50 oproer te Rotterdam in 1690 en het kerkelijk rumoer door Balthasar Bekker's Betooverde Wereld verwekt. Ook was hij ontwerper van medailles voor den Leidschen graveur Smeltzing. Hij vormde een driemanschap met Govert Bidloo en Romeyn de Hooghe in dienst van Willem III. In 1694 werd hij van vrijdenkerij aangeklaagd en bleef, niettegenstaande de stadhouder herhaaldelijk zijn proces wilde stuiten, tot zijn dood in 1697 op de Voorpoort). Catalogus van de Geschiedkundige Tentoonstelling van het Neder- landsche zeewezen, 's Gravenhage, 1900. 8°. XVI, 235 blz. Inhoud. I. Gebeurtenissen. II. Personen. III. Visscherij. IV. Scheepsbouw. V. Stuurmanskunst. VI. Instrumenten. VII. Kaarten en globes. VIII. Varia. Onder alle rubrieken zijn archivalia te vinden. Ingezonden hebben het Algemeen Rijksarchief te 's Gravenhage, het Rijksarchief in Groningen en verder verschillende stedelijke archieven, vooral dat van Amsterdam. Letters and Papers relating to the First Dutch War, 16521654, edited bij S. R. Gardiner. II. (Publications of the Navy Records Society XVII.) Printed for the Navy Records Society. 1900. 8°. XVI. 388 blz. Inhoud V. Ayscue and Ruyter in the Channel, a. Ruyters vojage. b. Ayscue's voyage, c. The battle near the mouth of the Channel, d. Ruyters return. VI. Blake and de With in the North Sea. a. Movements of Blake and de With. b. The battle of Kentish Knock. De stukken zijn in hoofdzaak ontleend aan het Public Record Office te Londenhet Algemeen Rijksarchief in den Haag en Brandts Leven van de Ruyter, beide laatste rubrieken in Engelsche vertaling. Zij loopen van 11/21 Juli tot 22 Oct./l Nov. 1652. Corpus documentorum Inquisitionis haereticae pravitatis Neerlandicae. Verzameling van stukken betreffende de Pauselijke en Bisschoppelijke Inquisitie in de Nederlandenuitgegeven door Paul Fredericq en zijne leerlingen. IV. Tijdvak der Hervorming in de zestiende eeuw (1514 23 September 1525). Gent, J. Vuylsteke. 's Gravenhage, Martinus Nijhoff. 1900. 8°. XXXIX, 553 blz. Met de thans gepubliceerde stukken is het onderzoek van prof. Fredericq aangaande de kettervervolging begonnen eerst later besloot hij aan de uitgave daarvan die der middeleeuwsche stukken te doen voorafgaan (dl. IIII). De kern der verzameling is het Registre 51 sur le faict des heresies et inquisitionwaarschijnlijk door Viglius opgesteld en thans in het Rijksarchief te Brussel. Daaromheen groepeeren zich stukken uit tal van archieven uit Noord- en Zuid- Nederland. Belangrijke documenten zijn hier samengebracht, o a. over het proces vaD de eerste Nederlandsche martelaren Hendrik Voes en Johannes van Esch (1523) en over dat van Jan de Backer (1525). Het overzicht wordt gemakkelijk gemaakt door 1°. een chronologische lijst van ketters en ketterinnen in Nederland na 1514 (tot 1525). 2°. een chronologische lijst van pauselijke en bisschoppelijke inquisiteurs na 1514 (tot 1525). 3°. een chronologische lijst van bullenplakkaten en andere verordeningen der geestelijke en wereld lijke machten na 1514 (tot 1525). 4°. een lijst der gebruikte handschriften en drukken. 5°. een chronologische lijst der stukken. Amsterdam in de Zeventiende Eeuw. 's GravenhageW. P. van Stockum en Zoon. 1900. F°. afl. 10 en 11. InhoudG. W, Kernkamp. Regeering en Historie. II. Historie. 3. De tijd van Jan de Witt. 4. Amsterdam en Willem III. G. Kalff. Huiselijk en maatschappelijk leven. I. Huiselijk leven en onderling verkeer. II. Kleeding en voorkomen. III. Geboorte, opvoeding, kinderleven. IV. Vrijen en trouwen. G. A. Wuhkes. Tusschen Flie en Borne. Schetsen uit de geschie denis van Schellingerland. Wester-SchellingJ. Oepkes, 1900. 8°. X, 156 blz. InhoudI. Skiilge (Oude naam voor Terschelling). II. Een schiereiland (van oudsher). III. Flevum (Het Romeinsche kasteel). IV. Uit duisteren tijd (De Frankische tijd). V. Grijn (eilandje tusschen Terschelling en Friesland). VI. Friesland of Holland (Door den strijd der Beiersche hertogen met Friesland is Terschelling bij Holland gevoegd). VII. De heeren van Schellingerland (De Pop ma's vervolgens allerlei Hollandsche heerende Arembergssedert 1615 de Staten van Holland). VIII. Onze Lieve Vrouwe ten Dale (Kerkelijke toestanden in de Middeleeuwen). IX. De wijkplaats der Geuzen. X. Uit het Kerkelijk leven na de Reformatie, a. De Doopsgezinden, b. De Gereformeerden. XI. Ter walvischvangst. XII. De brand van West-End (In 1666 door de Engelschen). XIII. Verdwenen buurtschappen en bedreigd land. XIV. Op de rechtkamer. XV. Den coman tot oecb ende merck (De St. Brandaens of Brandaristorendie tevens als baak dienstdeed). XVI. Wat aan het strand voorviel (Strandrecht. De Lutine). Bijlagen, a. Lijst van Drossaards en Burgemeesters, b. van Gereformeerde, c. van Doopsgezinde Predikanten. B.

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 31