oorkondenboek, waarvan in 1842 het eerste deel verscheen, zal verder voortgezet worden. Voor de 14de eeuw is het materiaal thans bij elkaar. Van het eerste deel evenwel bestaan nog slechts 100 exemplaren; de andere gingen in 1842 bij den grooten brand verloren. Eerst was men van plan dit eerste deel te herzien voor een tweeden druk, maar om den voortgang der uitgave te bespoedigen, zal men zich met behulp van de fotolitografie bepalen tot een „anastatische" reproduktie, waarvan de kosten 7000 M. bedragen. Verbeteringen en aanvullingen zullen er dan aan toegevoegd wordenterwijl het tweede deel in den loop van 1906 en 1907 verschijnen kan. Rivista delle Biblioteche e deoli Archive Anno XVNovembre Dicembre 1904. Anno XVI. GennaioMaggio 1905. FirenzeRoma. Op blz. 177 vlg. van den jaargang van 1904 wordt de sleutel van een cijferschrift uit de 15de eeuw besproken. Hij bevindt zich in het rijksarchief te Napelsfascio farnesiano 397. Zooals men weet, was het eenvoudigste systeem van cijferschrift het vervangen der letters door andere of door cijfers of door overeengekomen teekensmeestal echter werd dit systeem gecombineerd met een tweede, dat eenige namen van personen en zaken verving door andere woorden, die in den sleutel werden aangegeven. Zoo is het ook met den sleutel, die hier wordt afgedrukt. Daar het dokument zelf geen tijdsbepaling aangeeftnoch eenige aanduiding van den persoonwien het betrofbesluit de schrijver, de heer Luigi Volpicella, zijne studie met een vernuftige conjectuur over het ontstaan en de beteekenis van het stuk. Ook komt hierin voor een opstel over de pers in Spanje in de 15e eeuw van den Universiteits-bibliothecaris te Cagliari, Dr. A. Capra, terwijl de nieuwe jaargang opent met een studie van den redacteur, Dr. Guido Biagi, over bibliotheken in 't verleden en in de toekomst, en de Maart April-aflevering geheel gewijd is aan de bespreking van een episode uit de geschiedenis van de Marciana, de beroemde Venetiaansche Bibliotheek, 17971812. Deze geïllustreerde monografie wordt gepubliceerd ter ge legenheid van de overbrenging der bibliotheek naar het Palazzo della Zecca. In het Meinnmmer wordt blz. 81 vlg. een overzicht gegeven van de memorie over de rijksarchieven in Italië, die voor eenigen tijd te Turijn is verschenen „II Personale dell' Amministrazione degli Archivi di Stato". Met cijfers en door vergelijking met andere landen wordt aangetoond hoe onvoldoende de toestand daar is, zoowel wat de positie der ambtenaren betreft, als de inrichting en het aantal der depots, vooral in aanmerking genomen de ontzaglijke hoeveelheid voorhanden dokumenten. En toch, 71 besluit de schrijver, zijn er in Italië slechts 19 rijksarchieven, terwijl Oostenrijk, Duitschland, Zwitserland, Holland en Frankrijk, bij veel kleiner materiaal, een aantal van vier- of vijfmaal zooveel depóts bekostigen. Rotterdam, September 1905. E. WIERSUM. BERICHTEN. Benoemd met ingang van 1 Juni 1905 tot rijksarchivaris in Gelderland mr. A. C. Bondam, rijksarchivaris in Noordbrabant; met ingang van 16 Augustus 1905 tot rijksarchivaris in Noord brabant mr. C. C. D. Ebell, commies bij dat archief met ingang van 16 Augustus 1905 tot commies bij het rijksarchief in Noordbrabant F. X. Smits, candidaat aan de faculteit van wijsbegeerte en letteren der universiteit te Leuven. Overleden 23 Mei 1905 te 's-Gravenhage F. Caland, oud-commies aan het Algemeen rijksarchief en oud-archivaris van Hulst. Op zijn verzoek is aan dr. Morre eervol ontslag verleend als archivaris der gemeente Delft. In de plaats van den heer C. P. I. Dommisse, benoemd tot burge meester der gemeente Sluis, is tot archivaris der gemeente Vlissingen benoemd de heer P. K. Dommisse. Het bestuur der godshuizen te Middelburg heeft tot archivaris benoemd den heer C. de Waard. Tevens is besloten den door dien heer bewerkten inventaris van het archief vóór 1811 met regestenlijst te doen drukken. De heer A. C. W. Nairac, te Lochem, heeft aan het rijksarchief in Zeeland ten geschenke gegeven verschillende stukken, deel uitmakende van het archief der ambachtsheerlijkheid Borsele. Daartoe behooren o.a. de civiele gerechtsrol over de jaren 16301665, twee registers van transporten, plechten en andere scabinale akten over de jaren 16181637

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 40