38 De gemeentearchieven in 1904. N.B. Hetgeen hier volgt, is ontleend aan de verslagen van den toestand der betrokken gemeenten over 1904, tenzij eene andere bron is aan gegeven. Alkmaar. „Gemeente-archief'. Opgave der rapporten. Beschreven werden eenige oude stukken van de polderbesturen Oterleek en Overdie, en „alle perkamenten van het burgerweeshuis, „waarvan eenige voor het gemeente-archief zijn gecopieerd". Opgave der vervaardigde (en meerendeels uitgegeven) opstellen. De aan- teekeningen in de pastorale registers worden op fiches overgebracht. Ontvangen werd een gedrukt prospectus eener verloting „van linnen, „vervaardigd in de door het Patriottisch genootschap opgerichte fabriek, „d.d. 13 Februari 1788". De prentverzameling van Alkmaar en omstreken werd overgebracht naar 't archief, ter bevordering der bewaring en raadpleging. (Verslag Alkmaar, bladz. 26, 27.) Amsterdam. „Archief". Op 't oud-archief kwam de inven- tariseering van 't archief der Gasthuizen nog niet gereed. Voortgezet werd de chronologische sorteering der stukken uit 't archief van 't Aalmoezeniers-weeshuis betreffende de opname der verpleegden (tot 1740) de overbrenging op fiches van de namen der gedoopten (over 1805—1799) de topographische klapper op de minuten der kwijtscheldingen (over 16851708) de naamklapper op de poorterschappen (over 1600—1605). Voltooid werd de regeling van de archieven van 't Collegium Medicum en de Commissie van het stedelijk geneeskundig toevoorzicht. Aangevangen werd de sorteering van de boedelpapieren in 't Weeskamer-archief. Van 't nieuw-archief werden van de afdeelingen Algemeene Zaken, Financiën en Publieke Werken vele stukken onder archief beheer gebracht, van overbodig wit papier gezuiverd en, voorzoover de afdeelingen Financiën en Publieke Werken betreft, naar de nieuwe organisatie geregeld. De verzameling stukken buiten indicateur-ver- band werd vermeerderd. Voortgezet werd de regeling van 't archief der afdeeling Armwezen. Opgave der aanwinsten voor bibliotheek, atlas en penningver zameling. (Verslag Amsterdam, hoofdstuk 111 bladz. 28—37.) Arnhem. Archieven. Het oud-archief der gemeente, dat in bruikleen in het rijksarchiefdepót alhier berust, bevindt 39 zich volgens opgave van den rijksarchivaris in goeden staat; het wordt meermalen tot het doen van onderzoekingen van verschillenden aard geraadpleegd. „Aanwinsten of verliezen vonden niet plaats." (Verslag Arnhem, bladz. 40.) Assen. Stereotyp verslag dat van de vorige jaren (doch thans weder zonder de vermelding der krijgsgeschiedkundige nasporingen). (Verslag Assen, bladz. 21.) Delft. „Bibliotheek"De beide exemplaren van den ge schreven catalogus werden geregeld bijgehouden. Opgave der aan winsten. „Archief", 't Archieflocaal in den stadhuistoren blijkt in alle opzichten aan 't gestelde doel te beantwoorden. Bij den brand op 't stadhuis op 14/15 Maart 1904 leed 't archief hoegenaamd geen schade. De inventaris van de 2de afdeeling van 't archief (1795—1813) kwam gereed. Uitvoerige indices op de lste en 2de afdeelingen en dubbelen van beide inventarissen werden vervaardigd. Een aanvang werd gemaakt met de inventariseering van 't archief van 1813 tot heden, waarop zal worden toegepast de indeeling van 't gemeente verslag. Opgave der rapporten. Ontvangen werd een alphabetische index op de doopregisters der Nieuwe Kerk over 1616—1700, zoodat alle doopregisters dezer kerk nu van alphabetische klappers zijn voorzien". „Museum"Bij den genoemden brand leden enkele voorwerpen, doch over 't algemeen in geringe mate. Opgave der aanwinsten. (Verslag van de bibliotheek, het archief en het museum in de gemeente Delft over het jaar 1904, bijlage 10 tot Verslag Delft.) „Archieven." Nieuw-archief. Het nieuw-archief verkeert in een voor de belangen van den dienst behoorlijken toestand. (Verslag Delft, bladz. 60.) Deventer. Voortgezet werd de regeling en beschrijving van de oudste afdeeling van 't stadsarchief (loopende tot 1591). Gedrukt werden de cameraars-rekeningen over 1384 en 1385. Opgave omtrent 't gebruik, van 't archief gemaakt, en der uitgeleende stukken. De adjunct-archivaris, Mr. H. Philips, ontving op verzoek ontslag tegen 15 Februari 1904. De materieele verzorging der stukken werd voortgezet. Ontvangen werd o. a. het markeboek van Middele en Duur (1725—1811). (Verslag van den archivaris, bijlage A tot Verslag Deventer.)

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 24