234 jamais dans la nécessité de devoir recourir aux Archives communales de La Hayearmez-vouz de patienceEn na mededeeling der feiten besluit hij: „Et dire que ces choses-la se passent dans la capitale du Royaume des Pays-Basun pays qui marche a la tête du mouvement des Archives!" Analectes de l' ordre de Prémontré. Redaction et administration M. Ie Chanoine Raphaël van Waefelghem. Tome I, no. 1. Abbaye du Pare, Louvain, 1905. Een doorluchtige mond heeft eens gezegd, dat wij leven in het teeken van 't verkeer. Als hij zich meer speciaal met het archiefwezen en aanverwante vakken bemoeidezou hij waarschijnlijk gesproken hebben van het verschijnen van nieuwe tijdschriften. Of zooals de redactie van bovengenoemde driemaandelijksche periodiek in haar voorwoord zich uitdrukt: „On peut dire que ce qui caractérise la seconde moitié du XlXe siècle et les debuts du XXe, c est la science des archives, la fièvre de 1' i n d i t. Het doel van dit nieuwe tijdschrift is bekend te maken wat betrek king heeft op de orde van den Heiligen Norbertus. Daartoe zal men publiceeren den inventaris der archieven van de beroemde abdij van Park en van anderecharterscartulariabegrafenisregistersrekeningen enz. en geschiedkundige opstellen hierop betrekking hebbende, waarvan de laatste in het Ylaamsch en Eransch, de dokumenten zelf in elke taal geredigeerd kunnen worden. Het eerste nummer bevat een opstel van Max. de Troostembergh over de charters van de priory 's Hertogen Eylandt te Gempen met opgave van betreffende litteratuur en afdruk van de kroniek der stichting en van een aantal charters 12221259; en verder een gedeelte van het necro- logium der abdij van Park met een inleiding van den archivaris-biblio- thecaris Raphaël van Waefelghem. Annales de 1' Est et du Nord. Revue trimestrielle publiée sous la direction des Pacultés des Lettres des Universités de Nancy et de Lille. Première Année no. 1. Paris—Nancy, Berger—Levrault et Cie. Al weer een nieuw tijdschrift, of liever een gewijzigd tijdschrift. In navolging van de Hoogescholen van het Zuiden van Frankrijk, waar de letterkundige faculteiten van Bordeaux, Toulouse en Montpellier te zamen de „Annales du Midi" uitgeven, hebben nu ook de Universiteiten van Rijssel en Nancy de handen ineengeslagen om de „Annales de T Est et du Nord" op te richten, met opheffing van de „Annales de l'Est", het tijdschrift der letterkundige faculteit te Nancy, dat nu achttien jaar bestaan had. In de aankondiging wordt breedvoerig het voor en tegen uiteen gezet van één tijdschrift voor streken, die, naast groote verschillen 235 nog meer punten van overeenkomst vertoonenwaarvan wel een van de voornaamste is de langdurige onafhankelijkheid, welke zoowel de bisschops steden Thérouanne, Doornik, Kamerijk als in nog meerdere mate Metz, ToulVerdun en Straatsburg genoten. Een belangrijk opstel geeft H. Pirenne over de Vlaamsche steden vóór de 12de eeuw; Chr. Phister gaat de verdedigingswerken van Nancy na van de 14de eeuw tot op onze dagen, terwijl E. Théodore naar aanleiding van het onlangs verschenen werkje van Joseph Destrée het een en ander meedeelt over het wierook vat van het Rijselsche museum en de doopvonten in de Sint-Bartholomeus- kerk te Luik. Dan bespreekt R. Parisot nogmaals de vraag, of de eerste graaf van Luxemburg een zoon van Wigerik was, nog onlangs ont kennend beantwoord door Vanderkindere; en ten slotte geeft E. Gavelle nuttige aanteekeningen voor de geschiedenis van Vlaanderen op het eind der 14de eeuw, getrokken uit het werk van B. Prost„Inventaires mobiliers et extraits des comptes des dues de Bourgogne de la maison de Valois (1363—1477). Recensies van verschenen werken en een kroniekrubriek besluiten het eerste nummer van dit nieuwe bladdat ongetwijfeld ook voor onze geschiedenis van veel belang zal kunnen zijn. Bibliothèque de l'école des Chartes. LXV, 1904. Livraisons 4—6. Paris, Alphonse Picard et Fils, Rue Bonaparte 82. A. Boinet geeft een aanteekening over twee handschriften uit de 9Je eeuwvervaardigd in de abdij van Fuldavan het „Liber de laudibus sanctae Crucis" van den beroemden abt Hrabanus Maurus. Het eene wordt bewaard in de Nationale Bibliotheek te Parijs, het andere in de Bibliotheek te Amiëns. Uit het laatste zijn twee der merkwaardige miniaturen gereproduceerd. Van de hand van H. Omont ver schijnt hier een beschrijving van de belangrijke aanwinsten, die de Nationale Bibliotheek onlangs heeft verworvenalle betrekking hebbende op de abdijen Amer en Camprodon in Catalonië. Het zijn twee origineele charters van Karei den Kale 843 (of 844) en f.60, een van Karei den Eenvoudige, een oud afschrift van een charter van Lodewijk van Overzee, een groote papyrusbul van paus Benedictus VIII, en meerdere gewichtige stukken uit de l0Je eeuw. De vijf genoemde charters en eenige der belangrijkste van de andere zijn hier afgedrukt, de pauselijke bul zelfs ten deele als facsimile. Naar aanleiding van deze laatste geeft dezelfde schrijver in de volgende afleveringbl. 575 vlg. een opgaaf van alle bewaarde origineele pauselijke bullen op papyrus. De oudste zijn van de 9de eeuwvan die der 8ste heeft men slechts oude afschriften. Ze zijn geschreven op groote papyrusbladen, ter lengte van één of meer meters, ongetwijfeld in navolging van de diploma s

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 32