164 Bij Koninklijk besluit van 23 Januari 1901 is aan mr. C. P. L. Rutgers vergunning verleend om naast zijne betrekking van rijksarchivaris in Overijsel ook die van gemeentearchivaris van Zwolle te vervullen. Met ingang van 1 Januari 1901 is mej. dr. H. C. H. Moquette be noemd tot tijdelijk ambtenaar aan het gemeentearchief te Rotterdam met den rang van adjunct-archivaris. Reeds sedert 1 Maart 1899 was mej. Moquette als volontair op het archief werkzaamde bovenstaande benoe ming is geschied in verband met het maken van een geheel nieuwen inventaris van het archief. Tot archivaris der gemeente Leiden is benoemd mr. J. O. Over- voorde, gemeentearchivaris te Dordrecht. Burgemeester en Wethouders van Middelburg hebben de non-activiteit van den gemeentearchivaris M. IJ. van Visvliet op zijn verzoek tot 1 Juli 1901 verlengd. Mr. dr. H. S. Veldman, archivaris der gemeente Delft, is benoemd tot secretaris der gemeente Kampen. In zijne plaats is tot archivaris van Delft benoemd dr. G. Morre. De heer E. A. J. de Kuyper, ambtenaar ter secretarie te Eindhoven, is benoemd tot commies-archivaris te Bergen op Zoom. In de Memorie van antwoord op het Voorloopig verslag over de begrooting van Binnenlandsche zaken voor 1901 wordt omtrent de archieven het volgende gevonden „Art. 194. Reeds vroeger is medegedeeld, dat van het bepalen van het tijdstip, waarop het nieuwe gebouw voor het Rijksarchief in gebruik genomen zal kunnen worden eerst sprake kan zijnnadat de inrichting der verwarmingstoestellen en de bouw van het dienstgebouw zullen vol tooid zijn. De bouw van dit laatste gebouw wordt thans aanbesteed en zal opgeleverd moeten worden in den zomer van 1902de inwendige inrichting enz. zullen dan nog eenigen tijd vorderen. Het is noodig wegens vertraging, in het werk ondervonden, eenige termijnen van den dienst 1899 ad 13069.50 over te brengen op den dienst 1901 en der halve dit artikel met dat bedrag te verhoogen. Art. 196, In verband met diverse werken voor de centrale verwar- 165 ming, de waterleiding enz. in het nieuw archiefgebouw te Assen moet de laatste termijn der aannemingssom van den bouw ad 1946.28 over gebracht worden van den dienst 1899 op dien van 1901zoodat dit artikel met dat bedrag verhoogd wordt." Door deze verhoogingen werd art. 194 op ƒ110069.50 gebracht en art. 196 op ƒ47946.28. Bij de mondelinge beraadslaging in de Tweede Kamer gingen de artt. 192196 zonder discussie onder den hamer door. Noch bij de schriftelijke noch bij de mondelinge behandeling in de Eerste Kamer trokken zij de aandacht, zoodat zij, behoudens de boven aangegeven wijzigingzijn vastgesteldgelijk zij waren voorgesteld. In nr. 21/2 van den Bibliographe moderne vestigt ons correspon- deerend lid, de heer Henri Stein te Parijs, de aandacht op de correspon dentie der gezanten, ministers, consuls en agenten der Bataafsche republiek en het koninkrijk Holland met de regeering te 's-Gravenhage die thans op het Algemeen rijksarchief berust. Met behulp van den daarvan opgemaakten schriftelijken inventaris geeft de heer Stein een overzicht van die documenten, dat ook door Nederlanders kan worden geraadpleegd. Onder de geschenken, door H. M. de Koningin ter gelegenheid van H. D. huwelijk ontvangen, verdient hier vermeld te worden eene tamelijk groote langwerpig vierkante cassettein licht hout bewerkt en fraai ver sierd. In deze kist bevinden zich nl. tal van oorspronkelijke geschied kundige documenten, op het huis van Oranje betrekking hebbende, die eene belangrijke aanwinst voor het Huisarchief van H. M. vormen. Schenkster is H. K. H. de vorstin van Wied, geboren prinses Marie der Nederlanden. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de rijks archieven in de provinciën behalve Zeeland voortaan op alle werkdagen van 1 November tot 1 April van 10 tot 3 uren en van 1 April tot 1 November van 10 tot 4 uren toegankelijk zullen zijn voor het publiek. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft bepaalddat de archi varis en verdere ambtenaren van het rijksarchief in Zeeland voortaan op alle werkdagen in het archief zullen werkzaam zijn van 9 tot 3 (in plaats van: 104) uren, en dat het archief toegankelijk zal zijn voor het publiek eveneens op alle werkdagen van 9 tot 3 uren (in plaats van alleen Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 10 tot 4 uren).

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 27