128 Zulk een bewaarplaats is geen openbaar gebouwbestemd tot werk plaats van archivarissen, bezoek van publiek, plaats van onderzoek voor belanghebbenden; het is slechts een bergplaats voor geordende bescheiden, waarin nu en dan een klerk wat komt opbergen of halen, zooals hij dat voorheen op den zolder of op andere volgepropte en niet verwarmde localen deed. Het publiek komt er nooit. Rekening houdende met de belangrijke kosten die een dergelijke brandvrije inrichting reeds uit den aard der zaak vordert, is bij den bouw gestreefd naar den grootsten eenvoud en weinig kostbaarheid in de samen stelling. Op slechts enkele oude registers na, hebben alle registers dezelfde afmetingen en zullen zij die blijven behouden, daarom was het geen overwegend bezwaar enkele oude grootere registers op hun plat te leggen, en zouden de meerdere kosten van verplaatsbare regels niet te verdedigen zijn geweest. De lichtramen zijn veel breeder dan de registerstellingen, en 't licht valt dus behoorlijk in de dwarsgangende gangen zijn dan ook in werkelijkheid goed verlicht, waartoe de hoogere lichtschepping, mogelijk doordat de verdiepingen 3,25 M. hoog zijn, het hare bijdraagt. De losse trapjes om bij de bovenste rijen te kunnen komen behoeven niet bijzonder hoog te zijn, en 't is wel overdreven, om waar er zelden meer dan twee personen tegelijk in het archief zijn, en elke plaats van twee kanten te bereiken is, te denken aan versperring door zulk een trapje in een gangpad teweeggebracht. De ventilatie om de registers is, al staan ze vast rug aan rug, even groot als bij boeken die op planken staan, en van achteren vrij zijn. Ook hier staan ze toch aan drie zijden vrij. De ventilatie door de glas- jalousiën geschiedt op elke verdieping, en levert geen bezwaar op, ook al waren alle stellingen geheel gevuld. De warmwater-verwarming doet 's winters nacht en dag dienst, want ze maakt deel uit van de inrichting- tot verwarming van het vrouwenkwartier van het aangrenzend huis van bewaring. Hoe de heer Unger dus zeggen kan dat er van centrale verwarming geen sprake is, is een raadsel. Een broeikas-temperatuur wordt er niet mede bereikt, is ook niet noodig, maar eene die de kilheid wegneemt, droogte geeft en de temperatuur er niet al te veel doet dalen. Er is bij den bouw dezer bergplaats op de toekomst gerekend zoodat nog 100 °/0 stellingruimte onbezet is. Noodig was het dus in de eerste 80 jaren zeker niet, om oude akten te plaatsen juist bij den ingang; die plaats had tot het laatst toe onbezet kunnen blijven. Voor 't bijwerken van registers van den Burgerlijken stand, de controle daarvan enz. is in het Rechtsgebouw afzonderlijk behoorlijk te verwarmen werkruimte aanwezig. Resumeerende, kom ik tot de conclusie dat de heer Unger zeer ten 129 onrechte aan dit gebouw dezelfde eischen gesteld heeft als aan de Pro vinciale Archiefgebouwen, dat van de gemeente Rotterdam en dergelijken gesteld mogen worden en de architect aan veel minder hoogere eischen had te voldoenen om finantiëele redenen met bovengenoemde gebouwen niet had te concurreeren. Bij de vele groote maatschappelijke vraagstukken aan de zorg der Regeering toevertrouwd is het m. i. gelukkig, als de autoriteiten het doen van ongemotiveerd hooge uitgaven voor 't Archief wezen afwijzen, ook al strookt dit niet geheel met de inzichten van den heer Unger. W. C. METZELAAR, Ing. Arch. v. d. gev. en rechtsgeb. Nog eens het archiefgebouw van het Paleis van Justitie te Rotterdam. De heer W. C. Metzelaar, ontwerper van bovengenoemd gebouw, heeft gemeend uiting te moeten geven aan zijn bezwaren tegen mijn kritiek in de vorige aflevering van het Nederlandsch Archievenblad opgenomen. De redacteur van ons tijdschrift stelde mij welwillend in staat te repliceeren en hiervan maak ik gaarne gebruikomdat het mij ook gelegenheid geeft enkele der door mij gemaakte opmerkingen nader toe te lichten. De lezer zal zonder twijfel het verschil in de opschriften dezer beide artikeltjes opmerken. Ofschoon de heer Metzelaar beweert, dat het niet in de bedoeling lag „een archiefgebouw in optima forma" te stichten en dus zijn schepping hier slechts betitelt met den bescheiden naam „brandvrije bergplaats voor rechterlijke akten enz.", wil ik er op wijzen, dat ik de door mij gebruikte benaming heb overgenomen uit Bestek no. 78, volgens hetwelk aanbesteed werd „het maken van een gebouw voor den dienst der Arrondissements-Rechtbank en der 3 Kantongerechten te Rotterdammet daarbij behoorend en daaraan verbonden brandvrij Archiefgebouw voor notarieele aktende registers van den burgerlijken stand en verdere rechterlijke archievenalles op het voor terrein van de strafgevangenis aan den Noordsingel te Rotterdam". Ook later wordt in het bestek geregeld van Archiefgebouw gesproken. Dezen naam gebruikte ik dus niet ten onrechte. De heer Metzelaar zegt verder„het is geen openbaar gebouw bestemd tot werkplaats van archivarissenbezoek van publiekplaats van onderzoek voor belanghebbenden." Volkomen juist; doch de schrijver kan niet aantoonen, dat ik dezen eisch gesteld heb. De spatieering is van mij.

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 9