170 Het gedeelte van het staatsarchief van het grootvorstendom Finland dat over de jaren 18091825 loopt, en onder de regeering van Alexander II naar Helsingfors was overgebracht, is thans op last van den gouverneur- generaal naar St.-Petersburg teruggebracht. De senaat van het groot- vorstendom heeft den keizer verzocht op dat besluit terug te komen. Met 1 Januari 1901 is het archief der stad Dantzig in staatsbeheer overgegaan. liet zal worden opgenomen in het staatsarchief van West- Pruisen waarvoor een gebouw wordt gereed gemaakt. Eene inktsoort, die aan den eisch voldoet van onveranderd te blijven» wordt bereid op de volgende wijze. Men mengt innig met elkaar 23.4 gewichtsdeelen looizuur, 7.7 deelen gekristalliseerd galluszuur, 50 deelen ijzervitriool, 10 deelen Arabische gom, 25 deelen verdund zoutzuur, 1 deel carbolzuur en 902.9 deelen water. Deze inkt wordt gebruik in den Staat Massachusets in de Yereenigde Staten van Noord-Amerika waar een wettelijk voorschrift bestaat, dat in officieele stukken gebruik moet gemaakt worden van een inktsoort, die aan alle atmosferische invloeden weerstand biedt. Voor men tot het gebruikmaken van deze inkt besloot, werden met deze inkt beschreven stukken gedurende drie maanden, onder glas, aan de zonnestralen blootgesteld. Behalve deze proef, waartegen de inkt be stand bleek, werden de stukken gedurende zes maanden aan alle weers gesteldheden, zonder glasbedekking, blootgesteld. Ook deze proef werd goed verdragen. Ook werden de schrifturen eerst in water, daarna in alcohol en eindelijk in een mengsel van beide gelegd. Bij deze proeven moet de inkt noch uitgewasschen noch verkleurd zijn. Correspondentie. De volgende aflevering zal een in memoriam van Mr. C. M. Dozy door Mr. S. Gratama, bevatten. Door een onzer abonnés is ons verzocht eene lijst te geven van de autoriteiten, met wie de rijks- en gemeentearchivarissen vrije correspon dentie over dienstz iken hebben. In de volgende aflevering hopen wij aan dit verzoek te voldoen. Red. Advertentiën. Burgemeester en Wethouders van Dordrecht roepen op sollicitanten naar de met 1 Mei e.k. openvallende betrekking van op eene jaarwedde van 1000. Zijdie voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, worden verzocht hunne stukken in te zenden vóór of op 10 April e.k., aan den Burgemeester.

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 30