4 Berichten, enz. Benoemd tot adjunct-archivaris der gemeente Rotterdam: de heer Mr. A. S. de Blécourt. Eervol ontslag verleend aan den heer 'M. E. van der Meulen als archivaris der gemeente Bolsward; in zijne plaats benoemd de heer D. Bartstra. Tot algemeen rijksarchivaris van België werd benoemd de heer A. Goovaerts, adjunct-archivaris. De Rotterdamsche gemeenteraad keurde 9 Juni 11. de herziene verordeningen, regelende de rangen en de wedden der ambtenaren ter secretarie en aan het archief der gemeente goed. (Zie onder Berichten enz. no. 4 van den voorgaanden jaargang. Door den Rijksarchivaris in Drente zijn aan de burgemeesters, de bestuurders van waterschappen, de predikanten, pastoors enz. in die provincieverschillende vragen gericht betreffende de zorg voor de onder hen berustende archieven, het beheer daarover, de bewaarplaatsen daarvan, den toestand, waarin zij verkeeren, de waarborgen tegen vernietiging en bederf. Yerder worden omtrent de inventarissen dezelfde inlichtingen gevraagd als bij het in ons vorig no. vermelde schrijven van den Rijks archivaris in Gelderland. Bij de firma J. G. van Terveen en Zoon te Utrecht is voor f 0.40 verkrijgbaar eene „Lijst van de zegels aan de middeleeuwsche oorkonden der stad Utrecht, in afgietsels voorhanden bij het Utrechtsche gemeente archief." De verzameling bestaat uit 412 nommerswaarvan evenwel vele twee of meer verschillende zegels van denzelfden persoon of instelling bevatten, zoodat de geheele collectie 561 zegels omvat. Aanwezig zijn, behalve tal van zegels van adellijke en patricische familiën, zegels van keizers en koningenbisschoppen en vorstensteden kapittelen en kloosters. Yele daarvan hebben groote kunstwaarde. Over het geheel zijn de zegels wel bewaard en de gipsafgietsels goed geslaagd. Daar gipsafgietsels op de uitstekende kanten licht vuil worden en het koken in was wel een fraai aanzien geeft, maar tevens de vormen minder scherp maakt, zijn deze afgietsels vernist met eene oplossing van schellak. Na opgave aan den gemeente-archivaris van Utrecht, Mr. Muller, zijn exemplaren voor een ieder te verkrijgen tegen de volgende, door den afgieter bepaalde, prijzen: Bij bestelling van 1 10 stuks a 30 cents per stuk. n n 1 25 a 25 v 150 a 221/2 1-100 a 20 „de geheele collectie (581 stuks) a 17 ]/2 cents per stuk. De zevende jaarvergadering, gehouden te Dordrecht op 18 Juni 1898. De algemeene vergadering werd ditmaal door vijftien leden bijgewoond. De Yoorzitter opende haar met de voorlezing van een verslag, waarin zoowel hetgeen in het algemeen op archiefgebied in het afgeloopen jaar was voorgevallen als hetgeen de Yereeniging meer in het bijzonder betrof, werd vermeld. Bij monde van Mr. Gratama werd den spreker dank betuigd en werd hem verzocht de rede ter plaatsing in het „Archievenblad" te willen afstaan. De voorzitter stemde daarin toe en men vindt haar dientengevolge hierachter afgedrukt. Aan de orde was nu het verslag der commissie voor het nazien van de rekening, uitgebracht door Mr. Joosting. 't Bleek dat, niettegenstaande de uitgaven over het laatste jaar door verschillende oorzaken meer hadden bedragen dan vorige jarenhet batig saldo niet onbelangrijk was ver meerderd. De rekening werd goedgekeurd en de penningmeester onder dankbetuiging gedéchargeerd. Nu volgde een voorstel van het Bestuur betreffende de „Handleiding voor het ordenen en beschrijven van archieven," die kort geleden aan de leden was rondgezondenom nl. af te wijken van een vroeger daar omtrent genomen besluit en het werk niet, zooals men toen had bepaald, op de vergadering in behandeling te nemen en uitvoerig te bespreken daar men dit bij den grooten omvang, dien de „Handleiding" verkregen had, onuitvoerbaar achtte en het daarom wenschelijk oordeelde, dat de leden hun gevoelen er over in het „Archievenblad" mededeelden; mocht daarna eene nieuwe editie noodig zijndan zou men dieovereenkomstig de gemaakte aanmerkingen herzien, vooraf aan eene stemming willen onderwerpen. Hoewel enkelen om formeele redenen er tegen waren die zaak thans te behandelen en de beslissing liever tot eene volgende ver gadering zagen uitgesteld, werd het bestuursvoorstel aangenomen. Ook ging men met het bestuur mede in zake het voorstel om de „Handleiding" van wege de vereeniging en wel op haar risico in den handel te brengen, voor den prijs van f3.terwijl nieuwe leden verplicht zouden zijn zich haar aan te schaffendoch voor den prijs van f 1. Mocht de uitgever zich met deze regeling niet kunnen vereenigen, dan werd het bestuur gemachtigd nader met hem te onderhandelen.

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 8