60 mocht vinden, daartoe een bij de begrooting voor 1901 toe te staan credit van ƒ100. Onnoodig is het zeker hierbij nog aan te teekenendat de bewerking van de Handleiding aan bekwame handen zou worden toevertrouwd." De huisjes tegen de Yleeschhal te Haarlem zijn verbouwd tot eene woning voor den concierge van het archief. Yan het nieuwste geschrift van den heer Van Schevichavenarchi varis van Nijmegen, de St-Stephenskerk te Nijmegen, heeft het ge meentebestuur 50 exemplaren aangekocht. Reeds meermalen gaf dit college blijk van zijne waardeering voor den arbeid van ons medelid. Ons medelid, de heer A. O. baron Snouckaert van Schauburg, direc teur van H. M.'s Huisarchief, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Eene circulaire van gelijke strekking als die van Burgemeester en Wethouders van Delft, vermeld Archievenblad 1899/1900, blz. 32, is thans ook door den bibliothecaris der gemeente Haarlem aan de ver schillende autoriteiten in die gemeente gezonden, Den len September j 1. is ingewijd een archiefgebouw naast het paleis van justitie aan den Noordsingel te Rotterdam. Het gebouw is verticaal in twee gedeelten gesplitst. In de eene helft bevinden zich de rechterlijke archieven sinds 1811, die onder den griffier der Rotterdamsche rechtbank berustende andere dient tot algemeene bewaarplaats der notarieele ar chieven in het arrondissement. Het gebouw heeft eenige overeenkomst met dat, wat indertijd voor hetzelfde doel te Amsterdam is gesticht. (Zie Archievenblad 1892/3, blz. 54). De bouw is geschied van wege het de partement van justitie. Naar aanleiding van het overlijden van mr. L. van Hasselt, rijks archivaris in de provincie Overijselheeft het Dagelijksch Bestuur der gemeente Zwolle onlangs een correspondentie gevoerd met den minister van binnenlandsche zaken nopens het beheer van het oud-archief der gemeente. In 1898 namelijk is met goedvinden der regeering het oud archief der gemeente overgebracht naar het rijksarchiefgebouw, de Sassen- poort, waar de rijksarchivaris bovengenoemd geheel belangeloos de taak op zich nam ook voor de bewerking van het gemeente-archief zorg te dragen. Deze regeling nu wenschten B. en W. bestendigd te zien, weshalve zij den minister verzochten om te bevorderen dat de nieuw te benoemen rijksarchivaris voor Overijsel tevens op den voet, als dit door den heer 61 Yan Hasselt is ingesteld, belast wordt met de verdere bewerking en het beheer van het oude archief der gemeente, onder bijstand van een toe te voegen klerk, door de gemeente bezoldigd. B. en W. meenden namelijk dat het tot eigenaardige moeilijkheden aanleiding zou kunnen gevenwanneer twee archivarissen tegelijk in éen localiteit werkzaam waren. De minister antwoordde daarop dat hijalvorens een beslissing te nemen, meende te moeten opmerken, dat in het te dezer zake in 1898 door den raad genomen besluit een bepaling voorkwam, die z. i. belem merend werkte voor het gebruik der archieven, te weten de voorwaarde dat stukken uit het oude archief niet ter leen gegeven mogen worden dan nadat vooraf door den aanvrager eene waarborgsom van 100 gestort was. Terwijl van regeeringswege steeds te dien aanzien de grootste faci liteiten worden verleend, gaat het niet wel aan, meent de minister, een hinderlijke bepaling als deze te doen handhaven door een rijksarchief- ambtenaar. B. en W. deelden daarop mededat gezegde bepaling indertijd ge maakt was op sterken aandrang van den rijksarchivariswien het herhaal delijk was gebleken, hoeveel moeite het kostte, ter leen gegeven belang rijke stukken terug te bekomen. Evenwel waren zij wel geneigd eventueel de bepaling in te trekken of te verzachten maar gaven des ondanks den minister toch in overweging allereerst goed te vinden dat afgewacht werd wat de ondervinding van den nieuw te benoemen archivaris te dezen op zichte mocht leeren. De minister zag de noodzakelijkheid daarvan echter niet in en drong nogmaals op verzachting of schrapping van genoemd artikel aan. De minister zou gaarne zien, dat de archivaris gemachtigd werd archiefstukken op verzoek aan belangstellenden voor een bepaalden tijd en tegen ontvangbewijs te deponeeren in de verschillende rijksarchief- gebouwen en bibliotheken; voorts in de gemeentelijke archiefgebouwen te Amsterdam, Leiden, Gouda, Dordrecht, Rotterdam, Nijmegen, Kampen en Deventer, zijnde deze gebouwen voldoende tegen brandgevaar beveiligd. Aan dit verlangen willen B. en W. thans gaarne tegemoetkomen en zij stellen mitsdien enkele wijzigingen voor in de met het rijk gesloten overeenkomst van 1898. Een ontwerp-overeenkomst is opgemaakt, die reeds de goedkeuring van den minister heeft weggedragen. Nieuw archief. De heer N. Wagtendonk, commies bij het bevolkingsregister, levert heden te 's-Gravenhage de bescheiden der volks telling te Amsterdam in. De vruchten van dezen administratieven arbeid zijn gisterenavond vooruitgezonden in een pakschuit. De bezending woog niet minder dan 15,000 kg., en is verzekerd voor een bedrag van 50,000. (N. R. C.)

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 36