40 Ni.euw-arch.iefVoor het nieuw-archief, loopende van 1815 af, hadden de gewone werkzaamheden plaats; het maken van alphabetische registers op de notulen van den raad en op het register van uit gegane en ingekomen stukken. „Het register der eigendommen, waarvan de herziening in 1902 werd voltooid, werd geregeld bijgehouden." (Verslag Deventer, bladz. 21.) Dordrecht. ArchievenDe inventariseering van de archieven der Weeskamer en der Gemeene-Maashandelaars kwam gereed. Met de Commissie van advies voor 's rijks geschied kundige publicatiën wordt overlegd, of en welke stukken uitgegeven zullen worden als bijdrage tot de geschiedenis over den Maashandel. Geïnventariseerd werd eene belangrijke verzameling voorwaarden van aanbesteding van gemeentewerken over 16021756. Beschreven werden twee banden met door een stadssecretaris bijeengebrachte stukken. De afdeeling Processen der stad (vroeger bewaard door de pensio narissen) werd nagezien, beschreven en zooveel mogelijk geregeld daarbij kwamen voor den dag een aantal brieven over c. 14201550. „Met het beschrijven van den inventaris van het archief van den grafelijken tijd (12001581) werd een aanvang gemaakt Voorts werd begonnen met de beschrijving van 't archief van 1581 1795 Op verschillende registers werden klappers vervaardigd. Het herstel der rechterlijke archieven, op kosten van het rijk, gaat voort. De toestand der localen is bevredigendkalk bevorderde de droogte. De toestand der verzamelingen verbetert gaandeweg. Opgave der rapporten en van 't gebruik van 't archief gemaakt. Ook werden enkele tentoonstellingen gehouden. Opgave der aanwinsten. (Verslag Dordrecht, bladz. 2239.) Gorinchem. „Archief. Geene veranderingen hadden plaats in het gemeente-archief." (Verslag Gorinchem, bladz. 21.) Gouda. ArchievenHet gebouw bevindt zich, met uitzondering van enkele gedeelten der muren, die zeer vochtig blijken te zijn, in goeden staat. Evenals altijd werd ook dit jaar op de dagen, waarop het archief geopend is, gestooktDe beschrijving en ordening van het archief bepaalde zich tot het aanvullen en verbeteren van den inventaris. De archieven van het Vereenigd Wees- en Aelemoeseniershuis werden nader onderzocht. Deze 41 archieven bleken behalve die van de Heilige Geestmeesters en Aele- moeseniers, ook nog belangrijke gedeelten te bevatten van de ar chieven van de Getijdemeesters en van de Collatiebroeders de voorloopige inventaris dezer archieven kwam nog niet geheel gereed. „In druk uitgegeven werd door Dr. J. Heinsius (in de Bijdr. en en Meded. v/h. Hist. Gen., deel XXV) de oudst-bewaarde stads rekening (1437). „De schriftelijke verzoeken om inlichtingen waren ook dit jaar zeer talrijk (Verslag Gouda, bladz. 3839.) 'sGravenhage. ArchievenDe heer A. J. Servaas van Rooyen werd door ons voor het jaar 1904 weder benoemd tot archivaris. „Het oud-archief en de bibliotheek, die zich in goeden staat bevinden, werden door schenking of aankoop met eenige documenten vermeerderd. „Met het drukken van den inventaris van het Gildewezen, waar mede, zooals in het vorig verslag werd medegedeeld, „vermoedelijk eerlang zou kunnen worden begonnen", is nog geen aanvang kunnen gemaakt worden. „Van het oud-archief en de bibliotheek werd weder geregeld gebruik gemaakt; er werkten een 39-tal bezoekers." (Verslag 's Gravenhage, bladz. 26.) Groningen. „Oemeente-archief. Aangevangen werd met de samenstelling van een nieuw alphabetisch register. Overigens vallen geen bijzonderheden te vermelden." (Verslag Groningen, bladz. 39.) Haarlem. Archief. Gunstig wordt gerapporteerd omtrent het gebouw en den materieelen toestand van 't archief. Aanwinsten worden in 't archief bijgevoegd en in den inventaris bijgeschreven. „Bij het archief na 1813 is zooals gewoonlijk, weder een jaargang door den heer secretaris der gemeente, aan den archivaris uitge leverd Het ameublement verkeert in den besten staat. Van 't crediet ad ƒ665.— is besteed voor: aankoop van archiefstukken 18.62''2, teekeningen 186.97, prenten ƒ15.52, photographieën ƒ41.90 en boeken ƒ29.60. Opgave der aanwinsten (o. a. oude blafferds enz. van den gemeenteontvanger en een grenskaart van de vrijheid der stad Haarlem dd. 1730). „Een bijvoegsel tot den inventaris der kaarten ligt in handschrift gereedhet ver-

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 25