54 Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het Algemeen Rijksarchief te 's-Gra- venhage tot adjunct-commies J. Bruggeman, te 's-Gravenhageen tot klerk J. K. Bondamte Hilversum. Bij Kon. besluit is bij 's Rijks archief in Groningen benoemd tot ad junct-commies P. G. Bos, jur. doet. te Groningen. In het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp tot wijziging der wet op het notarisambt lezen wij het volgende 24 en 25 (Artt. 69a en 71). Met de voorgestelde regeling be treffende het notariëel archief werd door vele leden instemming betuigd. Sommigen hadden echter bedenking. De Regeering, zoo betoogden zijdenkt alleen aan oude aktenwaarin men uit een historisch oogpunt onderzoekingen wenscht te doen. Met het oog daarop wil men de over brenging der akten naar archiefgebouwen regelen. Maar ook voor latere akten en voor akten die uit het oogpunt van het belang van partijen geraadpleegd worden levert de bewaring in de gewone algemeene bewaar plaats der minuten bezwaren op. Die bewaarplaatsen zijn zonder dage- lijksch toezicht. De notaris-bewaarder moet, indien iemand er onderzoekingen wil instellenzich daarheen begeven en daar blijven zoolang de onderzoe kingen duren. Hij wordt daardoor van zijn kantoor gehaald en aan zijn arbeid onttrokken en net onderzoek wordt daardoor bemoeilijkt. Hoe eerder minuten, die niet meer tot het archief van een bepaald notaris behooren, naar een openbaar archiefgebouw en onder het dagelijksch toezicht van den archivaris worden overgebracht, des te beter, mits laatstgenoemde voor dit deel zijner taak aan dezelfde verplichtingenals op een notaris- minuutbewaarder rusten onderworpen wordt. De heer mr. W. H. J. Rojjaards te De Bilt, heeft, namens de naaste betrekkingen van wijlen den heer mr. H. Roijaards van Scherpen, zeel, aan het Algemeen Rijksarchief aangeboden: missiven van den raad pensionaris Johan de Witt aan Pieter Burgersdijk en Jacob van den Tocht, extraordinaris gedeputeerden van de Staten-Generaal bij het Hof van Spanje te Brussel, met bijlagen, 2 Februari—3 Mei 1668. 25 stukken ordonnantie en instructie van Keizer Karei Y voor den Raad van Financiën, gegeven te Maastricht 27 Februari 1545 (1546). Copie. 1 stuk. Jhr. mr. H. A. C. de la Basseeour Caan te 's-Gravenhage heeft aan het Algemeen Rijksarchief aldaar ten geschenke aangeboden eene missive van koning Lodewijk Napoleon aan den graaf van Bylandt-PIaltd.d. 27 November 1813. Het gemeentearchief te Middelburg is thans opengesteld Dinsdag 55 van 1 tot 4, Woensdag van 2 tot 5Donderdag van 2'/2 tot 5 '/2 en Vrijdag van 9 tot 12 uren. In de 20e zitting van de Algemeene synode der Nederlandsch Her vormde Kerk, gehouden 9 Augustus 1900, is over het bewaren der kerkelijke archieven rapport uitgebracht. Omtrent de besprekingwaartoe dat rapport aanleiding gaf, deelt de N. R. Ct. het volgende mede: „De rapporteurs oordeelen dat het noodig is de circulaire van 15 Augustus 1899 weer te zenden aan de provinciale en classicale besturen, die in gebreke bleven die te beantwoordenen aan de kerkeradenmet weg lating van de zinsnede waarin ontraden wordt oud-archieven in de rijksbewaar plaatsen in bruikleen te geven, en met toevoeging van een aansporing tot het nemen van maatregelenstrekkende om het vergaan van archieven te voorkomen. Dit zeer belangrijk onderwerp geeft aanleiding tot eene levendige besprekingwant ieder beseft dat veel archieventot groot verlies voor de wetenschapgevaar loopen te vergaan. De secretaris meent, dat de kerkelijke wetgeving in de wijze van bewaring der archieven verbetering kan aanbrengenen dat het wenschelijk is den minister van binnenlandsche zaken te verzoeken de medewerking der rijksarchivarissen te verleenen. De heer Bronsveld stelt voor een commissie van vijf leden te benoemenbelast de volgende synode te dezer zake van advies te dienen. De president stelt voor, als amendement op het voorstel der rapporteerende commissie, den raad te behouden tegen het afstaan van archieven in bruikleen aan rijksbewaarplaatsen. Dit wordt aangenomen, en hierop ook het geheele voorstel. Yerder wordt besloten aan het classi caal bestuur van Amsterdam de ingenomenheid der synode met zijn denkbeelddat het wenschelijk zou zijn dat zich een vereeniging in het belang der kerkelijke archieven vorme, kenbaar te maken, met het uitzicht op den steun der synode, indien zulk een vereeniging tot stand kwam. Eindelijk wordt ook aangenomen het nu gewijzigd voorstel van den heer Bronsveld, om een commissie van advies (niet van vijf, maar van drie leden) te benoemen.'" Tot leden dezer commissie zijn sedert benoemd ds. Moquette te Rotterdam, dr. Van Slee te Deventer en de heer De Kruyter, conser vator van het Zuid-Bevelandsch kerkarchief, te Goes. Het voorstel van burgemeester en wethouders van Roermonddat de voorzitter onzer Vereeniging in het laatste jaarverslag ter sprake heeft gebracht, is door den raad niet aangenomen. Het is in de vergadering van 7 Juli aan burgemeester en wethouders gerenvoyeerd met verzoek een nieuw voorstel te doen. Het renvoyeeren geschiedde op voorstel van den voorzitter, die toe-

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 33