232 In dit tijdschrift wordt door Dr, R. N. de Haas en Dr. S. G. de Vries de aandacht gevestigd op de onderzoekingen van den Turijnschen professor in de chemie Dr. Ic. Guareschidie zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt door de restauratie van vele der onlangs bij den brand der Bibliotheek van Turijn zoo zwaar beschadigde handschriften. Vooral zijn tweede meer uitgebreide studie Delia pergamena. Con osservazioni ed esperienze sul ricupero e sul restauro di codici danneggiati negli incendi e notizie storicheTorino 1905", met bijgevoegde fotografiën van herstelde bladen, schijnt belangrijk te zijn. Daarin is tevens opgenomen het resultaat van zijn technisch onderzoek van inkt en perkament in de oudheiddat uitzicht geeft om verschillende soorten perkament te kunnen dateeren. Tijdschrift voor Boek- en Bibliotheekwezen. Jaargang II, nrs. 56 1904. Jaargang III, Dr. I, 1905. Antwerpen. 's Gravenhage. Dr. Bellaard deelt het een en ander mee over de nieuwe fragmenten van Jacob van Maerlant's Spieghel Historiael, die hij vond op de per kamenten omslagen van schepenregisters der stad Tilburg in het Rijks- archief te 's Hertogenboschde heer Molhuysen eindigt zijn studie over de Universiteits-bibliotheek te Leiden; de heer Knuttel deelt de zijne mee over de Koninklijke Bibliotheek te 's Gravenhage, terwijl de heer E. W. Moes een opstel geeft over het Breviarum Grimani, met 8 fraaie platen. Revue des Bibliothèques et Archives de Belgique. Tome II, Livre 6, Tome III, Livre 1. Rédaction et administration: L. Stainier, Mont. St. Guibert, 20 Grand' Place. In de laatste aflevering van den tweeden jaargang van dit tijdschrift, dat steeds in uitgebreidheid en beteekenis toeneemt, geeft de adjunct conservator Baron A. van Zuylen van Nyevelt een overzicht van den inhoud van het depot der Rijksarchieven te Brugge. Dit depot heeft in den laatsten tijd groote aanwinsten gekregen o. a. van 18691871 de archieven van de griffiën der rechtbanken te Brugge, Kortrijk, Purnes en Ieperen, en na 1873 vele bescheiden uit de vier genoemde arrondissementen, in 1876 de registers der Jezuieten te Brugge, overgebracht uit het depót te Gent, in 1877 de archieven van de Chatellenie te Warneton. De tegenwoordige bewaarplaats in het Gerechts gebouw is veel te gevaarlijk (water en vuur). Daarom is besloten de archieven te doen verhuizen naar de Poorterslogeeen gebouw uit de XVde eeuw, dat geheel gerestaureerd is. Zoodra ook het belendende huis, Cottem, in orde is, zullen zij worden overgebracht. Van elke afdeeling wordt het aantal chartersregisters en liassen medegedeeldmet aanwijzing der uiterste data en opgave der gedrukte inventarissen en cartularia, en der voornaamste werken betreffende de collectie. 233 De heer H. Dubrulle geeft het laatste gedeelte van zijne uitgave der regesten van de charters der abdij St. André-du-Cateau (12621298) en in de eerste aflevering van den nieuwen jaargang een index van persoons- en plaatsnamen op het geheele werk. Blz. 464 vlg. deelt de heer H. Bosmans, S. J. het een en ander mede over een zeldzame Groningsche dissertatie van Phaebus Themmen 1701, die zich bevindt in de Koninklijke Bibliotheek te Brussel, indertijd aangekocht op de auctie Van Hul them. In de „Notes et Documents" wordt verwondering te kennen gegeven, dat geen enkele Hollandsche bibliotheek getracht heeft het handschrift te verwerven, hetwelk in Augustus van het vorig jaar door de Koninkl. Bibliotheek te Berlijn is aangekocht en een Nederlandshe vertaling bevat van de zeven boetpsalmen en van de litaniën van Alle Heiligen van Geert Groote. 2) De heer A. Fayen publiceert, blz. 1 vlg, een opstel over de Handschriften der Vaticaansche bibliotheek, die betrekking hebben op België. Het eerste gedeelte is gewijd aan de collectie van de Zweedsche koningin Christina, die een jaar na haar dood (19 April 1689) over ging in de Vaticaansche verzameling. Een algemeen overzicht over de kerkelijke archieven van Brabant geeft, blz. 10 vlg., de heer A. d' Hoop. Zijn doel is om door middel van methodisch bewerkte en complete inventarissen het iedereen mogelijk te maken, zich op de hoogte te stellen van alle Brabantsche archieven van religieusen aard en den historie-schrijvers het putten uit deze belangrijke bron te vergemakkelijken. De inventaris der Brabantsche archieven zal bevatten: I. Eglises collégiales; II. Eglises, cures, chapelles et bénéfices III. Maisons religieuses: abbayes; IV. Maisons religieuses: couvents; V. Etablissements religieux situés a 1' étrangerVI. Table générale. Aan het overzicht laat de heer d' Hoop eene belangrijke inleiding vooraf gaanterwijl hij aan het slot uitzicht geeft op het verschijnen der studiën die hij naar aanleiding dezer inventarisatie over de belangrijkste geestelijke stichtingen in Brabant gemaakt heeft. De heer Tourneur bespreekt den wedstrijd van medailles voor de tentoonstelling te Luikniet met algeheele instemming in de keus der jury. Reproducties worden gegeven van de bekroonde medaille voor de Internationale Tentoonstelling van Schoone Kunsten van G. Devreese en van diens ontwerp-medaille voor de Algemeene Tentoonstelling. Naar aanleiding van het geval Albers, in den Haag, lucht de heer Cuvelier, blz. 82, zijn hart op de volgende wijze: „Si vous vous trouvez i) Noch het Rijksarchief, noch de Universiteits-Bibliotheek te Groningen bezit een exemplaar. Zie hierover ook de N. Rott. Courant 12 Augustus 1904. Tweede Blad.

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 31