42 G roningen. „Bijzonderheden hieromtrent vallen niet te „vermelden. (Verslag Groningen, blz. 29). Haarlem. Wat betreft van vóór 1813. Het archief blijft in goeden toestand verkeeren. Het uiterlijk aanzien is veel ver beterd. Het nieuw archief over 18131851 is overgenomen, „tiet genealogisch archief" werd wederom uitgebreid. Vermeld wordende onderzoekingen (die van genealogischen aard afzonder lijk), van welke stukken afschriften werden gegeven, wat ten geschenke werd ontvangen, wat werd aangekocht, wat gedaan werd om den atlas te brengen onder de oogen van belangstellen den. Wat betreft het archief na 1813 kan worden gemeld, dat de toestand daarvan goed is te noemen. (Verslag Haarlem, blz. 22 30). Harlingen. „Aan enkele personen werd gelegenheid ver- „strekt de oude registers enz. te raadplegen." Voortgezet werd het maken van alphabetische registers op de besluiten van den raad en B. en W. over het loopende jaar; „voor die op de oude „resolutieboeken ontbrak in 1897 de noodige tijd." (Verslag Harlingen, blz. 15). 's Hertogenbosch. N.B. Het verslag over 1897 zwijgt over het archief. Hoogeveen. „In de rangschikking en bewaring der archie- „ven, dagteekenende zoo voor als na de invoering der gemeentewet, „is geene verandering gekomen. Het nieuw archief onderging de „gewone uitbreiding." (Verslag Hoogeveen, blz. 29). Leeuwarden. De localiteiten van het gemeentehuis voor archief en bibliotheek verkeeren in goeden staat. Het oud-archief werd meermalen geraadpleegd door het gemeentebestuur en door particulieren (o. a. voor het onderzoek naar burgerrecht). Een officier van het garnizoen zette op last van den Minister van Oorlog voort „het onderzoek omtrent krijgszaken uit vroegeren tijd". De kunstverzameling werd verrijkt met eenige plattegronden der stad, teekeningen en photographieën. De aanwinsten der bibliotheek worden vermeld. (Verslag Leeuwarden, blz. 1820). 43 Leiden. De pinakels van den voorgevel zijn vernieuwd en steviger bevestigd. Het archief bleek niet vochtig, wel de woning van den concierge. De gaskachels geven thans geen reden tot klachten. De laden voor de zegelbrieven zijn in bewerking. Het systematisch rangschikken der aanteekeningen is bijna voltooid de keuren en publicatien zijn daaringelascht, zoodat voor ieder onderwerp de stedelijke wetgeving der laatste 300 jaar thans bijeengebracht is. De inventarisatie van het archief der Wees kamer werd voortgezet en kan over 5 jaar voltooid zijn. Het archief van het kapittel ten Hoogelande werd onder handen genomen. Het vervaardigen van naamregisters vorderde goed. Thans is naast den concierge één vast ambtenaar den archivaris toegevoegd. Afschriften werden vervaardigd van het register der personeele quotisatie van 1747 en (gedeeltelijk) van het kohier van het schoorsteengeld van 1606. Ontvangen werden archivalia van de Bank van Leening en de archieven van Het Metalen Kruis en Pugno pro Patria. Vermeld worden de onderwerpen, waarover rapporten werden vervaardigd of inlichtingen werden verstrekt. Aan het verslag is toegevoegd een uitvoerig Overzicht van het gemeente-archief van Leiden, ingedeeld naar de verschil lende archievenin het gemeente-archief aanwezig. (Verslag Leiden, bijlage IV). M e p p e 1. Archieven tot de invoering der gemeentewet. De stukken zijn behoorlijk ingebonden en worden bewaard in daarvoor ingerichte kasten. (Als „oude charters" worden vermeld eenige registers!). Archieven van na de invoering der gemeentewet. Voor den voldoenden toestand wordt steeds zorg gedragen. Van de ingekomen stukken bestaan chronologische, van de notulen van den raad, B. en W. en den burgemeester chronologische en alphabetische registers. (Verslag Meppel, bladz. 13, 14). Middelburg. De archieflokalen bevinden zich evenals de archieven zelf in goeden toestand. „De inventaris van het oud- rechterlijk archief is ter perse". De inventarisatie van het archief der Thesauriers is voortgezet. Mededeelingen worden gedaan om trent het verrichte. De geschiedenis van het college en zijn werkkring werden bestudeerd; belangrijke aanteekeningen daarover worden gegeven. De adjunct-archivaris zette voort het maken van regesten uit de registers, vermeld in Mr. J. H. de Stoppelaar's Inventaris van het oud-archief der stad Middelburg (Inleid, blz.

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 27