32 „Dit nu is zoo vreemd niet. Want de groote menigte is nog altijd niet bij machte godsdienst van vormendienst te onderscheiden. „Vreemder is, dat de gezangboeken van achter het orgel waren ver dwenen, toen een der kerkvoogden ze wilde doen neerleggen in de banken, om te worden gebruikt tijdens de vacature. De kerkeraad, met de ge heimzinnige verdwijning in kennis gesteld, toonde zich in het minst niet verbaasd. Op de vraag, den leden in eene vergadering voorgelegd, of zij eenige opheldering konden geven, antwoordden zij ontkennend. „Nadat een nauwkeurig onderzoek tot niets had geleid, gaf de con sulent, in overleg met een der kerkvoogden, de zaak aan bij den burge meester. Deze wilde hierop liever niet ingaan, omdat, naar zijne meening, bekendheid van zulk eene onaangename zaak aan de Nederlandsche Her vormde kerk niets dan schade kon berokkenen. „Anderen evenwel, en terecht, zijn van oordeel, dat onze kerk van meerder licht in deze niets heeft te vreezen. En zoo zullen zij hunne nasporingen voortzetten, totdat de zoo zeer gewenschte en, voor den onderlingen vrede in de gemeente, zoo zeer noodige opheldering is verkregen. „Och, is er misschien iemand te Jaarsveld, die onze kerk dien dienst zou willen bewijzen Zouden, waar in de Hervormde kerk ongeacht het toezicht der plaatselijke autoriteiten zoo met de gezangboeken geleefd wordt, de archieven daar wel zooveel veiliger zijn dan in de handen van andersdenkenden, wien men zelfs de inzage er van niet gunt? Dames-archiefambtenaren. De archivaris der gemeente Amsterdam schrijft ons het volgende „Ik zie in de laatste aflevering van het Archievenblad een mededeeling van den ex-archivaris Servaas van Rooyen aangehaald, waarin deze ook Amsterdam onder de illustre voorbeelden noemt van archieven, waar vrouwen werkzaam zijn. „Dit is eene vergissing. Ik acht het wel niet van zoo'n belang, maar het is de waarheid, dat gedurende mijn twaalfjarig beheer van dit archief nooit een vrouw hier als volontair in specialen zin heeft gewerkt. Alleen in 1899 heeft hier een juffrouw een inventaris gemaakt op onze penning verzameling. Doch dit bleef een huishoudelijke zaak en had niets te maken met een volontairschap, waarvan Burgemeester en Wethouders moeten weten, en waaraan die hun goedkeuring zouden moeten hechten." 33 Bihliographie der werken van Nederlandsche archivarissen over 1904 door prof. dr. H. Brugmans. J. H. Been. Dertig jaar op de forteresse. Een stukje zedengeschiedenis uit de laatste helft der 18e eeuw. Tijdspiegel, 1904, II, "269 vlg. Een garde d'honneur tegen wil en dank. Twintigste Eeuw, 1904, III, 223 vlg. Alva's bril. T. a. p., IV, 52 vlg. E. van Biema. Iets naders over mr. J. W. Kumpel in de gijzeling. Navorscher, LIV, 236 vlg. Amsterdamsche fortuinen onder het Fransche Keizerrijk. T. a. p. 315 vlg. De Joden te Amsterdam in de-laatste jaren van het Keizerrijk. T. a. p., 459 vlg. P. O. Bos. Het Groningsche Gild- en Stapelrecht tot de Reductie in 1594. Gro ningen, J. B. Wolters. 8n. Bernhard Alting. Groningsche Volksalmanak voor 1905, 76 vlg. C. W. Bruinvis. Afzetting en vervanging van den pater en de mater van het Jonge Hof te Alkmaar in 1568. Bijdragen tot de geschiedenis van het Bisdom van Haarlem, XXVIII, 82 vlg. De bouw en versiering der St. Laurens of Groote Kerk te Alkmaar. T. a. p., 192 vlg. Alimentatie van conventualen door de stad Alkmaar. T. a. p.XXIX 34 vlg. Alkmaar. Hoofdaltaar der St. Laurens of Groote Kerk. T. a. p. 160 vlg. Album van Arnoldus Kulenkamp. De dichteres Clara Feyoena van Sytzama. Navorscher, LIV, 389 vlg. Caspar Benoit. Oud-Holland, XXII, 131 vlg. F. Caland. Geslacht van Hoogendorp. Navorscher, LIV, 30 vlg. Een en ander uit de oude kerkregisters te Voorburg. Wapenheraut, VII, 320 vlg., 408 vlg, VIII, 135 vlg. In deze bibliographie zijn niet opgenomen: 1°. De verslagen, door ver schillende archivarissen krachtens hun instructie uitgebracht, met de daarbij behoo- rende bijlagen. 2°. Studiën van geringen omvang, boekbeoordelingen enz. 3°. De artikelen, opgenomen in het Nederlandsch Archievenblad, die gemakkelijk in de inhoudsopgave zijn na te zien. Ter voorkoming van abuizen is toezending van overdrukken ten behoeve van deze bibliographie zeer gewenscht.

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 21