46 Berger van Hengst Het rapport over de geschiedenis en den rechtstoestand der werven langs de Oude en Nieuwe grachten (waar aan verbonden is een overzicht van de geschiedenis der aanliggende perceelen) is in teruggang gevorderd tot 1668. Een afschrift is ver vaardigd van den inventaris van 't archief van 't Burgerweeshuis. Prof. Six te Amsterdam maakte eene kunsthistorische studie van de zegels aan stedelijke charters. Eene verzameling oude handschriften "ge legateerd door den heer j. B. van IJsseldijk te Amsterdam, is,'met goedvinden der executeurs, toegezonden aan de depots, waarin zij thuis behooren. - II. De bibliotheek. De voorbereiding van den nieuwen catalogus werd voortgezet. De heer A. W. Weissman te Amsterdam ontving voor eene serie opstellen over de geschiedenis der Domkerk het handschrift van Jhr. Calkoen ten gebruike. Een paar honderd huwelijks- en lijkgedichten werd verkregen uit 't legaat Berger van Hengst. III. De atlassen. Het supplement op den catalogus van den historischen atlas (1191 nummers) is ter perse gezonden. De druk van een supplement op den topographischen atlas wordt voorbereid. Voor dien atlas werd een belangrijk geschenk ontvangen van mevrouw Mr. J. A. Hofkes. In 't museum is eene tentoonstelling gehouden der ruim 1200 prentbriefkaarten en door Arti et Litteris van stadsgezichten. De heer De Hoog ver vaardigde teekeningen ter reconstructie van 't schip van den&Dom, waarbij de archivaris toelichtingen schreef; de Maatschappij tot be vordering der bouwkunst zal 't werk uitgeven. Gehoopt wordt op eene opmeting door genoemde Maatschappij van den geheelen Dom De gebouwen van 't St.-Agnietenklooster zijn opgemeten door den heer De Hoogvan den Minister van Binnenlandsche Zaken werd een photographische afdruk ontvangen der vanwege zijn departement gedane opname. Ontvangen werden c. 230 prenten voor de beide atlassen van mevrouw Hofkes, - eene photographie naar een aezicht in de St. Janskerk van Saenredam te Bremen, - de opmeting'en van den Domtoren en den gevel der St. Nicolaaskerk, - eene reproductie van eene teekening van Bosboom, voorstellende een als keuken ingericht vertrek in 't huis Zoudenbalch. Van een schilderij betreffende de familie Van Lockhorst, afkomstig uit den Dom en te Londen verkocht, werd photographische opname door den kooper geweigerd. IV. Het museum. De nieuwe catalogus is gedrukt en door de gemeente in eigendom gehouden. De voorwerpen zijn daarnaar genummerd en zoo mogelijk voorzien van de beschrijving- in den catalogus. Eenige onbelangrijke voorwerpen zijn opo-eruimd De decoratie der Louis XIV-zaal werd voltooid. Vermeld worden welkome bezoeken en geschenken. In verband met voorstellen tot 47 het inrichten van Leeuwenberch voor Kunstliefde, werd opnieuw gehan deld over 't plan, de drie musea in een gebouw op 't Hoogeland onder te brengen. Lijsten der vervaardigde rapporten der door particulieren ge vraagde inlichtingen der uitgeleende en ten gebruike ontvangen stukken der aanwinsten en der afgestane en verwijderde stukken. (Verslag over het voorgevallene in de gemeenteverzamelingen in 1904, aan B. en W. (van Utrecht) aangeboden door de vaste raadscommissie van bijstand in het toezicht op het oud-archief der gemeente.) Vlaar dingen. „Archivaris. Door U werd voor 1905 een bedrag van 750.— toegestaan als jaarwedde van een ambtenaar voor het ordenen van 't archief. Uwe vergadering achtte de aan stelling van een archivaris voor vast onnoodig. „Den 24 December benoemden wij tot tijdelijk archivaris Mr. L. G. N. Bouricius." (Verslag Vlaardingen, bladz. 5455.) Archief. 13 Februari 1904 benoemden B. en W. een „tijdelijk ambtenaar ter secretarie, belast met de ordening van 't archief, welke titel 1 Januari 1905 werd vervangen door dien van tijdelijk archivaris." De afdeeling comptabiliteit der secretarie werd uit de archief kamer verplaatst naar elders. Beschreven werden de ingekomen stukken over 1813—1880, geordend de bijlagen tot de notulen van B. en W. Begonnen werd met 't maken van een klapper op de notulen der vroedschap. Een nieuwe inventaris van 't oud-archief zal worden vervaardigd. Ruimere en betere berging van oud- en nieuw-archief is noodig. 't Archief werd alleen bezocht voor geslachtkundig onder zoek; toch zijn er voor wetenschappelijk doel vele bronnen. Bibliotheek. Een nieuwe catalogus wordt vervaardigd naar een mede gedeeld plan. Opgave der aanwinsten. Museum. Betere verzorging van 't weinige, dat aanwezig is, is noodig. (Verslag van den archivaris, bijlage C tot Verslag Vlaardingen.) Vlissingen. „In mijn werkzaamheden, vroeger in hoofd trekken uiteengezet, kwam geen verandering. In verschillende portefeuilles werden diverse stukken, naar daarvoor vastgestelde onderwerpen gesorteerd, bijeengevoegd en geïnventariseerd." De localen zijn voor 't doel geschikt. Opgave der aanwinsten. In verband met den oproep in 1901 om aanwijzing van het in de Zelandia Blijkens den staat der gemeenteambtenaren en bedienden, was er, behalve dezen tijdelijken archivaris, een archivaris (voor 't nieuw-archief?) tevens commies ter secretarie.

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 28