246 Bij Koninklijk Besluit van 16 December 1904 (Stbl. no. 254) is de termijn, waarbinnen de oude rechterlijke archieven, die dagteekenen van vóór de invoering der Fransche wetgeving, naar de rijksarchieven moeten zijn overgebracht, verlengd tot 1 Januari 1910. In de „Lijst, inhoudende opgaaf van de oude papieren, welke ver nietigd kunnen worden, en de termijnen, gedurende welke zij moeten worden bewaard, alvorens tot vernietiging kan worden overgegaan", welke bij schrijven d.d. 31 December 1896 (no. 2960 afd. K. W.) door den Minister van Binnenlandsche zaken aan de rijksarchivarissen is medegedeeld, is bij ministerieele beschikking d.d. 1 Maart 1905 (no. 497 afd. K. W.) de volgende wijziging gebracht: de termijn van vernietiging- der staten model no. 19 (van af te leveren manschappen voor de Nationale Militie) (no. 55), der stukken, waarop personen als plaatsvervanger of nummerverwisselaar bij de Militie zijn toegelaten (no. 58), der bij den Militieraad overgelegde bewijsstukken ter bekoming van vrijstelling van den Militiedienst (no. 62), der aanvragen van Milicien-verlofgangers om vergunning om zich buiten 's lands op te houden (no. 65), der registers van plaatsvervangers en nummerverwisselaars (no. 67) en der algemeene verslagen der Nationale Militie (no. 68) is in plaats van op zeven op acht jaren gesteld. Mevrouw de weduwe K. H. B. Palthe Landreben Michgorius te Oldenzaal heeft door bemiddeling van mr. R. E. Hattink te Almelo aan het Rijksarchief in Overijsel eenige charters en andere bescheiden ge schonken, hoofdzakelijk betrekking hebbend op de stad Oldenzaal, onder welke vooral de aandacht verdienen 1°. een charter, gegeven door den Utrechtschen bisschop Jan II van Sierk a°. 1296, waarbij eenige privilegiën der inwoners van Oldenzaal worden bevestigd; 2°. de origineele acte van huldiging aan den stadhouder in Overijsel George Schenck van Tautenburch a°. 1528; 3°. eene dergelijke origineele acte van huldiging aan den graaf van Aremberg als stadhouder van Overijsel a°. 1557, met een zeer goed geconserveerd zegel der stad Deventer. Aan mevrouw Palthe Landreben Michgorius en aan mr. R. E. Hattink is de dank der Regeering betuigd. Wellicht is het niet ondienstig er de aandacht op te vestigen, dat onder de aanwinsten van het Krijgsgeschiedkundig archief 247 (9e jaarverslag) vermeld worden de volgende geschenken van den heer G. J. F. Mes, oud-archivaris der gemeente Bergen op Zoom: 1. Brief (met opschrift) „van W. Reijnett (in 't Engelsch), dd. 11 Augustus 1581 aan Burgemeester en Drossaerds (sic) van Bergen-op- Zoom, voorschot verzoekende tot betaling der Engelsche compagnieën te Bergen-op-Zoom". 2. Brief (met afschrift) „van den grave van Noyelles, gouvern ur van Berghen op den Zoom, dd. 21 Februari 1701 aan die van Wouw, Hal steren en den Waterkant, om palissaden en fascinen te leveren voor de fortificatiën van Bergen-op Zoom". 3. Brief (met afschrift) „van A. II. van Schagen, gedeputeerde te velde, dd. 21 October 1705 aan den drossaerd van Berghen-op-Zoom om 70 paarden te leveren, tot 't brengen van 't canon voor de belegeringe van Sand vliet". Waar de geschonken stukken blijkens de beschrijving origineelen of minuten zijn, die in het archief van Bergen op Zoom thuis behooren, trekt het de aandacht, dat de heer Mes die stukken niet liever heeft vereenigd met het gemeentearchief, dat hij vroeger beheerd heeft, en dat de heer De Bas ze voor het Krijgsgeschiedkundig archief heeft aan vaard. In het begin van dit jaar heeft het Zeeuwsch genootschap der weten schappen uit zijne collectie handschriften die stukkenwelke van openbare archieven afkomstig bleken te zijn afgestaan aan de depotswaarin zij behoorden te berusten. Onder de belangrijkste stukkendie het Zeeuwsche depót op die wijze verkreeg, behooren o.a. Eenige brieven aan den pensionaris Roland de Pottere, en minuten van door hem verzonden brieven. 15501562. Brievenboek van den secretaris en raadpensionaris J. M. Chalmers. 1770—1785. 10 deelen. Stukken betreffende de verificatie van het achterwezen der stad Zieriksee ingevolge het beleg. 15931597. Met vele acquitten, behoorende tot de rekening van tresoriers van Zieriksee. 1575, 1576. Staat van inkomsten en uitgaven der abdij te Middelburg. 1531. Stukken betreffende het geschil tusschen de abdij van Middelburg en den heer van Phalaix. 1535. Stukken betreffende de admiraliteit. 15501570. liet gemeentearchief te Middelburg ontving o.m. eene rekening van het gilde van O. L. V. van de pluyme in den Westmonster, 1562/3, en het Algemeen rijksarchief het charter van den Roomsch koning Willem ten behoeve der abdij van Egmond d.d. 1248, dat bij Yan den Bergh

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 38