68 verder te loor gaan van deze archievenvooral door staatstoezicht en opneming in de staatsdepöts tegen te gaan, en staan afgedrukt in het Aug.jSept. nummer. Verder zal de rijksarchivaris Sebert spreken over het Bamberger Kreis-archiefdat tevens bezocht zal wordenook ter bezichtiging van de tentoongestelde plattegronden en teekeningen. Dr. Prümers zal het een en ander vertellen over de papiervijanden uit het insectenrijk, terwijl de gemeentearchivaris Dr. Overmann en Dr. Qrotefend mededeelingen zullen doen over „archivbenutzung" voor genealogische doeleinden. Als toegift op dit rijke programma heeft Dr. Sello zich bereid verklaard zijne nieuwe ervaringen met zapon toe te lichten. Aanvragen en mededeelingen moeten gericht worden aan Dr. Grotefend te Schwerin. Als uitstapjes staan op het programma o. a. tochtjes naar den Altenburg en naar de Cister- sienser abdij Ebrach. In de rubriek „Archivwesen" wordt een uittreksel gegeven uit het jaarverslag van het groothertogelijk Badensch „General-Landesarchiv" over 1904. Verder zij daaraan het volgende ontleend. Op verzoek van de commissie voor de nieuwere geschiedenis van Oostenrijk heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken te Weenen toegestaan, dat de stukken in het „Haus-, Hof- und Staatsarchiv" voortaan tot 1847 geraadpleegd mogen worden, in plaats van zooals vroeger slechts tot 1830. In Zweden (Stockholm) is een archiefbureau opgericht, waar tegen concurreerende prijzen allerlei onderzoekingen gedaan kunnen worden, als daar zijn: genealogische, biografische en heraldische. Verder worden er wapen- teekeningen, fac-similés van autografen, afschriften uit alle archieven verschaft, desverlangd ook opgaven over administratieve, sociale, econo mische en literarische verhoudingen enz. enz. Aan de onderneming zullen medewerken „lauter Fachleute Schwedens, Beambte an den Archiven, Bibliotheken und Museën, Angestellte der kameralen und kommerziellen StaatsbehördenPrivatgelehrteMilitars u. a." (Zie Ned. Archieven blad XIIblz. 220). Het centraalarchief van de Duitsche Orde te Weenen is na de ordening weer voor het publiek opengesteld. Prof. D. Redlich aldaar heeft een opstel gepubliceerd over het archief wezen in Oostenrijk, waarin hij den grooten vooruitgang schildert, dien het rijks-archiefwezen in Oostenrijk gemaakt heeft sedert de instelling van een archiefraad aan het ministerie van Binnenlandsche zaken (1894), doch tevens de nog bestaande gebreken in het licht stelt. Hij verlangt daarom vóór alles de inrichting van rijksarchieven in strekenwaar ze nog niet zijn, en verder het in het leven roepen, niet van een centraalarchief te Weenen, maar van een „Archivorganismusder die Archive und die Archivare der Zentralbehörden in Wien und der staatlichen Behörden in den Provinzen umfassen soil". Van de „Geschiedenis der Beiersche 69 archieven", sinds 1881 in bewerking, is weer een deel verschenen, namelijk „Die organische Umgestaltung der drei Hauptarchiven seit 1799" van de hand van den rijksarchivaris Max J. Neudegger. De treurige toestand van het archief der stad Hermannstadt wordt geschilderd in een opstel van Franz Zimmermann als volgt„dort ist alles ungenügend die Archivraume, das Beamtenpersonaldie Besoldung." Te Darmstadt zullen een gemeentearchief(gebouw?) en een historisch museum worden opgericht; te Burgsteinfurt heeft de vorst van Bentheim het vorstelijk archief, dat belangrijke oude stukken bevat, voor de wetenschap open gesteld te Kiel zal het archief worden geordend. Deutsche GESCHiCHTSBLaTTER, herausgegeben von Dr. Armin Tille. Band VI, Hefte 612. 1905. Gotha, Friedrich Andreas Perthes. De hier genoemde afleveringen van dit tijdschrift zijn voor een groot gedeelte gewijd aan sociale geschiedenis. Ze bevatten o. a. twee opstellen, op wier belangrijkheid hier wel gewezen, doch die moeilijk [uitvoerig besproken kunnen worden. Ik bedoel de studie van Alfons Dopsch te Weenen: „Die herausgabe von Quellen zur Agrargeschichte des Mittel- alters" en die van den redacteur Dr. Armin Tille te Leipzig over „Neuere Wirtschaftsgeschichte". In de laatste wordt de noodzakelijkheid betoogd van het oprichten van „Wirtschaftsarchive, die erstens die primaren wirtschafts- geschichtlichen Quellen aus dem XIX Jahrhundert, soweit es nachtraglich irgend möglich ist, sammeln, und zweitens in der Gegenwart schon in demselben Sinne für die Zukunft wirken". Het doel in dus systema tische materiaalverzameling. Een dergelijk archief bestaat in Rostock, een tweede zal gevestigd worden in Keulen, waar reeds ten profijte van de leerlingen der handelshoogeschool een „Bilanzarchiv" aanwezig is. Ook de pas opgerichte vereeniging voor landbouwgeschiedenis te Eisenach, waarover blz. 327 vlg. een bericht voorkomt, wil ter bevordering van haar doel een dergelijk archief vestigen. Blz. 241 vlg. komt een lezenswaardig opstel voor van Gustav Boerner over de broeders des gemeenen levens in Duitschlandterwijl blz. 246 vlg. Hermann Waschke mededeelingen doet over de Anhaltsche archief stukken, die het Weener Congres betreffen. Dit naar aanleiding van de voordracht van Prof. Fournier, te Salzburg gehouden, over nieuwe bronnen voor de geschiedenis van dat congres, met opwekking tot openbaarmaking van desbetreffend archiefmateriaal. Het repertorium van het Staatsarchief te Bazel wordt besproken blz. 262 vlg. (Zie hierover Ned. Archievenblad XIII, blz. 213.) In Frankfurt a. M. werd het archief van den Senaat van Zooals men ziet, wordt archief hier gebruikt in dezelfde beteekenis als bij ons in krijgsgeschiedkundig archief.

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 39