46 voor, volgens Dr. C. Hofstede de Groot niet. Tentoongesteld werden de afbeeldingen der St. Maria-kerk (aan de Maria-plaats). Verschillende belangrijke aanwinsten werden verkregen voor de atlassen. Medegedeeld worden de onderwerpen der rapporten en der onderzoekingen en de aanwinsten. (Verslag over het voorgevallene in de gemeente-verzame- liugen in 1897 door de vaste raadscommissie van bijstand in het toezicht op het oud-archief der gemeente. Utrecht, L. E Bosch en Zoon, 77 bladz.). Zwolle. Tot opvolger van den afgetreden klerk werd be noemd J. Geesink, die zich spoedig thuis heeft gemaakt. De rege ling der rechterlijke archieven van Zwolle is gereed gekomen. Aan de charterverzameling werd weinig gedaan, omdat er nog gedurig gevonden worden tusschen de losse stukken, die thans voor de helft gerangschikt en voorloopig beschreven werden. De klerk Geesink maakte zich ook verdienstelijk door het vervaardigen van reproductiën en copieën van oude afbeeldingen en kaarten. De toestand der archiefverzamelingen laat niets te wenschen over. Vermeld worden de onderzoekingen en de aanwinsten. (Verslag Zwolle, bladz. 24 27). De middeleeuwsche rechtsbronnen der kleine steden van het Neder- sticht van Utrecht, uitgegeven door Mr. R. Eruin Th.Azn. Tweede deel. 's Gravenhage, Martinus Nijhoff, 1897. 432 bladz. (Werken der Vereen, tot uitgave der bronnen v. h. oude vaderlandsche recht, Eerste Reeks, no. 13). Dit deel bevat de rechtsbronnen van Wijk bij Duurstede en Montfoort; een derde en laatste deel zal bevatten die van IJssel- stein en de stadbrieven der kleine steden, daaronder begrepen die, welke nooit in de Statenvergadering zitting hebben gehad. De oudste codificatie der Wijksche rechten vond plaats na 1504 in het Poortboek (ook „Poirterboeck" genoemd), dat reeds in of voor 1486 was aangelegd; dit berust zoowel in originali (bruikleen der gemeente Wijk) als in afschrift (van Prof. Bondam) op het rijksarchief in Utrecht. Na het Poortboek, dat geheel is afgedrukt, geeft Pr. eene paraphrase daarvan, het rechtsboek van Jacop van Hollant, kerkmeester te Wijk ook dit berust op het rijksarchief (bruikleen der gemeente Wijk). In eene derde afdee- ling geeft Er. verschillende ordonnantiën en usantiën, bijeengegaard uit een drietal handschriften, berustende gedeeltelijk op het rijks- 47 archief in Utrecht (bruikleen der gemeente Wijk), gedeeltelijk in het archief der gemeente Wijk bij Duurstede. De tweede codificatie dagteekent van 1598. Karei V heeft aan Wijk niet als aan de andere steden eene codificatie gegeven; daarom is die van 1598, hoewel eigenlijk buiten het kader vallende, hier opgenomen. Zij is gedrukt naar een officieel afschrift uit de tweede helft der 17lle eeuw, aanwezig in het archief der gemeente Wijk. Daarmede is vergeleken het concept dier ordonnantie, zooals dit door eene com missie uit den oudraad en het gerecht is onderzocht, aanwezig in het rijksarchief. Ten slotte zijn eenige vonnissen medegedeeld uit de sententieboeken, omschreven in den Catalogus der rechter lijke archieven in Utrecht onder nos. 575 en 592. De rechten van Montfoort zijn ontleend aan de volgende hand schriften Inv. gemeente-archief no. 1, M 2 (Inv. gemeente archief no. 2), dat over fol. 148 (M 2a) en fol. 49140 (M 2b) twee collectiën bevat van ongeveer dezelfde stukken, en cartu- larium der heeren van Montfoort (berustende op het rijksarchief in Utrecht), een „cedul" in het rijksarchief in Utrecht (U), een stuk in het archief der heeren van Montfoort (berustende t. z. pl.), Inv. gemeente-archief no. 4 (vergeleken met nos. 3 en 5). Het bijeengebrachte werd verdeeld over deze rubriekenA. Land- cedul (Inv. gemeente-archief no. 1; M 2b, vergeleken met M. 2a; cartularium en U), E. Ordonnantie op het hof van appel te Montfoort (M 2b), C. Verschillende ordonnantiën van den heer en het gerecht (M 2b en het stuk in het archief der heeren van Mont foort), D. Ordonnantie op de boeten en breuken (Inv. gemeente archief no. 4), E. Dingtalen en F. Vordelrecht (M 2b), G. Costumen en usantiën (Inv. gemeente-archief no. 4, vergeleken met nos. 3 en 5), - H. Rechtsbronnen van Snelrewaard en He kendorp (ontleend aan een charter in het archief der burggraven van Montfoort en een charter in dat der gemeente Snelrewaard). In eene nalezing vermeldt Pr., dat hij in het 2ie diversorium van Rudolf van Diepholt nog vond een blad, behoorende in het car tularium der heeren van Montfoort (vgl. Inv. archief der heeren van Montfoort no. 253). Dit wordt ten slotte afgedrukt. De tocht van Jan van Blois van Gelre, 1371 1372, naar het oor spronkelijk handschrift uitgegeven door P. N. van Doorninck. Haarlem, Gebr. van Brederode, 1898. 3 en 131 bladz. Het handschrift berustende in het Algemeen Rijksarchief te 's Gravenhage, „is geschreven op 75 bladen zwaar papier van groot „4° formaat en gebonden in een perkamenten band, waarop staat:

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 29