60 wenschte eenheid. Gewoonlijk zijn van elke bezitting de brieven tot een afzonderlijk nummer vereenigd, doch enkele malen is hiervan afgeweken en zijn verschillende bezittingen bijeengevoegd, zonder dat de aanleiding hiertoe blijkt (no. 75, 106 e. a.) De volgorde, waarin de eigendomsbewijzen van elk klooster zijn be schreven, is soms vreemd; welk systeem hierbij is gevolgd, blijkt niet. Dit is des te lastiger, daar bij den catalogus de hoognoodige registers ontbreken. Tegenover dit ernstig gebrek, waardoor het naslaan van den catalogus zeer wordt bemoeilijkt, kan ik ten slotte wijzen op de uit voerige en zeer welkome toelichtingen aan het hoofd van elke afdeeling, waarin geregeld een kort overzicht wordt gegeven van de geschiedenis der te behandelen instelling, voor zooverre deze voor de gebruikers van den catalogus van belang is. Ook van het kapittel van St. Joris te Amersfoort, het eenige waar van het archief niet te Utrecht berust, wordt volledigheidshalve een kort overzicht gegeven. J. C. OVERVOORDE. C. H. VAN Rhijn. Een merkwaardige Recensie (Theologische Stu diën, jaarg. 1905, blz. 103). In dit opstel bespreekt de hoogleeraar Van Rhijn mijne aankondiging van zijn Register op het archief der Kerkvoogdij te Groningen (Archie venblad XIII, blz. 146). Ik zal die oratio pro domo hier niet nader behandelen. Immers door zijne verdediging te plaatsen niet in een vakblad maar in de Studiën en door zelfs na te laten mij een exemplaar van zijn artikel te doen toekomen heeft de schrijver getoond eene beantwoording van zijn artikel mijnerzijds liefst uit den weg te blijven. Ik kan dus volstaan met de aandacht van de lezers van het Archieven blad op het artikel te vestigendat is dan trouwens ook voldoende. R. FRUIN. Literatuur-kroniek. Mr. A. C. Bondam. Verslag omtrent de ordening en inventariseering van oude gemeente- en waterschapsarchieven in Noord-Brabant over 1904, uitgebracht aan Gedep. Staten dier provincie. s'-Hertogenbosch 1905. Weder besteedde de Brabantsche archivaris geruimen tijd aan het Toevallig werd dezer dagen van bevriende zijde mijne aandacht op het opstel gevestigd. Er zij opgemerkt, dat de uitgever indertijd een exemplaar van het »Reg'ster bij de redactie van het Archievenblad ter recensie inzond, en dat een overdruk der aankondiging aan den uitgever is toegezonden. 61 bezoek der gemeentearchieven. Groot nut had hij daarbij van een door hem aangelegde verzameling opgaven, en notities, die archieven betreffende. Daarin kwamen o.a. voor de opgaven, door het gemeentebestuur ingezonden aan den Commissaris of Gedeputeerde Staten op circulaires en aanschrij vingen over het archief, en verder kopie van de desbetreffende plaatsen uit het gemeenteverslag en uit de provinciale verslagen, kopie van de briefwisseling, over het archief gevoerd tusschen gemeentebestuur en provin ciaal bestuur, benevens afschriften van inventarissen, jonger dan 1810. Daarmede gewapend bezocht hij o.a. Helmond. Over de ordening van dit archief door J. L. F. Donkers Rz., den ijverigen oud-rector der Latijnsche school aldaar, worden uitvoerige mededeelingen gedaan. Van 1855 tot 1873, toen hij zijn inventaris afsloot, heeft deze het archief ge regeld. In dat opzicht is er dus geen reden tot klagen, maar een veiliger bewaring van de stukken is beslist noodig. Ook in Eindhoven is een betere plaatsing zeer gewenscht. De bestaande inventarissen deugen ook niet. „Er valt daar veel te doen. Wat geordend is, is niet goed ge ordend." In 1889 had de heer Bondam hoop, dat de Stad van Kempen- land zich de weelde van een eigen archivaris zou veroorloven, doch door den tegenstand van den toenmaligen secretaris kwam daarvan niets. Breed voerig wordt de archiefwerkzaamheid van het raadslid W. T. Hermans in de jaren 1857—1869 uiteengezet. Ook na 1869 is aan het archief veel tijd besteed. In 1884 en volgende jaren is het maken van klappers met kracht voortgezet. Hoewel dus ijverig bewerkt, is dit archief in zijn geheel toch nog totaal ongeorganiseerd. In Geldrop en Vlierden is de toestand veel verbeterd, in de eerste plaats door het inrichten van een afzonderlijk archief kamertje, in de tweede door het bouwen van een nieuw raadhuis. Ook in Nuland bestaat uitzicht op een betere bewaarplaats in een nieuw te bouwen raadhuis. Hulde wordt gebracht aan de vocht- vrijheid van sommige 18de-eeuwsche raadhuizen in het voormalige land van Breda en dat van Bergen-op Zoom, tengevolge waarvan vele der om vangrijke oude archieven materiëel in uitstekende conditie verkeeren. De meeste zijn echter nog ongeregeld. Alleen die van Oosterhout en Dongen zijn geheel geordend met de inventarisatie van dat van Wouw is een aanvang gemaakt. In Oudenbosch ondervond de ordening door de grenzen- looze verwarring groote vertraging. Maar ergerlijk is de toestand in de gemeente Rucphen c. a. Vocht vernielt gaandeweg het archief en het brandgevaar is zeer groot. Blijkbaar wil het gemeentebestuur zich gaarne van de oude bescheiden ontlasten. Ook dat van Someren zou thans be reid zijn, zijn oudarchief naar den Bosch over te brengen in het Rijks- depót, maar de Rijksarchivaris heeft al zijn kamers bezet. Zelfs op den zolder werden reeds logés (de bescheiden van Grave) gehuisvest. Het overzicht, dat de heer Bondam geeft van de mededeelingen over den

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 35